بسیج یکی از ظرفیت های بزرگ امت اسلام برای دست یابی به قدرت همه جانبه است طراحي و ساخت دستگاه پيله زن ماسك در اوج دوران کرونا توسط جهادگران بسیجی اراک+عکس و فیلم توزیع یک هزار بسته معیشتی به مناسبت هفته بسیج در زرندیه فکری به دومین تیم تبریزی رسید/خادم کشتی رفت/خداحافظی سارادونا در اوج رونمایی از نخستین نامزد ۱۴۰۰ / نسخه سرکوب کرونا / مرغ‌های ذخیره شده کجا هستند؟ ۱۵ فوتی و شناسایی ۲۲۲مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی آزادی ۲ هزار و ۴۹۳ زندانی غیر عمد با مشارکت قوه قضائیه در سال جاری/ تا پایان هفته بسیج ۱۰۰۰ زندانی آزاد خواهند شد مشکل کشور، نداشتن راهکار نیست نیازمند همت، شجاعت و اهتمام جدی هستیم/ مسیر رفع تحریم را یک‌بار امتحان کردیم اما به نتیجه ای نرسید نیروهای بسیج اصناف برای تنظیم بازار آمادگی دارند/ ظرفیت بسیج برای صادرات ماسک تشکیل قرارگاه جهادی سلامت در 25 محله ساوه/توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی در رزمایش کمک‌های مومنانه
چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
کد خبر: 78765
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۱
کارشناس مسائل اجتماعی:

سبک زندگی اسلامی راهکار موثر در پیشگیری سالمندی است/بحران سالمندی کشور نیازمند نگاه کلان

امینی ازدواج های به موقع و باروری های صحیح و به موقع و در یک کلام سبک زندگی صحیح و اسلامی را از راهکارهای مهم موثر در پیشگیری سالمندی خواند و گفت: اینها می تواند برای وارد کردن یک جمعیت جوان و تازه نفس در 20 سال آینده بسیار موثر باشد و این نیازمند برنامه ریزی در سطح کلان است که باید به آن توجه شود.

كیانوش امینی، کارشناس مسائل اجتماعی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به وجود بحران سالمندی در کشور و تبعات آن گفت: در ابتدا باید یک تعریف مشخص از بحران و بحران سالمندی داشته باشیم تا بتوانیم ابعاد وجودی بحران و تبعات جبران ناپذیر آن را بهتر درک کنیم.

وی افزود: در بحث سالمندی یک موضوع فردی وجود دارد و یک موضوع جمعی و مربوط به جامعه که در واقع یک فرد وقتی به شرایط سالمندی می رسد چه مشکلاتی برای او ایجاد می شود و وقتی یک جامعه به درجه سالمندی می رسد چه مشکلاتی ایجاد می شود که این دو باید جداگانه بررسی شود و این یک موضوع مهم است که کمتر به آن پرداخته شده است.

کارشناس مسائل اجتماعی اظهار داشت: یک فرد وقتی به سالمندی می رسد با مشکلاتی همچون آشیانه خالی مواجه می شود و متأسفانه هم اکنون افرادی به درجه سالمندی می رسند که تعداد فرزندان آنها نسبت به گذشته کمتر است و توجه فرزندان نیز به آنها نیز کمتر است.

وی با اشاره به اینکه امکانات موجود اعم از امکانات ورزشی و تفریحی برای قشر سالمندی در کشور کمتر است، گفت: به نوعی ساختار امکانات موجود برای سالمندان مناسب نیست و ممکن است از برخی از امکانات کم برخوردار و بی بهره بمانند.

امینی بیان کرد: همچنین مسئله دارو و ایجاد بیماری هایی همچون قند و چربی ممکن است دسترسی به داروهای اثربخش را کمتر کند و جدای از دسترسی امکان دارد جنبه اقتصادی تهیه دارو نیز مطرح باشد که در این صورت مشکلات جدی تر خواهد شد.

وی افزود: متأسفانه وقتی فردی به درجه سالمندی می رسد علاوه بر اینکه درآمدهای آن افت پیدا می کند هزینه های اضافی همچون نوه و مناسبت های مربوطه نیز بر آن فرد تحمیل می شود و این عامل باعث می شود که فرد در سالمندی تازه به فکر شغل دوم برود و این یک فاجعه است.

کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به بعد اجتماعی سالمندی بیان کرد : در بحث اجتماعی هم مسئله سالمندی مهمتر از بحث فردی است و این مسئله ای که امروز به نام بحران سالمندی ما را نگران می کند این است که در چند سال آینده جمعیت کشور یک سوم آن به سالمندی می رسد و به دلیل اینکه این افراد در دهه 50 و 60 هستند و عمدتا خانواده ها تک فرزندی و دو فرزندی هستند مشکلات زیادتری برای جامعه ایجاد می کند.

وی افزود: وقتی یک سوم جمعیت جامعه به سالمندی برسد قطعا بار هزینه های یک جامعه به شدت افزایش پیدا می کند و در نهایت قدرت تحول و کار آن جامعه کاهش پیدا می کند و جامعه ای که یک سوم آن سالمند است قطعا جمعیت باقی مانده باید به آن یک سوم خدمات ارائه کند.

امینی ادامه داد: زمانی که جمعیت یک کشور روبه سالمندی سوق پیدا می کند یعنی موتور محرکه جامعه و مسائل فرهنگی، اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی آن جامعه تحت تأثیر قرار می گیرد و به نوعی رکود پیدا می کند.

وی اظهار کرد: در شرایطی که یک سوم جامعه سالمند باشد قطعا افرادی که جزء باقیمانده آن جامعه هستند امکان پیری زودرس آنها وجود دارد و این یک مسئله خطرناک محسوب می شود چراکه جمعیت باقی مانده علاوه بر اینکه باید در خدمت یک سوم سالمند باشد باید امید به زندگی آنها را نیز تقویت کند و این یک پروسه زمان بر و هزینه بر است.

کارشناس مسائل اجتماعی با اشاره به راهکارها و عوامل موثر در پیشگیری سالمندی بیان کرد: مهمترین راهکاری که می توان از سالمند شدن جمعیت عمده کشور پیشگیری کند بحث اقتصاد است که اگر مسئله اقتصاد خانواده ها و جامعه اصلاح شود و برخی از هزینه های سنگین برداشته شود قطعا می توان در پیشگیری بسیار موثر بود.

وی ازدواج های به موقع و باروری های صحیح و به موقع و در یک کلام سبک زندگی صحیح و اسلامی را از راهکارهای مهم دیگر خواند و گفت: اینها می تواند برای وارد کردن یک جمعیت جوان و تازه نفس در 20 سال آینده بسیار موثر باشد و این نیازمند برنامه ریزی در سطح کلان است که باید به آن توجه شود.

امینی با بیان اینکه یک نقطه بسیار مثبت که در جامعه اسلامی ایران وجود دارد بحث معنویت و اعتقاد به ارزش های اسلامی است،گفت: بسیاری از افراد در جوامع غربی هنگامی که به سن سالمندی می رسند وارد یک سری بحران ها می شوند و دست به خودکشی می زنند اما در ایران این مسئله وجود ندارد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در جامعه ایرانی مسئله دین و معنویت در جمعیت سالمندی مانع بروز بسیاری از رفتارهای خطرناک می شود و این می تواند بسیار در امورات سالمندی موثر باشد و جدای از این مسئله خانواده که در کشورهای غربی از آن بی بهره هستند در ایران به عنوان یک نقطه امید مطرح است و همین انسجام خانواده بسیار مسئله راهگشایی در سالمندی می باشد.

انتهای پیام/

captcha