خدمت رسانی بی وقفه سپاه در مناطق زلزله زده غرب هرمزگان/ اعلام آمادگی سپاه امام سجاد (ع) در ساخت منازل تخریبی+فیلم ۳۹ تیم امداد و نجات در مناطق زلزله زده هرمزگان حضور یافتند/برنامه ریزی‌های لازم جهت تامین ۴۰۰۰ تخته موکت و ۷۵۰۰ تخته پتو صورت گرفته است+فیلم سلبریتی یک شخص نیست یک رسانه است/ سلبریتی‌ها چگونه مدیریت می‌شوند؟ جهاد تبیین با رویکرد امیدآفرینی مهمترین رسالت امروز بسیج است/ایجاد و تثبیت ۲۳۰۰ فرصت شغلی به همت بسیج در کارخانجات استان مرکزی مستاجران در دریای پرتلاطم اجاره/ تعیین نرخ دستوری راهگشا است؟ ادعای بلومبرگ: مذاکرات دوحه احتمالا بعد از دیدار منطقه‌ای بایدن از سر گرفته می‌شود قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند! پیش ثبت‌نام اربعین آغاز شد ضرورت بکارگیری مولدهای برق در ادارات و صنایع جان باختن یک هم استانی و شناسایی 23 بیمار جدید کرونایی
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۱
کد خبر: 77699
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس:

امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس گفت: ساز و کار جدید در قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال زراعی 1400-1399 را هم شامل خواهد شد و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ طبق اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی دولت در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، پس از ارائه گزارش دستگاه‌های مرتبط در خصوص تأمین گندم کشور و اقدامات صورت گرفته برای تداوم خودکفایی و ارائه به‌صرفه‌تر نان به مردم، قیمت خرید تضمینی گندم که پیش از این در شورای اقتصاد مورد تأیید قرارگرفته بود، برای سال زراعی آینده، 4 هزار تومان تعیین شد.

این در حالی است که طی روزهای اخیر نمایندگان مجلس در حال بررسی طرح اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی هستند تا تعیین قیمت برای خرید محصولات استراتژیک همچون گندم در قالب یک ساختار جدید و با در نظر گرفتن حضور کشاورزان در «شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاست حمایتی محصولات اساسی کشاورزی» انجام گیرد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

با توجه به اصلاح قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی امکان بازنگری قیمت خرید تضمینی گندم وجود دارد

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با این طرح گفت: طرحی که در کمیسیون کشاورزی آماده شد درنهایت از صحن مجلس هم تقریباً عبور کرد و رو به اتمام است و جزئیات آن به‌جز یک مورد پیشنهاد که فرصتی نشد موردبررسی قرار بگیرد تا مورد تصویب نهایی قرار گیرد و برای شورای نگهبان ارسال شود.

وی ادامه داد: با توجه به اصلاح دو تبصره‌ی ماده واحد قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت‌گذاری واقعی برابر با هزینه‌های تمام‌شده و سود متعارفی که باید برای تولیدکننده وجود داشته باشد در این قانون دیده‌شده است و همچنین سازوکاری که دولت را ملزم به اعلام این نرخ می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: سه نفر نمایندگان دولت اعم از وزیر جهاد کشاورزی، وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه و سه نفر از نمایندگان کشاورزان یعنی رئیس نظام صنفی کشاورزی، رئیس نظام‌مهندسی کشاورزی و همچنین رئیس بنیاد ملی گندم کارن اعضای این شورا هستند و مشخص شد که این مصوبه تنها در صورتی اعتبار دارد که وزیر جهاد کشاورزی آن را تأیید کند و به‌نوعی وزیر جهاد کشاورزی نیز نماینده کشاورزان است و قطعاً هزینه تمام‌شده و حقوق کشاورزان در نظر گرفته می‌شود.

نظری افزود: قیمت‌گذاری خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی 1400-1399 هم مشمول این قانون می‌شود و این طرح به نحوی دیده‌شده است که حتی اگر دولت برای سال زراعی پیش رو نیز نرخی تعیین کند امکان بازنگری توسط شورای جدید وجود دارد.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: به نظرم قیمت پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی به شورای اقتصاد 4500 تومان بوده است ولی قیمت مدنظر بنیاد ملی گندم کاران بیشتر است که هر دو در این شورا حضور دارند و فکر می‌کنم این قیمت تا حدود 4500 تومان برای سال زراعی پیش رو برسد البته این‌یک پیش‌بینی است.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار