پرداخت 650 میلیارد تومان تسهیلات کرونایی به صنعت گردشگری کشور/اعلام آخرین وضعیت سفرهای نوروزی در شرایط کرونایی بیش از 9 هزار هنرمند در 270 رشته در استان مرکزی فعالیت دارند افتتاح پروژه مجتمع گردشگری کاروانسرای روستای دودهک استفاده از اقتصاد مردمی در مرمت بناهای تاریخی حرکت هوشمندانه دولت است علت کمبود انسولین قلمی در کشور/ رهگیری از سامانه تی تک آغاز جلسات شورای عالی کار با دستور کار دستمزد ۱۴۰۰ از فردا هیچ اقدام موثری از زمان واگذاری هپکو به تأمین اجتماعی انجام نگرفته است/ تا دیر نشده تدبیری بیاندیشید زمان را برای برگزاری جلسه غیررسمی پیشنهادی «بورل» مناسب نمی دانیم ۱فوتی و شناسایی ۹۲ مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی  پدافند هوایی سوریه با اهداف متخاصم در آسمان دمشق مقابله کرد
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۷
کد خبر: 78162
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۳
عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی:

سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است /برخی در دولت به شدت به دنبال مذاکره هستند/دولت کار را رها نکند

سلیمی گفت: در دولت روحانی نقدینگی حدود 7 برابر تاریخ ایران شد و این نقدینگی مساوی است با تورم، گرانی و افزایش قیمت ارز، یعنی سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی ما شده است.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ در رابطه با موضوع افزایش قیمت ارز گفت: یکی از دلایل بحث افزایش نقدینگی است، در دولت آقای روحانی نقدینگی حدود 7 برابر تاریخ ایران شد و این نقدینگی مساوی است با تورم و گرانی، یعنی سیاست دولت مستقیماً منجر به کاهش ارزش پول ملی شده است و هیچ عاملی به این اندازه در کاهش ارزش پول ملی مقصر نیست لذا هر چه ما در گذشته فریاد زدیم دولت گوش شنوایی نداشت.

اظهارنظرهای نسنجیده دولت منشأ بی‌ثباتی بازار سرمایه است

وی با بیان اینکه امروز هم متأسفانه دولت گوش شنوا ندارد افزود: دولت بجای اینکه بازار بورس را فعال کند و نقدینگی را به سمت تولید جذب کند با اظهارنظرهای متناقض باعث شد بازار بورس هم با چنین روندی مواجه شود و به‌محض اینکه مسیر به سمت سامان پیدا کردن حرکت می‌کند اظهارنظرهای نسنجیده دولت منشأ یک بی‌ثباتی در این بازار می‌شود.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وعده‌های پی‌درپی که دولت و بانک مرکزی به آن عمل‌نکرده‌اند باعث شده است که مردم اعتمادشان نسبت به قول‌های دولت و به‌صورت ویژه بانک مرکزی به‌شدت کاهش پیدا کند و این‌یکی از عواملی است که اعلان سیاست‌ها توسط بانک مرکزی در جامعه خریداری ندارد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دولت با صراحت اعلام کرد که ما فن مذاکره بلد هستیم و با برجام تحریم‌ها را برمی‌داریم گفت: متأسفانه کلاه سر دولت رفت و برجام باعث تشدید تحریم‌ها شد و یکی از عوامل افزایش نرخ ارز هم همین تشدید تحریم‌هاست که علت آن صرفاً مذاکرات پوچ و توخالی و آسیب‌زای برجام بود.

وی ادامه داد: خود دولت اعتراف می‌کند که شدیدترین تحریم‌های تاریخ و آقای روحانی هم می‌گویند به کدخدا فحش بدهید؛ تا دیروز می‌گفتند آمریکا کدخداست حالا می‌گویند باید فحش داد این حرف‌های خود آقای روحانی است و قابل مخفی کردن نیست.

سلیمی اظهار کرد: منشأ افزایش تحریم‌ها سیاست‌های غلط دولت در پیگیری مذاکرات برجام بود که باعث شد دشمنان ما تحریک شوند و تحریم‌ها را افزایش بدهند و اینکه ما نتوانستیم بخشی از دارایی‌های خودمان را از بیرون کشور بیاوریم باعث شد این اتفاقات بیفتد.

دولت نباید بیش از این با مردم لج بازی کند/ منشأ بخشی از گران‌فروشی‌ها در کشور خود دولت است

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی عامل دیگر در افزایش قیمت ارز را عامل روانی و تورم انتظاری عنوان کرد و افزود: مردم وقتی می‌بینند ارزش پول ملی به‌سرعت کاهش پیدا می‌کند بازار عطشناک می‌شود و تقاضای خرید ارز به‌شدت بالا می‌رود و این بالا رفتن تقاضا و کاهش عرضه باعث افزایش قیمت ارز شده است.

وی با بیان اینکه دولت می‌تواند شرایط را مدیریت کند اما کسی نمی‌داند رهاسازی وضعیت موجود توسط دولت به چه انگیزه‌ای انجام می‌شود گفت: به ضرس قاطع می‌توانیم بگویم که دولت نباید بیش از این با مردم لج بازی کند، به‌عنوان‌مثال دولت در حال حاضر فولاد، کنجاله و بسیاری موارد دیگر را باقیمت بالاتری به مردم می‌فروشد یعنی اگر با دلار هم حساب کنیم گران‌فروشی می‌کند.

نماینده مردم دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی افزود: وضعیت گمرک را ببینید که کالاهای ما چگونه داخل گمرک دپو شده و رها نمی‌شود، چرا ارز 400 تومانی به عده‌ای خاص و نورچشمی داده شد؟

سلیمی با تأکید بر اینکه منشأ بخشی از گران‌فروشی‌ها در کشور خود دولت است اظهار کرد: همه این را متوجه شده‌اند که دولت می‌خواهد به مردم فشار بیاورد تا دوباره مسیر یک مذاکره دیگر را پیش بگیرد و این بار امنیت ما را معامله کند، گزارش‌هایی که ما داریم این است که در داخل دولت برخی به‌شدت دنبال این مسئله هستند و این موضوع را پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: جای تعجب است علیرغم اینکه این دولت از این سوراخ به‌شدت گزیده شده است چرا دوباره به دنبال این مسئله هستند و به توان داخلی تکیه نمی‌کنند.

عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: دولت برای پرت کردن حواس مردم به دنبال حاشیه‌سازی است و از هر ابزاری استفاده می‌کند، به دولت توصیه می‌کنیم که کار را رها نکند، این‌ها تا دولت بعد مسئول هستند و باید به مسئولیت خود عمل کنند.

انتهای پیام/

captcha