۵ خودروی سواری ۴ ستاره کیفیت گرفتند سردار پاکپور: نسبت به امنیت مردم کشورمان با کسی تعارف نداریم/ برای تمامیت ارضی کشورها احترام قائلیم مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟ الکترونیکی شدن انتخابات ۱۴۰۰ تا آخر آبان تعیین تکلیف می‌شود فرودگاه «ابها» در عربستان هدف حمله پهپادی قرار گرفت قضیه تصویر مخوف «مو مو» چیست؟ قتل یک بی‌گناه دیگر به دست پلیس آمریکا/ شلیک مرگبار افسر پلیس «ایلینوی» به یک جوان سیاهپوست غیرمسلح افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار نیست وضعیت کرونای چهار شهرستان استان مرکزی بحرانی و تهدید آمیز است زمان اعطای کارت اعتباری سهام عدالت مشخص شد/ سود سهامداران غیر مستقیم کِی واریز می‌شود؟
یکشنبه ۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۲۵
کد خبر: 78604
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۸
کارشناس مسائل دینی:

شرایط قیام در زمان امام حسن(ع) فراهم نبود

میرمهدی گفت: فرق دوره امام حسن(ع) و امام حسین(ع) این بود که امام حسن(ع) نمی توانست قیام کند چون اگر قیام می کرد با شکست مواجه می شد و معاویه چهره خوبی از خود نشان می داد و در مقابل امام حسین(ع) وقتی به مقابله با یزید ایستادند و به شهادت رسیدند یزید و بن امیه در فاصله کوتاهی مفتضح شدند و اولین جلسه عزاداری امام حسین (ع) در کاخ یزید برگزار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت الاسلام میر مهدی کارشناس دینی در گفتگو با خبرنگار نسیم خنداب گفت: امام حسن(ع) را از نظر کرامت و بزرگواری کریم اهل بیت می نامند، شخصیتی بسیار بزرگوار بودند حضرت خانه اش در اختیار نیازمندان بود در تمام مدت که بین مردم بودند آثار خیر و برکتی فراوانی داشتند گاهی دوستان به حضرت توهین می کردند اما بردباری حضرت در برابر آنها به گونه ای بود که آنها از عمل خود پشیمان می شدند.

میر مهدی اظهار کرد: بعد از شهادت امیر المومنین(ع) فرماندهی لشگر با امام حسن (ع) بود و لشکریان را تا مدائن حرکت دادند اما معاویه در این مدت نیرنگ زد و فرماندهان لشکر را تطمیع کرد تا آنها را به سمت خود جذب کند وقتی با معاویه اظهار علاقه کردند تا قرارداد ببنندند معاویه نیز سمت هایی برای آنها در نظر گرفت و نامه های موافقت فرماندهان را برای امام حسن (ع) فرستاد. امام حسن (ع) در چنین شرایطی قرار گرفتند و نتوانستند در برخورد با فساد دستگاه حکومتی معاویه مبارزه کنند.

میر مهدی افزود: از طرفی معاویه قصد داشت اگر امام حسن(ع) صلح را نپذیرد امام را به شهادت برساند و با کشتن چند نفر دیگر خودش را  خون خواه امام حسن (ع) معرفی کند و چهره زیبایی از خود بر جای بگذارد که آیندگان بگویند قاتل امام حسن(ع) را معاویه کشت که حضرت با این قرارداد جلو همه نیرنگ هایی که معاویه داشت را گرفتند همین که معرفی تشکیلات معاویه  به عنوان خدعه و نیرنگ توسط امام حسن (ع) شناخته شده است مطلب بسیار  مهمی است.

کار شناس دینی گفت: امام حسین (ع) تا زمانی که معاویه زنده بود حضرت اقدامی نکردند و قرار داد امام حسن(ع) را قبول داشتند بعد از اینکه معاویه به جهنم واصل شد و از امام حسین(ع) درخواست بیعت شد قبول نکردند و زمینه قیام امام حسین(ع) مهیا شد و حضرت در برابر او ایستادند.

وی بیان کرد: فرق دوره امام حسن(ع) و امام حسین(ع) این بود که امام حسن(ع) نمی توانست قیام کند چون اگر قیام می کرد با شکست مواجه می شد و معاویه چهره خوبی از خود نشان می داد و در مقابل امام حسین(ع) وقتی به مقابله با یزید ایستادند و به شهادت رسیدند یزید و بن امیه در فاصله کوتاهی مفتضح شدند و اولین جلسه عزاداری امام حسین (ع) در کاخ یزید برگزار شد.

میر مهدی در پایان گفت: امام حسن (ع) در حقیقت یک شخصیتی است که بیشترین تاثیر را در بین مردم داشتند اما مظلومانه زندگی کردند و مظلومانه توسط همسرشان به شهادت رسیدند و معاویه وقتی دید محبوبیت امام حسن(ع) در حال افزایش است ، نتواست حضور حضرت را تحمل کند لذا دسیسه کرد و آن حضرت را به شهادت رساند.

انتهای پیام/

captcha