۱۸ فوتی و شناسایی ۴۰۰مورد مبتلا به کرونا ویروس  در استان مرکزی آزادیخواهان جهان پاسخ اهانت به پیامبر(ص) را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت ۸ نوشیدنی گیاهی که آب روی آتش برای گلودرد هستند تصاویر/رونمایی از تجهیزات لجستیکی باز تولید ارتش دست و پازدن مکرون برای پیروزی در انتخابات فرانسه قالیباف: حاکمان برخی کشورهای اسلامی پایه گذار تفرقه در امت اسلام شدند هدف از وحدت میان شیعه و سنی/ کدام امام بهترین الگوی ایجاد وحدت هستند؟ اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان‌ها پس از ۸ سال عدم نظارت؛ عامل کوچک‌شدن سفره نخل‌داران و بزرگ‌شدن جیب دلالان/ گلایه‌هایی که شنیده نمی‌شود هزاران شبه‌نظامی طرفدار ترامپ برای جنگ داخلی آمریکا آماده می‌شوند +‌ تصاویر
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۰
کد خبر: 78642
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵
کارشناس مسائل دینی:

پیامبر(ص) اسوه حسنه برای همه زمان ها و نسل ها است

چمانی گفت: پیامبر(ص) یکی از الگوهای اخص و منحصر به فرد قرآنی است. در قرآن بیان شده افراد برای رسیدن به خداوند، پیامبر(ص) را سیره و الگو قرار دهند.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت الاسلام چمانی کارشناس مسائل دینی در گفتگو با ندای تفرش، خاتمیت را از جمله ابعاد شخصیت پیامبر اسلام(ص) در منظر قرآن کریم عنوان کرد و گفت: خداوند برای هدایت انسانها پیامبرانی فرستاد که همه آنها در برابر رشد و هدایت بشر از طرف خداوند مامور شده اند. سلسله نبوت با فرستادن پیامبر اعظم(ع) به پایان رسید و از این جهت، پیامبر(ص) را به عنوان خاتم الانبیا نامگذاری کردند.

چمانی اظهار کرد: خاتمیت پیامبر(ص) نشان می دهد که تا روز قیامت احدی بهتر و کاملتر از پیامبر اسلام(ص) نخواهد آمد. خاتمیت وی دلیل بر افضل بودن پیامبر(ص) نسبت به همه انبیاء الهی است.

وی عمل به کاملترین کتاب و دین خدا را از  ابعاد دیگر و جلوه های شخصیتی پیامبر(ص) برشمرد و افزود: بیش از 1400 سال از نزول قرآن می گذرد و هنوز بشر نتوانسته کلمه ای مثل آن را درست کند؛ قرآن کتابی کامل و از معجزات پیامبر(ص) است. دین اسلام هم دین کاملی است و تا روز قیامت دین پیامبر(ص) برتر از همه ادیان الهی و آسمانی خواهد بود.

این کارشناس مسائل دینی، تجلیل شخصیتی خداوند نسبت به پیامبر عظیم الشان(ص) را از ابعاد شخصیتی ایشان دانست و ادامه داد: نگاهی به آیات قرآن نشان می دهد که خداوند انبیا گذشته را با نام مورد خطاب قرار می دهد ولی پیامبر اسلام(ص) را با عناوین خاص مورد خطاب قرار داده است.

چمانی ادامه داد: خداوند به امت اسلامی دستور داده که پیامبر(ص) را همانند افراد عادی خطاب نکنند و از مسلمانان خواسته که صدای خود را از صدای پیامبر(ص) بلندتر نکنند؛ اینها نشاندهنده جایگاه و شخصیت پیامبر اسلام است.

وی با بیان این مطلب که اخلاق پیامبر مطابق تعالیم قرآن است، بیان کرد: خلقیات و اخلاق پیامبر(ص) برگرفته از قرآن است. نرمخویی، رافت نسبت به مومنین، عفو و گذشت، جوانمردی، تواضع و فروتنی، محبت، حسن خلق  بخشی از ویژگی های پیامبر(ص) است که همه برگرفته از قرآن است.

این کارشناس مسائل دینی اضافه کرد: اخلاق درباره پیامبر(ص) در خصوص جامعه مومنان و جامعه اسلامی است ولی ایشان نسبت به کفار شدید و سخت گیر و با تعدی کنندگان نسبت به حقوق مسلمانان برخورد می کردند.

چمانی با بیان این مطلب که قرآن هم ارزشها و هم الگوها را معرفی می کند، گفت: در قرآن هم الگوهای عام و هم الگوهای خاص بیان شده است. پیامبر(ص) یکی از الگوهای اخص و منحصر به فرد قرآنی است. در قرآن بیان شده  افراد برای رسیدن به خداوند، پیامبر(ص) را سیره و الگو قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: پیامبر(ص) الگوی تمام عیار در تمام ابعاد خانواده، اجتماع، سیاسی و.... است که تنها متعلق به زمان خودش نیست؛ بلکه ایشان الگویی برای زمانها و همه نسلها است تا انسانها به وسیله ایشان به سعادت، کمال و نیک بختی برسند.

انتهای پیام/

captcha