سی‌وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افتتاح شد انهدام باند سرقت محتویات خودرو در اراک/ اعتراف به 268 فقره سرقت وضعیت تمام شهرستان‌های استان مرکزی بجز خنداب قرمز است پیک سوم کرونا در تفرش همچنان می تازد/تعداد مبتلایان به 223 نفر رسید فرمانده ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان مرکزی بر اثر کرونا درگذشت دستگیری سارق طلاجات کودکان در اراک تأمین نهاده های تولید و کالاهای اساسی برای مجلس دارای اهمیت است/ تکلیف وزارت جهاد به اصلاح سامانه «بازارگاه» تا هفته آینده درخواست دانشجویان برای تغییر نام خیابان سفارت فرانسه به نام پیامبر اسلام جنگ اقتصادی، ایران و سوریه را از راهی که پیش گرفته بازنخواهد داشت نمکی: فقط ۵۰۰ میلیون یورو دریافت کرده‌‌ایم/ برای کاهش مرگ‌‌ومیر کرونا برنامه مفصلی داریم/تزریق ناکافی منابع و عادی‌انگاری دو عامل ناکامی مقابل کرونا
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۲
کد خبر: 78076
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۸

امیر جدید کویت کیست؟/ تداوم نقش میانجی‌گرایانه در دوره «شیخ نواف»

پس از درگذشت امیر کویت پیش بینی می شود که همچون گذشته در دوره حکمرانی «نواف الاحمد الجابر الصباح» نیز سیاست خارجی این کشور بر میانجیگری برای حل و فصل بحران های مختلف مبتنی باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری مهر - گروه بین الملل: دولت کویت روز گذشته اعلام کرد که «نواف الاحمد الجابر الصباح» ولیعهد کویت جانشین برادرش «صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر فقید این کشور شده است. «نواف الاحمد الجابر الصباح» امیر جدید کویت امروز چهارشنبه با حضور در پارلمان سوگند یاد کرد. امیر کویت در جریان مراسم سوگند خود در پارلمان متعهد به برقراری امنیت و ثبات و تحقق شکوفایی در این کشور شد.

اما امیر جدید کویت کیست؟ «نواف الاحمد الجابر الصباح» در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۱۹۳۷ میلادی در مرکز کویت متولد شد. او ششمین پسر امیر وقت کویت «احمد الجابر الصباح» محسوب می‌شود. او از اواخر سال ۱۹۷۷ میلادی در پُست وزارت کشور گمارده شد و به عنوان جانشین «سعد عبدالله الصباح» به ایفای نقش پرداخت. پس از آن، وی در سال ۱۹۸۸ میلادی یعنی دو سال پیش از حمله صدام معدوم به کویت در سال ۱۹۹۰ به عنوان وزیر دفاع کویت انتخاب شد.

پس از آنکه «صباح الاحمد الصباح» بر امارت کویت تکیه زد بلافاصله «نوافق الاحمد الصباح» را به عنوان ولیعهد خود منصوب کردنواف در ۱۶ اکتبر ۱۹۹۴ به عنوان معاون اول گارد ملی تعیین شد و در سال ۲۰۰۳ به وزارت کشور بازگشت و به عنوان معاون اول نخست‌وزیر و وزیر کشور منصوب شد. اما سال ۲۰۰۶ به نقطه عطفی در نقش آفرینی سیاسی نواف تبدیل شد. در این سال بود که نمایندگان پارلمان کویت «شیخ سعد العبدالله» را به دلیل وضعیت نامناسب جسمی و عدم توانایی برای ادای سوگند در برابر پارلمان کنار گذاشتند و «صباح الاحمد الصباح» امیر کویت شد. وی بلافاصله برادر خود «نواف الاحمد الصباح» را به عنوان ولیعهد کویت معرفی کرد.

پایگاه «العربی الجدید» در خصوص ویژگی‌های امیر جدید کویت می‌نویسد: «او شخصیتی آرام دارد و به تشریفات پروتکلی زیاد اهمیتی نمی‌دهد. نواف در یکی از محله‌های طبقه متوسط در کویت زندگی می‌کند و به خاطر اهداف راهبردی کویت، بر ادامه دادن شیوه شیوخ پیشین در سیاست خارجی و حفظ سیستم فعال و زنده شورای همکاری خلیج فارس اصرار دارد». بر اساس گزارش این پایگاه عرب زبان، «شیخ نواف» روابط خوبی با سران کشورهای خلیج فارس دارد و از مقبولیت خوبی نیز در جامعه بین‌المللی برخوردار است.

شیخ نواف در واقع جانشین کسی شد که به او لقب «شیخ دیپلمات‌های عرب» و «سرهنگ دیپلمات‌های کویت» را داده بودند. از آنجایی که «صباح الاحمد جابر الصباح» امیر فقید کویت از سال ۱۹۶۳ تا ۲۰۰۳ یعنی به مدت ۴۰ سال وزیر خارجه این کشور بود چنین لقبی را به او داده بودند. سابقه طولانی او در پُست وزارت خارجه موجب شد تا او پس از تکیه زدن بر امارت کویت عمدتاً در کسوت میانجی میان طرف‌های مختلف ظاهر شود.

تلاش برای حل بحران میان قطر و کشورهای چهارگانه به رهبری عربستان سعودی و همچنین میزبانی از گفتگوهای یمنی در کویت در سال ۲۰۱۶ میلادی را می‌توان برجسته‌ترین تحرکات میانجیگرایانه کویت در دوره صباح الاحمد دانست؛ نقش آفرینی میانجی گرایانه او در خصوص جنگ یمن بود که موجب شد تا «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش «أنصارالله» یمن پس از درگذشت صباح الاحمد پیام تسلیتی برای او صادر کند.در دوره حکمرانی شیخ نواف نیز سیاست خارجی کویت بر مدار میانجیگری جهت حل بحران‌ها خواهد چرخید

اکنون که شیخ نواف بر امارت کویت تکیه زده است به نظر نمی‌رسد که خط مشی او در عرصه سیاست خارجی تفاوت چندانی با امیر سابق کویت داشته باشد. ازهمین روی، پیش‌بینی می‌شود که در دوره شیخ نواف نیز سیاست کویت بر مدار میانجیگری و حل و فصل اختلافات بچرخد؛ کما اینکه پیش از صباح الاحمد نیز سیاست کلی کویت به همین صورت بوده است.

بر اساس آنچه که گفته شد، نمی‌توان انتظار داشت که در دوران حکمرانی شیخ نواف، امیر جدید کویت تغییر و تحولات ویژه ای در ساختار سیاست خارجی این کشور رخ دهد. وی در جریان مراسم سوگند خود در پارلمان متعهد شد که در راستای تحقق ثبات بیشتر فعالیت کند.

کد خبر 5037154

captcha