تهدید عاملان ترور سردار سلیمانی در خاک آمریکا طرح تکمیلی بسیج برای مقابله با کرونا از ۲۰ آبان آغاز می‌شود/ قطع زنجیره ویروس از طریق بیماریابی با تکیه بر همه ظرفیت‌های انسانی مجموع مبتلایان به کرونا در کشور از ۶۰۰ هزار نفر عبور کرد/ درگذشت ۳۶۵ هم‌وطن قیمت طلا و ارز همچنان کاهش می یابد/ بورس چه زمانی روی خوش نشان می دهد؟ دادگاه آمریکایی به اتهام ترور برای بن سلمان احضاریه ارسال کرد رهبر معظم انقلاب آزادی واقعی را به فرانسه گوش زد کردند/ نام اهانت، آزار و نفرت پراکنی «آزادی بیان» است؟ ۴ علت نفخ معده را بشناسید ماجرای رسوب ۲۰۰ هزار تن برنج در بنادر/ مشکل از جانب گمرک و وزارت صمت است برنامه غذایی رونالدو در طول یک روز سرلشکر سلامی: پایگاه‌های بسیج به پایگاه حافظان سلامت تبدیل می‌شود/ ارائه بسته‌های معیشتی به خانواده‌های آسیب‌دیده از کرونا
جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۸
کد خبر: 77907
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۶

ورود حجم وسیعی آفت ملخ صحرایی از نیمه مهر به کشور؛ کمبودی در عرضه سموم نداریم

سخنگوی سازمان‌ حفظ نباتات از ورود حجم وسیعی آفت ملخ صحرایی از اواسط مهر به کشور خبر داد.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمد رضا میر سخنگوی سازمان‌ حفظ نباتات در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه از اواسط مهر حجم وسیعی آفت ملخ صحرایی وارد کشور می‌شود، اظهار کرد: هجوم آفت ملخ صحرایی از بهمن سال گذشته آغاز و تا مرداد در سطحی حدود ۴۰۶ هزار هکتار مبارزه انجام شد.

او از توقف عملیات مبارزه در فصل تابستان خبر داد و گفت: آفت ملخ صحرایی برای فصل تابستان گذرا به سمت هند و پاکستان رفت و همواره پیش بینی می‌شود که بعد از تابستان برای عزیمت به خاستگاه اصلی که حاشیه دریای سرخ و شاخ آفریقاست، از ایران عبور کند که این امر موجب شده با حجم وسیعی از آفت در اواسط مهر رو به رو شویم.

استمرار مبارزه با آفت ملخ صحرایی تا اواخر آذر

میر با اشاره به اینکه مبارزه با آفت ملخ صحرایی تا اواخر آذر ادامه دارد، بیان کرد: در اواخر آذر، آفت ملخ صحرایی به سمت خاستگاه اصلیشان مهاجرت می‌کنند و از ایران خارج می‌شوند.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات ادامه داد: بنابر گزارش سازمان فائو، آفت ملخ صحرایی در هند و پاکستان زاد و ولد خوبی داشته که با این وجود با حجم زیادی آفت ملخ صحرایی از اواسط مهر رو به رو خواهیم شد و پیش بینی می‌شود که سطح مبارزه از یک میلیون هکتار فراتر رود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین وضعیت تامین و تدارک سموم گفت: با وجود آنکه کشور هند یکی از تولیدکنندگان اصلی آفت کش در دنیا به شمار می‌رود، ۲۰ تن سم به ایران اهدا کرده است، همچنین از طریق فائو کمک‌هایی صورت گرفته که از این طریق یک سری سم پاش خریداری کردیم.

او درباره تاثیر حذف یارانه دولتی بر بازار سموم و آفت کش بیان کرد: ارز واردات سموم و آفت کش از گروه یک به ۲۱ کالایی تغییر پیدا کرده است که این امر بازار آفت کش‌ها را دچار چالش کرده است.

احتمال تقلب در آفت کش و سموم

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در پایان تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت سموم و آفت کش‌ها در حال نظارت هستیم چرا که احتمال تقلب در آفت کش‎ها توسط افراد سودجو وجود دارد.

انتهای پیام/

captcha