قانون انتخابات درست نباشد،کشور تباه می‌شود/نامزدهای۱۴۰۰حزبی باشند ۷۲ ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم! طمع شرکتهای پتروشیمی به خام‌فروشی علیرغم نیاز داخلی به مواداولیه/ پای دلالان چگونه به صنایع پلیمر باز شد؟ اندیشکده شورای آتلانتیک - Atlantic Council | انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا - ۵ ایران در فلوریدا عملیات سایبری هدایت می‌کند| برای مقابله با روسیه و ایران زود رای دهید!/عملیات‌‌فریب تهران با نقاب طرفداران‌ ترامپ؟! فقدان زنجیره تولید، طلای سرخ را از عیار انداخت/ سود دست‌رنج زعفران در جیب برندهای جهانی ترامپ قبل از اعلام نتیجه خود را پیروز معرفی می‌کند/ برگزار کنندگان انتخابات، آرا را دستکاری می‌کنند/ ترامپ احساس خطر کند بازی را بهم خواهد زد/ هدف اصلی آمریکا فروپاشی سرزمینی ایران است/ بایدن احتمالا تنها با گرفتن امتیازات جدید، حاضر به بازگشت به برجام است قیمت خودرو با فروش لیزینگی ارزان می شود؟/موعد تحویل خودروها همچنان نامعلوم! تقابل رسانه‌ای با هتاکی «شارلی ابدو»/ هر نوع افراطی‌گری محکوم است احتمال سونامی «آبی» و «قرمز» بعد انتخابات آمریکا/ قضاوت درباره بایدن زود است| تحلیل انتخابات آمریکا در گفتگو با ابوالفتح خواهران دوقلو در بخش کرونا چه می‌کردند؟/عروس خانم رفته کنار بیماران کرونایی
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
کد خبر: 78049
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷
10شهریور؛ روز جهانی سالمند

استان مرکزی با 164هزار سالمند سومین استان پیر کشور است/ کرونا عامل آسیب روحی و جانی به سالمندان

نوروزی معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی گفت: طبق آخرین آمار، استان مرکزی با دارا بودن 163هزار و 945 نفر سالمند بالای 60 سال، با 11.26 درصد سالمند در رتبه سوم کشور بعد از گیلان و مازندران قرار دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ یکم اکتبر برابر با دهم شهریور ماه به عنوان روز جهانی سالمند نامگذاری شده است.

این روزها شاهد گسترش بیماری کرونا هستیم و یکی از اصلی ترین اقشار جامعه که بنابر آمار سازمان بهداشت جهانی بیشترین آسیب را از این بیماری می بینند، سالمندان هستند. همین آمار ها باعث شد تا این افراد احساس کنند که موقعیت متزلزلی در جامعه دارند.

مشکل دیگری که کرونا برای سالمندان ایجاد کرده، انزوای بیشتر آنان است. در واقع فاصله گذاری اجتماعی که به عنوان یکی از اصلی ترین راه های مهار این بیماری شمرده می شود، باعث شد تا سالمندان که به طور معمول به علت بازنشستگی، بیش از دیگران در خانه هستند، از دیدن فرزندان و اطرافیان خود محروم شوند یا کمتر آنان را ببینند که باعث آسیب دیگری بر روحیه آنان شده است.

به همین علت، سازمان جهانی بهداشت بر "نقش همه گیری ها در تغییر نگرش جامعه نسبت به سالمند و سالمندی" تاکید کرده است.

براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در طول ۳۰ سال آینده، سالمندان حدود 20 درصد از جمعیت جهان را تشکیل خواهند داد، بطوری که تا سال ۲۰۵۰ میلادی، جمعیت سالمندان به دو میلیارد نفر می رسد. یعنی به ازای هر پنج نفر جمعیت دنیا، یک نفر سالمند خواهد بود. 

همچنین طبق گزارش سازمان آمار کشورمان، جمعیت ایران در سال ۹۸ به حدود ۸۳ میلیون نفر رسیده  و اکنون جمعیت سالمند بالای ۶۰ سال کشورمان با رقم ۸ میلیون و 266 هزار و 500 نفر، یعنی حدود 10 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

طبق پیش بینی ها در سال ۱۴۰۰ سهم سالمندی جمعیت از مرز ۱۰ درصد و در سال ۱۴۲۰ از مرز  ۱۹.۴ درصد و در سال ۱۴۳۰ از مرز ۲۶.۱ درصد عبور می کند،  یعنی در آن زمان یک‌ چهارم جمعیت کشور، سالمند خواهند بود. سالخوردگی جمعیت، در واقع یک موفقیت بهداشتی است که در صورت عدم برنامه ‌ریزی مناسب، به چالش بزرگی برای جوامع تبدیل خواهد شد.

امیرحجت نوروزی معاون توانبخشی بهزیستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص وضعیت جمعیت سالمندان استان، گفت: طبق آخرین آمار، استان مرکزی با دارا بودن 163هزار و 945 نفر سالمند بالای 60 سال، با 11.26 درصد سالمند در رتبه سوم کشور بعد از گیلان و مازندران قرار دارد. از این میزان سالمند 78هزار نفر مرد و 86هزار نفر زن هستند و 106هزار نفر در شهر و 58هزار نفر در روستا ساکن هستند.

وی افزود: در این میان شهرستان های تفرش و آشتیان با حدود 19درصد سالمند در صدر و ساوه با حدود 7درصد سالمند، جوان ترین شهرستان استان را تشکیل می دهند. شهرستان اراک هم که به عنوان شهر دوستدار سالمند نامگذاری شده است، با حدود 11درصد سالمند در میانه جدول استان از نظر درصد سالمندان است.

نوروزی ادامه داد: بهزیستی استان در حوزه توانبخشی و اجتماعی به حدود 17هزار مددجوی از کارافتاده‌ی بالای 60 سال و معلول، خدماتی از جمله دریافت مستمری، هزینه درمان، کمک هزینه دانشجویی و ... ارائه می کند. همچنین 7مرکز نگهداری در استان وجود دارد که تقریبا 300نفر از سالمندان در آنجا خدمات دریافت می کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی مرکزی گفت: مرکز ویزیت در منزل نیز با توجه به مشکلات سالمندان و معلولین خدماتی را ارائه می دهند که در حال حاضر با توجه به قرمز بودن وضعیت شهرهای استان از نظر کرونا، ویزیت به صورت تلفنی انجام می شود و در صورت لزوم تیم درمانی به محل اعزام می شود.

وی با اشاره به اقدامات دانشگاه اراک با همکاری بنیاد فرزانگان در راستای خدمت رسانی به سالمندان، تشریح کرد: بنیاد فرزانگان در اراک و دلیجان به تازگی آغاز به کار کرده اند که خدمات خیرین و گروه های مردمی را به سالمندان ارائه می دهند و بهزیستی هم بر کار آنها نظارت می کند.

نوروزی یکی از دلایل اصلی رتبه بالای استان در زمینه سالمندان را نرخ پایین ازدواج و فرزندآوری دانست و خاطرنشان کرد: البته بالا رفتن کیفیت بهداشت نیز در افزایش امید به زندگی افراد موثر بوده که باعث افزایش درصد سالمندان می شود.

انتهای پیام/

captcha