کارشناسی داوری بازی ‌سپاهان اصفهان - آلومینیوم اراک پوستر| بسیج؛ ولایت، انقلاب و تمدن‌ساز از مطالعات کاربردی درباره کاهش آلودگی هوای اراک تا بهینه سازی دستگاه تنفس کرونایی ها اصلاح ساختار بودجه حتماً باید اتفاق بیفتد/ فروش اموال دولت و واگذاری ها به‌ درستی پیش نرفت گزارش تصویری| پادشاه فصل ها، پاییز چرا شورای هماهنگی اقتصادی قوا تشکیل نمی‌شود؟ / واکسن کرونا کِی به ایرانی‌ها می‌رسد / آخرین تلاش علیه تورم از ماشین سواری استقلالی‌ها و داغ شدن تنور مسابقات لیگ برتر تا نگرانی ۲۲ میلیارد تومانی پرسپولیسی‌ها ۹ فوتی و شناسایی ۲۴۴مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی دیابت و فشارخون بالا خطر عوارض مغزی کووید ۱۹ را افزایش می دهند راز قتل خانم شازندی پس از 5 سال بر ملا شد/ سرقت طلاجات، انگیزه قتل
سه شنبه ۰۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۱
کد خبر: 77942
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۱
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی:

کمبود بذر گواهی شده گندم مشکل همه استان هاست/ تلاش می کنیم 45 درصد تأمین بذر داشته باشیم

زاهدی گفت: مشکلات کمبود بذر سراسری است و سایر استان‌ها نیز با آن درگیر هستند اما تلاش می‌کنیم با توجه به کمبود بذر، 30 درصدی که وظیفه‌داریم را تأمین کنیم و شاید امسال بتوانیم 40 تا 45 درصد تأمین بذر داشته باشیم.

محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ در رابطه با مشکل کمبود بذر گندم در کارگزاری‌های توزیع نهاده‌های کشاورزی گفت: هرساله حداکثر 30 درصد بذر گندم و جو کشت آبی و دیم موردنیاز کشاورزان را تأمین می‌کنیم و البته علت آن این است که هر سه سال یک‌بار باید این بذر تغییر پیدا کند.

وی ادامه داد: کشاورزانی که در سال‌های اخیر بذر گواهی‌شده دریافت کرده‌اند نیاز به تعویض بذر ندارند و بذر گواهی‌شده برای کسانی است که طی چند سال اخیر تغییر بذر را انجام نداده‌اند.

زاهدی تصریح کرد: امسال به علت افزایش قیمتی که در قیمت خرید تضمینی 2500 تومانی رخ داد باعث شد تا کشاورزان کل گندم خود اعم از بذری که هرساله به‌عنوان خودمصرفی نگه می‌داشتند را نیز به سیلو تحویل بدهند و این اتفاق موجب شد بذر خودمصرفی در اختیار کشاورزان کاهش یابد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی افزود: مشکلات کمبود بذر سراسری است و سایر استان‌ها نیز با آن درگیر هستند اما تلاش می‌کنیم با توجه به کمبود بذر، 30 درصدی که وظیفه‌داریم را تأمین کنیم و شاید امسال بتوانیم 40 تا 45 درصد تأمین بذر داشته باشیم، تلاش می‌کنیم از بذرهای مرغوب نیز در کنار بذر گواهی‌شده استفاده کنیم و امیدواریم این مشکل حل شود.

زاهدی همچنین خاطرنشان کرد: تولید و تأمین بذر گندم دیم در استان مرکزی توسط سه شرکت تعاونی روستایی اراک، تعاونی روستایی ساوه و تعاونی روستایی شازند صورت می‌گیرد.

وی با بیان اینکه گندم بذری در مزارع جداگانه‌ و با پیمانکاران مشخص کشت می‌شود افزود: تولید گندم بذر پروسه‌ای تحت کنترل دارد که از ابتدا با پیمانکار قرارداد بسته می‌شود تا بذر مادری را کشت ‌کنند و در تمام طول کاشت، داشت و برداشت نظارت‌ها انجام می‌شود که درنهایت این بذر توسط اداره تحقیقات کنترل‌شده و در اختیار مراکز توزیع قرار می‌گیرد.

زاهدی اظهار کرد: بذرهایی داریم که ممکن است دانه‌هایی غیر از آن بذر بیشتر از استاندارد داشته باشند که معمولاً به‌عنوان بذر گواهی‌شده تأیید نمی‌شوند اما به‌عنوان بذر مرغوب و باقیمت پایین‌تر می‌توان از آن استفاده کرد که بهتر از بذرهایی است که ممکن است به روش سنتی تهیه و بوجاری شود.

وی در رابطه با افزایش قیمت حدود 200 تومانی هر کیلو گندم بذر طی روزهای اخیر نیز گفت: این افزایش قیمت کار درستی است که در حمایت از تولید بذر صورت گرفت، قیمت بذر گواهی‌شده ابتدا 3490 تومان اعلام شد و هنگامی‌که نرخ خرید تضمینی گندم برای سال آینده 4000 تومان تعیین شد این نگرانی وجود داشت بذری که شرکت‌های تولید بذر و پیمانکاران تولید کرده‌اند بوجاری نشود و به دست کشاورزان نرسد و رغبتی به تولید بذر نداشته باشند تا این گندم را با توجه به اختلاف قیمت سال آینده به مراکز خرید تحویل دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی خاطرنشان کرد: کشاورزان سعی کنند درصورتی‌که طی سه سال گذشته بذر گواهی‌شده دریافت کرده‌اند ضمن ضدعفونی کردن از گندم تولیدی خود به‌عنوان بذر خودمصرفی استفاده کنند و یا با سایر کشاورزان تبادل داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha