خنداب ۴۰۰ موقوفه دارد/ تشکیل اولین شورای خیریه شهرستان هزینه‌های تولید خودرو در کشور بسیار بالا است/ اختلاف قیمت کارخانه و بازار خودرو فساد زا است زن قانون‌شکن در نجف‌آباد دستگیر شد/ تجمع اعتراضی نجف آبادی‌ها به هنجارشکنی پشت پرده نایاب شدن انسولین/ دارایی‌ها زیر ذره بین مالیات/ دلار با طلا آب رفت از پایان بحران برانکو و آغاز چالش کالدرون تا ماجرای تمدید قرارداد ستاره‌های استقلال و پرسپولیس قدردانی رهبری از ناجا/ مردم از برخورد با منکرات استقبال می‌کنند کاهش قیمت خودرو کلید خورد تغییر رفتار معامله‌گران بزرگ بازار ارز/ کاهش بهای طلا و ارز تا کجا ادامه دارد؟ فوتونیوز| نتیجه استیضاح چیزی جز فشار بیشتر بر مردم نیست سلامت عادلانه | واکسن آنفلونزا موجود نیست؛ لطفا سوال نفرمایید! / وعده واکسن ایرانی هم محقق نشد
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
کد خبر: 77892
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴
رزمنده هشت سال دفاع مقدس:

از بین بردن فاصله های بین نسلی در انتقال مفاهیم دفاع مقدس یک ضرورت است/ نباید دفاع مقدس را انحصاری جلوه دهیم

مرادی رزمنده هشت سال دفاع مقدس گفت: در حوزه دفاع مقدس کم کاری کرده ایم و این کوتاهی ناشی از این بوده که می خواستیم در دفاع مقدس مسائل را انحصاری جلوه دهیم و می خواستیم همه چیز را برای خودمان تمام کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ دومین میزگرد دفاع مقدس به همت پایگاه خبری دیارآفتاب و با حضور سه نفر از رزمندگان و فرزند شهید طالبی برگزار شد.

علیرضا مرادی رزمنده و پیشکسوت هشت سال دفاع مقدس در این میزگرد با اشاره به روش ها و راهکارهای بهتر انتقال فرهنگ دفاع مقدس گفت: اگر عامه مردم در سطوح مختلف جامعه نسبت به شهید و شهادت تکریم می کنند و برای نسل دفاع مقدس ارزش و احترام قائل هستند این به دلیل وجود محبت شهدا در دل مردم توسط خداوند متعال است و این به دلیل عملکرد خود شهدا است و نباید انحصاری شود.

وی افزود: شهدا به دلیل اینکه با خدا معامله کردند و تنها در راستای رضایت الهی گام برداشتند محبتشان توسط خداوند در دل تمام مردم نهادینه شده است و به وضوح می بینیم که برخی از افراد اعتقادات زیادی ندارند اما نسبت به شهدا احترام ویژه ای قائل هستند و برخی از وقت ها همین جوانان تکریمی که نسبت به شهدا انجام می دهند از بنده رزمنده بهتر و موثر تر واقع می شود.

مرادی اظهار کرد: به عنوان شخصی که بعد از دفاع مقدس در حوزه فرهنگی فعالیت هایی داشتم امروز می گویم در حوزه دفاع مقدس کم کاری کرده ایم و این کوتاهی ناشی از این بوده که می خواستیم در دفاع مقدس مسائل را انحصاری جلوه دهیم و می خواستیم همه چیز را برای خودمان تمام کنیم.

وی با اشاره به اینکه برای انتقال یک فرهنگ از یک برهه به یک برهه دیگر باید شرایط و ادوات انتقال را نیز در نظر گرفت، گفت: همچنین باید طبق نیازهای نسل حاضر شرایط و مقدماتی ایجاد شود که بعد از آن باید با ابزارهای مناسب مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس را به خوبی انتقال دهیم.

رزمنده دفاع مقدس افزود: برخی از مقاطع مخاطب شناسی در انتقال مفاهیم دفاع مقدس رعایت نشده چراکه اگر به مخاطب شناسی توجه شود هم از نظر ابزار انتقال مفاهیم باید شرایطی لحاظ شود و هم از نظر سبک و سطح مفاهیم مولفه هایی دیده شود.

وی ادامه داد: در طول این سال ها فعالیت ها و زحمات زیادی در حوزه دفاع مقدس انجام شده اما بسیاری از مواقع به دلیل اینکه مخاطب شناسی ما ضعیف بوده نتوانستیم اثرگذاری لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مفاهیم دفاع مقدس برای سنین و اقشار مختلف جامعه جنس مطالب خود را دارد،گفت: نباید آن مطالبی که برای بانوان و یا دانشگاهیان می گوییم به کودکان و نوجوانان نیز بگوییم که این یک آسیب جدی خواهد زد و متأسفانه در طول این سال ها آسیب های زیادی در این حوزه دیدیم که باید در گام دوم دفاع مقدس این موضوع را اصلاح کنیم.

مرادی با اشاره به اینکه امروز راهکار انتقال مفاهیم دفاع مقدس به نسل جوان یک راهکار عملیاتی باید باشد،گفت: در خیلی از شرایط که نمی توان با نسل جوان ارتباط برقرار کرد به طور مثال در دانشگاه ها ، موثرترین راهکاری که جواب داده ایجاد صمیمیت است و در واقع باید فاصله بین نسلی کم شود تا ارتباط را بهتر بتوان برقرار کرد.

وی افزود: اگر بخواهیم امروز در انتقال مفاهیم دفاع مقدس موفق عمل کنیم باید به طور مصداقی عمل کنیم و به طور مثال در دوران دفاع مقدس در نماز جماعت مقر انرژی اتمی وقتی همه رزمندگان لشکر 17 برای نماز آماده می شدند همه در یک صف نماز می خواند و عمده فعالیت های آن دوران یکی بود و به طور مثال همه از یک غذا می خوردند و امثال آن و این موضوع امروز باید درس مهمی باشد.

رزمنده دفاع مقدس بیان کرد: اگر امروز نسل دفاع مقدس می خواهد به نسل جدید آموزه های دفاع مقدس را منتقل کند باید این فاصله گذاری ها را از بین ببرد چراکه اگر سربازان در وضوخانه مقر لشکر 17 وضو می گرفتند در همان مکان هم شهید مهدی زین الدین وضو می گرفت و این خود باعث حرکت دیگران می شد.

وی با بیان اینکه امروز باید از جنس دفاع مقدس شد، گفت: امروز باید با رفتارمان فرهنگ دفاع مقدس را نشان دهیم تا نسل جوان بتواند ارتباط خوبی برقرار کند و البته متأسفانه در طول این سال ها در این خصوص ضعیف عمل کرده ایم.

رزمنده دفاع مقدس در پایان خاطر نشان کرد: امروز باید یک بازخوانی از فعالیت های گذشته ای که در حوزه دفاع مقدس انجام شده داشته باشیم تا نقاط ضعف فعالیت ها را بتوانیم رفع کنیم و اگر این نقاط ضعف برطرف شود قطعا فرهنگ دفاع مقدس در گام دوم نیز تأثیر خود را خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

captcha