پرداخت 650 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به صنعت گردشگری کشور/اعلام آخرین وضعیت سفرهای نوروزی در شرایط کرونایی بیش از 9 هزار هنرمند در 270 رشته در استان مرکزی فعالیت دارند افتتاح پروژه مجتمع گردشگری کاروانسرای روستای دودهک استفاده از اقتصاد مردمی در مرمت بناهای تاریخی حرکت هوشمندانه دولت است علت کمبود انسولین قلمی در کشور/ رهگیری از سامانه تی تک آغاز جلسات شورای عالی کار با دستور کار دستمزد ۱۴۰۰ از فردا هیچ اقدام موثری از زمان واگذاری هپکو به تأمین اجتماعی انجام نگرفته است/ تا دیر نشده تدبیری بیاندیشید زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی «بورل» مناسب نمی دانیم ۱فوتی و شناسایی ۹۲ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق مقابله کرد
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۸
کد خبر: 78619
تاریخ انتشار: ۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۳

همتی: اقدامات خوبی برای ثبات در بازار ارز آغاز شده / به آینده خوشبین هستیم

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما بهره‌برداری از درآمد‌های ارزی در سال جاری بود، گفت: اقدام‌های خوبی برای ایجاد ثبات در بازار ارز آغاز شده و به آینده این بازار خوشبین هستیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری دانشجو، «عبدالناصر همتی» در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در وضعیت فعلی، شرایط بازار ارز به دلیل اتفاق‌هایی مانند شیوع ویروس کرونا، فشار حداکثری دولت آمریکا، اعمال و عملیاتی کردن تحریم‌ها که در ۶ ماه نخست امسال رخ داد از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار است که این مسایل باعث شکل‌گیری انتظارات منفی در جامعه شده است.

وی با بیان اینکه همه تلاش خود را می‌کنیم تا این وضعیت کنونی بازار به ثبات برساند و تعدیل‌هایی در بازار انجام شود، افزود: برخی از نقل‌قول‌ها از من درباره کاهش قیمت دلار مطرح می‌شود که در این زمینه باید گفت شرایط در حال تغییر و محدودیت‌هایی بر روی منایع ایران اعمال شده است، به دنبال این اتفاق، ده‌ها میلیارد دلار از درآمد ارزی در خارج از کشور را مسدود کرده‌اند و حتی بسیاری از کشور‌ها که از رابطه خوبی با ایران برخوردارند به دلیل فشار آمریکا اجازه استفاده از آن منابع را نداده‌اند.

همتی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ما بهره‌برداری از درآمد‌های ارزی در سال جاری بود، گفت: اقدام‌های خوبی برای ایجاد ثبات در بازار ارز آغاز شده و به آینده این بازار خوشبین هستیم.

رییس بانک مرکزی افزود: در روز‌های آخر فعالیت رییس جمهوری فعلی آمریکا فشار به ایران افزایش یافته که ما هم باید مقاومت خود را در برابر این فشار‌ها افزایش دهیم و امیدوار به رفع مسایل موجود در کشور باشیم.

وی با بیان اینکه مذاکره با کشور‌هایی که پول‌های ایران در آنجا مسدود شده یکی از اقدام‌های مهمی است که آن را انجام داده‌ایم، اظهار داشت: در دو روز گذشته سفری را به عراق داشتم که این سفر با موفقیت همراه بود و امیدواریم بتوانیم از منابع خود در عراق که بیش از پنج میلیارد دلار است استفاده کنیم.

همتی افزود: همچنین برخی دیگر از کشور‌ها جواب مثبت را برای استفاده از درآمد‌های ارزی اعلام کرده‌اند، در این زمینه به تدریج تجار و وارد کنندگان متوجه می‌شوند که به منابع خود در کدام مناطق دسترسی پیدا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه در بحث اسکناس در حال عرضه‌های کافی به بازار هستیم، گفت: بخش سامانه نیما با وضعیت خوبی همراه بوده و روز گذشته رشد معقولی را تجربه کرده است.

همتی اظهار داشت: با اقدام‌هایی که در دست اجرا داریم شاهد ثبات بیشتری در بازار خواهیم بود، اما باید قبول کنیم تا سه هفته آینده فشار‌ها به ایران بیشتر خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی بازار ارز را پریسک‌ترین بازار دانست و گفت: مردم باید آنچه را که خودشان تشخیص می‌دهند درست است انجام دهند و هر لحظه ممکن است اتفاقی در این بازار رخ دهد.

وی با اشاره به اینکه صندوق بین المللی پول روز گذشته نرخ رشد اقتصادی امسال را با درصد منفی اعلام کرد، گفت: معلوم نیست این آمار از کجا اعلام شده است، اما براساس آمار‌های موجود، رشد اقتصادی در سه ماه ابتدای سال جاری در غیر نفتی‌ها منفی ۶ دهم درصد و در نفتی‌ها منفی ۲.۸ دهم درصد بوده است.

همتی اظهار داشت: رشد کشاورزی و صنعت ایران در حال افزایش است و در وضعیت خوبی قرار دارد، بنابراین بعید است تا پایان سال رشد اقتصادی ایران به میزان آمار اعلام شده در صندوق بین المللی منفی باشد.

رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی در غیر نفتی‌ها مثبت خواهد شد، گفت: امیدواریم با اقدام‌هایی که در حال اجرا است شاهد رقم منفی کمتری در رشد اقتصادی کشور باشیم.

وی با بیان اینکه به طور حتم سال آینده رشد اقتصادی در کشور مثبت خواهد شد، افزود: امیدواریم امسال با تلاش‌های انجام شده وضعیت بهتری را از پیش بینی‌ها شاهد باشیم.

انتهای پیام/

captcha