دستگیری توزیع کننده مواد مخدر در محلات برای رفع مشکلات نباید چشم به بیگانگان و عناصر خارجی داشت/ توجه به مسائل بهداشتی در بیماری کرونا باید مقدم بر درمان باشد احتکار 800 تن جو و ذرت دامی در يك مرغداری اعزام گروه جهادی شهدای اراک به مناطق محروم زاهدان/گروه‌های جهادی پرچم‌داران خدمات‌رسانی در عرصه‌های محرومیت‌زدایی هستند تصاویری از طبیعت پاییزی خنداب قانون انتخابات درست نباشد،کشور تباه می‌شود/نامزدهای۱۴۰۰حزبی باشند ۷۲ ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم! طمع شرکتهای پتروشیمی به خام‌فروشی علیرغم نیاز داخلی به مواداولیه/ پای دلالان چگونه به صنایع پلیمر باز شد؟ اندیشکده شورای آتلانتیک - Atlantic Council | انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا - ۵ ایران در فلوریدا عملیات سایبری هدایت می‌کند| برای مقابله با روسیه و ایران زود رای دهید!/عملیات‌‌فریب تهران با نقاب طرفداران‌ ترامپ؟! فقدان زنجیره تولید، طلای سرخ را از عیار انداخت/ سود دست‌رنج زعفران در جیب برندهای جهانی
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
کد خبر: 78078
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۱

جدیدترین خبرها از درگیری‌ها در استان دیاله عراق/ قدرت‌گیری عناصر مخفی داعش در منطقه حساس «حوض الوقف» + نقشه میدانی و عکس

نیروهای عراقی در محورهای غرب، جنوب غرب و شمال استان دیاله دهها منطقه آلوده را پاکسازی و امن کردند اما هسته های مخفی داعش برای ایجاد ناامنی در منطقه راهبردی «حوض الوقف» تجدید قوا کرده اند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس جهان مشرق؛ در روزهای گذشته عملیات نیروهای مسلح عراق در محورهای مختلف استان دیاله به ویژه مناطق غربی و جنوب غربی علیه عناصر مخفی گروهک تروریستی داعش افزایش یافته و ضربات مهلکی به آنان وارد شده است.

براساس اطلاعات به دست آمده، گروهی از نیروهای عراقی در جریان جست و جوی نقطه به نقطه و تامین امنیت مناطق غرب استان دیاله (محور شمال غرب بعقوبه) موفق شدند چندین روستا را در حومه منطقه «الزور» پاکسازی و امن کنند.

به گفته منابع میدانی، در جریان این عملیات، امنیت به مناطق «الدکات، ربع حبیب، ملا طیب، زور الکبیه، شیرک، تل منجل، القایه، علی ساهی و شیخ جراد» بازگشت و نیروهای عراقی موفق شدند چند مقر نظامی تروریست را به همراه تجهیزات نظامی شناسایی کنند.

مناطق تازه امن شده در این محور هم مرز با استان صلاح الدین و از محور جنوب و جنوب شرقی به نقاط مهمی از جمله «خالص، الغالبیه، بعقوبه و ...» و از محور غربی به بخش مهم و راهبردی «یثرب» متصل می شوند و همچنین جاده «طوزخورماتو_خالص» نیز از شرق این مناطق می گذرد.

به گزارش مشرق، نیروهای عراقی در محور جنوب غرب استان دیاله (جنوب بعقوبه) هم توانستند منطقه «الهاشمیات» از توابع بخش «خان بنی سعد» را به همراه روستاهای حومه (البردیه، الظابطیه و الحیله) پاکسازی و مقادیری تجهیزات نظامی کشف و ضبط کنند.

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

این محور مهم و حساس از جنوب و جنوب غرب به محله های شمال شرقی استان بغداد (الحسینیه، الشعب، مدینه الصدر و ...) و از محور غربی به پایگاه «التاجی» وصل می شود و همچنین دروازه جنوبی شهر بعقوبه است و یکی از راه های اتصال شهر بعقوبه به بغداد محسوب می شود.

نیروهای عراقی در محور شمال استان دیاله نیز در جریان جست و جوی نقطه به نقطه در بخش «العظیم» موفق شدند دهها قبضه خمپاره متعلق به تروریست های داعش را در نزدیکی قبرستان «البومحمد» شناسایی و ضبط کنند.

این بخش راهبردی در نزدیکی مرزهای مشترک استان های صلاح الدین و اربیل واقع شده و قسمتی از رشته کوه های حمرین از این محور می گذرد؛ مناطق واقع در شمال استان دیاله از محور غربی به منطقه مرموز العبث و شهر سامراء، تکریت، مکیشیفیه و ... (شرق  استان صلاح الدین) متصل می شوند.

به گزارش مشرق، با وجود عملیات های موفق در محورهای غرب، جنوب غرب و شمال استان دیاله و برتری میدانی نیروهای عراقی در این محورها، خبرها از حومه منطقه «حوض الوقف» در ۲۵  کیلومتری شمال شرق بعقوبه حاکی از قدرت گرفتن هسته های مخفی داعش است.

براساس اطلاعات به دست آمده، تروریست های داعش در تلاش هستند قدرت و نفوذ خود را در حومه روستای  «ابوکرمه» افزایش دهند و همزمان حملات را علیه ایستگاه های نیروهای امنیتی و حتی ساکنان این روستا آغاز کرده اند،

برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

به گفته منابع میدانی، ابوکرمه یکی از بزرگترین روستاها در منطقه «حوض الوقف» به شمار می آید و همین مسئله بر اهمیتش افزوده است؛ تروریست های داعش درصدد هستند با افزایش حملات منطقه «ابوکرمه» را ناامن و در نهایت ساکنان را مجبور به تخلیه این بخش کنند.

از سویی دیگر منطقه «حوض الوقف» نیز بزرگترین منطقه کشاورزی استان دیاله به شمار می آید که شامل دهها هزار هکتار زمین زراعی است که در حدفاصل بخش های «ابی صیدا و العباره» واقع شده و تعداد بسیار زیادی روستا را در خود جای داده است.

به گزارش مشرق، عناصر مخفی داعش در تلاش هستند زمین های کشاورزی این منطقه مهم و راهبردی را به تله های انفجاری آلوده کنند تا ساکنان این روستا نتوانند محصول خود را برداشت کنند و از کسب درآمد محروم و در نهایت مجبور به ترک خانه های خود شوند.

منطقه حوض الوقف به پایگاه الزرقاوی (رهبر سابق القاعده) مشهور است و از سال ۲۰۰۵ یکی از نخستین و اصلی ترین پایگاه های القاعده بوده است؛ مزارع و باغ های این منطقه به محلی مناسب برای رشد و آموزش تروریست ها تبدیل شده است.

captcha