تعطیلی ادارات در هفته آینده؛ فعالیت دستگاه‌ها فقط در صورت ضرورت قیمت رسمی مرغ در استان مرکزی ۲۸۸۰۰ تومان تعیین شد/ممنوعیت خروج مرغ زنده از استان مشکلات کشور به دلیل ضعف مدیریت است/ ظرفیت های فراوانی برای بی اثر کردن مشکلات دشمن وجود دارد کاهش بی سابقه نرخ ارز و طلا نسبت به ۴ ماه گذشته/بورس سبز پوش می شود بهره‌برداری از پروژه‌های محرومیت‌زدایی در کمیجان واکنش‌ ستاره‌های فوتبالی و غیر فوتبالی به درگذشت مارادونا سالار عقیلی خواننده تیتراژ بازی رایانه ای «سفیر عشق» شد افتتاح پایگاه مقاومت بسیج شهدای ناجا در اراک شمار فوتی های کرونا در استان مرکزی به 1222 نفر رسید/شناسایی۱۵۲مورد مبتلا به کرونا ویروس در ۲۴ساعت گذشته اهدای پلاسمای کووید ۱۹ چه شرایطی دارد؟
جمعه ۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۸
کد خبر: 77699
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس:

امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ساز و کار جدید در قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال زراعی 1400-1399 را هم شامل خواهد شد و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تأمین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به‌صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تأیید قرارگرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.

این در حالی است که طی روزهای اخیر نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی هستند تا تعیین قیمت برای خرید محصولات استراتژیک همچون گندم در قالب یک ساختار جدید و با در نظر گرفتن حضور کشاورزان در «شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» انجام گیرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

با توجه به اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با این طرح گفت: طرحی که در کمیسیون کشاورزی آماده شد درنهایت از صحن مجلس هم تقریباً عبور کرد و رو به اتمام است و جزئیات آن به‌جز یک مورد پیشنهاد که فرصتی نشد موردبررسی قرار بگیرد تا مورد تصویب نهایی قرار گیرد و برای شورای نگهبان ارسال شود.

وی ادامه داد: با توجه به اصلاح دو تبصره‌ی ماده واحد قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت‌گذاری واقعی برابر با هزینه‌های تمام‌شده و سود متعارفی که باید برای تولیدکننده وجود داشته باشد در این قانون دیده‌شده است و همچنین سازوکاری که دولت را ملزم به اعلام این نرخ می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: سه نفر نمایندگان دولت اعم از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و سه نفر از نمایندگان کشاورزان یعنی رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس نظام‌مهندسی کشاورزی و همچنین رئیس بنیاد ملی گندم کارن اعضای این شورا هستند و مشخص شد که این مصوبه تنها در صورتی اعتبار دارد که وزیر جهاد کشاورزی آن را تأیید کند و به‌نوعی وزیر جهاد کشاورزی نیز نماینده کشاورزان است و قطعاً هزینه تمام‌شده و حقوق کشاورزان در نظر گرفته می‌شود.

نظری افزود: قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی 1400-1399 هم مشمول این قانون می‌شود و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظرم قیمت پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد 4500 تومان بوده است ولی قیمت مدنظر بنیاد ملی گندم کاران بیشتر است که هر دو در این شورا حضور دارند و فکر می‌کنم این قیمت تا حدود 4500 تومان برای سال زراعی پیش رو برسد البته این‌یک پیش‌بینی است.

انتهای پیام/

captcha