۱۱ فوتی و شناسایی ۲۹۴مورد مبتلا به کرونا ویروس در استان مرکزی ماجرای ازدواج پیامبر اکرم (ص) و حضرت خدیجه (س) سازوکار اصلاحات برای ۱۴۰۰/نفرت ملی از دولتِ روحانی شکل گرفته است روحانی: دولت تأمین معیشت مردم و جبران تورم را وظیفه خود می‌داند بیعتی متفاوت با امام زمان در کوره‌پزخانه/ شهدای مدافع به یاری نیازمندان شتافتند گزارش ویژه| رسانه ملی؛ بی‌مسئله و بی‌مسئولیت / انتقاد به دولت در صداوسیما معنی ندارد حکم ماموریت رهبر انقلاب این بار برای «احیای حضور»/ نقش مردم در مقابله با کرونا؛ محوری تر از همیشه یک کشته و 3 مصدوم در حادثه رانندگی محور اراک بروجرد طرح تحقیق و تفحص از نهاد ریاست جمهوری در سه حوزه پیگیری می شود/ حساب‌های به‌دور از حسابرسی در اختیار رئیس‌جمهور و دفترش چشم تیز کهنه‌کاران بورس به خرید در کف قیمت از تازه‌واردها
چهارشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۴
کد خبر: 77767
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱
کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد

ضرورت الگوبرداری از فرهنگ دفاع مقدس برای رفع مشکلات کشور

رجبی با اشاره به ضرورت الگوبرداری از فرهنگ دفاع مقدس در عرصه های مختلف غیر نظامی، گفت: در طول دوره دفاع مقدس، کشور ایران در بدترین و سخت ترین شرایط اداره می شد؛ دشمنی های گسترده جهانی در کنار تحریمهای موجود، کمترین امکانات و... خللی در اراده مردم ایجاد نکرده بود و به همت رزمندگان به پیروزی های بزرگی دست پیدا کردیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ رجبی کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با ندای تفرش با اشاره به اینکه برآورد دشمنان در هنگام حمله به ایران، عدم توان مقابله نیروهای مسلح بود، گفت: کشور ایران در حالی با جنگ تحمیلی روبرو شد که انقلاب اسلامی تازه پیروز شده و گرفتار مشکلات ناشی از تحریمها بود؛ حتی قدرتهای بزرگ علیه و مقابل کشور و ملت ایران بودند.

رجبی اظهار کرد: تعبیر دشمنان بر به هم ریختگی در جبهه رزمندگان اسلام بود؛ ولی هرچه از روزهای آغازین جنگ می گذشت، وحدت بین فرماندهان بیشتر و با رهبری امام، مدیریت جنگ موفق تر پیش می رفت.

وی با اشاره به پیروزی عملیاتها افزود: هر چند برخی از فرماندهان تازه کار بودند ولی برای انجام عملیاتها کارهای بسیار دقیقی انجام می شد؛ تمام اطلاعات از جبهه دشمن گرفته و با سختی فراوان و با توجه به کمبود امکانات و ....برای انجام یک عملیات ماهها کار اطلاعاتی و برنامه ریزی ها انجام و منجر به پیروزی می شد.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به نوع مدیریت امام(ره) در سطح استراتژیک، ادامه داد: امام(ره) به رزمندگان اسلام، روحیه می دادند؛ در سطح تاکتیکی فرماندهانی بودند که با وجود تازه کاری آنها ولی ابتکارات بزرگی را انجام می دادند و مدیریت این فرماندهان میدانی و از همه نیروها پیشتازتر بودند.

رجبی با اشاره به تمرکز نیروها برای حل مشکلات، بیان کرد: تمام توان نیروهای مسلح بر رفع مشکلات و پیشبرد عملیاتها بود. تمام امکانات به دور از پراکندگی نیروها و ظرفیتها برای انجام عملیات در یک نقطه بسیج می شد تا یک عملیات به اتمام برسد.

وی اخلاص را از ویژگی های مهم رزمندگان دانست و گفت: انجام اقدامات تنها برای خدا مهم بود. کسی به دنبال مطرح شدن نبود و خدا را شاهد و ناظر بر امورات خود می دانستند.

کارشناس مسائل سیاسی یادآور شد: رزمندگان به دنبال تصدی پست و مسئولیت نبودند. فرماندهان از امکانات کمتری برخوردار بود و خود را با پایین ترین سطح از رزمندگان مطابقت می دادند. مدیریت بر مبنای دغدغه بیشتر بود و بر این مبنا فرماندهان انتخاب می شدند. دغدغه مندی، تلاش و زحمت بیشتر، دلسوزی و تعهد بیشتر از ویژگی های فرماندهان بود.

رجبی با اشاره به ضرورت الگوبرداری از فرهنگ دفاع مقدس در عرصه های مختلف غیر نظامی، گفت: در طول دوره دفاع مقدس، کشور ایران در بدترین و سخت ترین شرایط اداره می شد؛ دشمنی های گسترده جهانی در کنار تحریمهای موجود، کمترین امکانات و... سبب شد که شرایط ابتدایی اداره جنگ سخت تر باشد.

وی ادامه داد: در همان سالهای دفاع مقدس، با وجود مشکلات اقتصادی و تحمیل جنگ به ملت، اما وجود ویژگی هایی نظیر اخلاص، دلسوزی، جدیت، تقوا و مدیریت جهادی سبب شد که کشور و ملت از آن بحرانها عبور کنند. این مولفه ها و تجریبات دفاع مقدس قابل استفاده برای مشکلات امروز کشور هم هست.

کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: همان مدیریتی که دفاع مقدس را اداره کرد، هم اکنون در سیستم نظامی و دفاعی کشور در حال فرستادن ماهواره به فضا، تولید پیشرفته‌ترین موشک‌ها، تولید جنگنده و ده‌ها موفقیت چشمگیر دیگر است. شهدایی نظیر شهریاری ها، احمدی روشن ها و.... نشان دادند که با بهره گیری از اخلاص، تقوا، جدیت، دلسوزی و برنامه ریزی دقیق می توان با وجود تحریمها، مشکلات را برطرف کرد و به موفقیت رسید.

رجبی تجریبات و فرهنگ دفاع مقدس را گنجینه ای عظیم دانست و خاطر نشان کرد: از این گنجینه می بایست استفاده کرد؛ هم از رزمندگان، هم از تجارب و نوع مدیریت و هم از الگوهای خودباوری و خود اتکایی آن دوره می توان در عرصه های علمی، اقتصادی، فرهنگی، سیاست خارجی امروز استفاده کرد.

انتهای پیام/

captcha