۱۸ فوتی و شناسایی ۴۰۰مورد مبتلا به کرونا ویروس  در استان مرکزی آزادیخواهان جهان پاسخ اهانت به پیامبر(ص) را بی‌پاسخ نخواهند گذاشت ۸ نوشیدنی گیاهی که آب روی آتش برای گلودرد هستند تصاویر/رونمایی از تجهیزات لجستیکی باز تولید ارتش دست و پازدن مکرون برای پیروزی در انتخابات فرانسه قالیباف: حاکمان برخی کشورهای اسلامی پایه گذار تفرقه در امت اسلام شدند هدف از وحدت میان شیعه و سنی/ کدام امام بهترین الگوی ایجاد وحدت هستند؟ اجرای قانون تسری فوق العاده خاص کارکنان زندان‌ها پس از ۸ سال عدم نظارت؛ عامل کوچک‌شدن سفره نخل‌داران و بزرگ‌شدن جیب دلالان/ گلایه‌هایی که شنیده نمی‌شود هزاران شبه‌نظامی طرفدار ترامپ برای جنگ داخلی آمریکا آماده می‌شوند +‌ تصاویر
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۵
کد خبر: 78637
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷
معاون توان‌بخشی بهزیستی استان مرکزی عنوان کرد

اشتغال و مناسب‌سازی شهری دغدغه اصلی نابینایان/وجود 4103 نابينا و کم‌بینا در استان مرکزی

نوروزی مهم‌ترین مطالبات افراد نابینا و کم‌بینا را بحث دسترسی به امکانات بهداشتی و تردد ایمن در فضای شهر عنوان کرد و گفت: علاوه بر آن نیز بحث مشارکت فعالانه معلولین در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی، همچنین موضوعاتی از قبیل اشتغال و تهیه مسکن جزء اساسی‌ترین خواسته‌های این عزیزان است.

به گزارش دیار آفتاب؛ امیر حجت نوروزی معاون امورتوانبخشی بهزیستی استان مرکزی با اشاره به 24 مهرماه 3 مهر روز جهانی نابینایان است گفت: نابینایان یکی از گروه های هدف جامعه بهزیستی است و در مجموع 4103 نابينا و كم ‌بينا در استان مرکزی از خدمات این اداره کل استفاده می کنند.

نوروزی مهم ترین مطالبات افراد نابینا و کم‌بینا را بحث دسترسی به امکانات بهداشتی و تردد ایمن در فضای شهر عنوان کرد و افزود: علاوه بر آن نیز بحث مشارکت فعالانه معلولین در زمینه‌های سیاسی و اجتماعی، همچنین موضوعاتی از قبیل اشتغال و تهیه مسکن جزء اساسی‌ترین خواسته‌های این عزیزان است.

وی تأکید کرد: افراد معلول همانند افراد عادی جامعه شهروندان این جامعه هستند و همه خدمات باید به گونه ای طراحی شود که تمام اقشار جامعه از جمله نابینایان از آن به راحتی بهره‌مند گردند.   

نوروزی با بیان اینکه در استان شاهد ارتقاء سطح توانمندیهای معلولین خصوصاً جامعه نابینا هستیم افزود: جامعه و خانواده در زمینه ایجاد و تقویت انگیزه در این افراد نقش به سزایی دارند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان، تصریح کرد: باید زمینه برای حضور نابینایان در ادارات، آسانسورها و بانک‌ها فراهم شود تا نابینایان از خدمات لازم استفاده کنند.

نوروزی اظهار داشت: باتوجه به اینکه وسایل کمک توانبخشی از جمله نیازهای اولیه افراد دارای معلولیت جهت دستیابی به حداکثر سطح بازتوانی، استقلال  فردی، حرفه‌ای و اجتماعی، تبدیل توانمندیهای بالقوه به مهارتهای بالفعل و بالابردن سطح مشارکت اجتماعی می باشد این معاونت  اقدام به خرید و تأمین وسایل مورد نیاز ازجمله انواع ویلچر –تشک مواج –تشکچه ویلچر-انواع عصا-انواع وسایل نابینایان-سمعک  و...  جهت استفاده این عزیزان نموده است.

معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی قبل از تولد درکنار نابینایان است، عنوان کرد: پایگاه های دائم در سطح استان وجود دارد که با غربالگری کودکان و سنجش بینایی این معلولیت شناخته و به درمان و پیشگیری از آن کمک می کند.

وی خاطر نشان کرد: برنامه های این اداره کل به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی نابینایان با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی تقدیراز همکاران نابینا وکم بینا و نابینایان وکم بینایان شاغل در سایر دستگاههای اجرایی و برگزاری جلسه هم اندیشی با کانون و هیئت ورزشی نابینایان استان جهت بزرگداشت این روز خواهد بود.

انتهای پیام/

captcha