۱۱ فوتی و شناسایی ۲۹۴مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی ماجرای ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) سازوکار اصلاحات برای ۱۴۰۰/نفرت ملی از دولتِ روحانی شکل گرفته است روحانی: دولت تأمین معیشت مردم و جبران تورم را وظیفه خود می‌داند بیعتی متفاوت با امام زمان در کوره‌پزخانه/ شهدای مدافع به یاری نیازمندان شتافتند گزارش ویژه| رسانه ملی؛ بی‌مسئله و بی‌مسئولیت / انتقاد به دولت در صداوسیما معنی ندارد حکم ماموریت رهبر انقلاب این بار برای «احیای حضور»/ نقش مردم در مقابله با کرونا؛ محوری تر از همیشه یک کشته و 3 مصدوم در حادثه رانندگی محور اراک بروجرد طرح تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری در سه حوزه پیگیری می شود/ حساب‌های به‌دور از حسابرسی در اختیار رئیس‌جمهور و دفترش چشم تیز کهنه‌کاران بورس به خرید در کف قیمت از تازه‌واردها
سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۲
کد خبر: 77820
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۹
ریسک بزرگ آل‌خلیفه؛

سازش با رژیم صهیونیستی؛ مقدمه انقلاب مردمی بحرین/ چرا اردن و مصر برای عادی سازی روابط با اسرائیل پیش قدم نشدند؟

مخالفت افکار عمومی چپ‌گرا و دینی در بحرین با سازش با رژیم صهیونیستی طی روزها و هفته‌های اخیر به الگویی برای افکار عمومی منطقه در رد عادی سازی روابط با اسرائیل تبدیل خواهد شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از سرویس جهان مشرق - در حالی که مراسم سیاسی برای ابراز شادی حاکمیت‌های غیر دموکراتیک در ابوظبی و منامه و تل آویو همچنان در حال برگزاری است،  ملت بحرین و تحرکات مردمی آن‌ها در رسانه‌های خبری به موضوعی فراموش شده تبدیل شده است. ملت بحرین گرچه با سرکوب و خشونت مواجه شده، اما ثابت کرده که تصمیماتی مستقل می‌گیرد و  همواره در کنار ملت مظلوم فلسطین و آرمان فلسطین ایستاده است.

گرچه حاکمیت بحرین تصور می‌کند که با وارد آوردن ده‌ها شهید و هزاران فرد بازداشت شده موفق شده خشم مردمی را فرو بنشاند، اما ملت بحرین ثابت کرد که روند عزت و کرامت در این کشور توقف پیدا نخواهد کرد.

در حالی که رسانه‌های بحرین و رسانه‌های بین‌المللی در خصوص اعتراضات مردمی این کشور در مخالفت با توافق عادی سازی روابط با اسرائیل کاملاً سکوت کرده‌اند و دوربین‌های رسانه‌ها از ترس سرکوب و سانسور نمی توانند تصاویر این اعتراضات را درج کنند، اما قلب‌های ملت بحرین همچنان با مقاومت همراه است و مخالفت خود با سازش با اسرائیل و پیشبرد معامله قرن را اثبات کرده است.

«سلاح صلاح» عضو شورای ملی فلسطین در خصوص تحرکات بحرین می‌گوید ما باید روی نمونه بحرین حساب باز کنیم تا بتوانیم نمونه ها و الگوهای دیگری را در جهان عرب شکل دهیم. وی به توطئه‌های آمریکایی برای سلطه بر منطقه عربی از طریق جنگ در عراق و کشورهای دیگر اشاره و تاکید کرد که تمامی این پروژه ها با شکست مواجه شده است.

وی افزود که در کشورهایی نظیر مصر و اردن با وجود امضای توافق سازش با رژیم صهیونیستی امکان عادی سازی مردمی با اسرائیل فراهم نشد و رژیم‌های سازشکار معمولا پس از امضای توافق تلاش کردند ملت خود را فریب داده و  خود را مدافع حقوق فلسطین وانمود کنند. وی تاکید کرد که جریانهای چپ گرا و  غیر دینی در کنار گروه های دینی تاثیر قابل توجهی در خیزش مردمی در بحرین داشته‌اند.

«اکثر سلیمان» تحلیلگر مسائل رسانه‌ای در گفتگو با المیادین تاکید کرد که ملت بحرین ثابت کرد که مبانی ظالمانه را نمی‌توان از یکدیگر جدا کرد.

در حالی که نتانیاهو با  سازش‌های اخیر تلاش دارد تریبونی برای افکار عمومی عربی پیدا کند که از طریق این تریبون پیامهای فریبکارانه خود را به مخاطبان عرب‌زبان القا کند و هماهنگی گسترده رسانه‌ای و تبلیغاتی توسط رسانه‌های صهیونیستی با رسانه‌های وامدار دولت‌های حاشیه خلیج فارس ایجاد شده است،  اما باید گفت که این تلاش‌ها نیز مانند مراحل قبلی توطئه ضد منطقه عربی موفقیت آمیز نخواهد بود.

رفیق نصرالله مدیر مرکز بین‌المللی رسانه‌ها و پژوهش‌ها می‌گوید محور مقاومت باید توجه ویژه‌ای به رسانه های مختلف به عنوان بخشی از تقابل آینده معطوف کند. وی افزود: آنها تلاش دارند معیشت و حیات کریمانه مردم را به سازش با اسرائیل مرتبط سازند،  اما معیار بازگشت وجدان مردمی در افکار عمومی عربی همان انجام انتفاضه فلسطین است. وی ابراز داشت که سازش با اسرائیل وجدان عربی را به چالش کشیده و در هر حادثه احتمالی امکان انفجار افکار عمومی وجود دارد.  تجربه نیز نشان داده است که به عنوان مثال بعد از توافق کمپ دیوید محور مقاومت در منطقه شکل گرفته است.

پیام ملت بحرین و یمن به تمامی ملت‌های عربی و جریان‌های سیاسی منطقه، محکومیت و مخالفت با سازش با رژیم صهیونیستی و تحرک و اعتراض ضد عادی‌سازی روابط با اسرائیل است. حال باید دید این پیام گوش شنوایی در افکار عمومی کشورهای عربی پیدا می‌کند؟

captcha