دستگیری توزیع کننده مواد مخدر در محلات برای رفع مشکلات نباید چشم به بیگانگان و عناصر خارجی داشت/ توجه به مسائل بهداشتی در بیماری کرونا باید مقدم بر درمان باشد احتکار 800 تن جو و ذرت دامی در يك مرغداری اعزام گروه جهادی شهدای اراک به مناطق محروم زاهدان/گروه‌های جهادی پرچم‌داران خدمات‌رسانی در عرصه‌های محرومیت‌زدایی هستند تصاویری از طبیعت پاییزی خنداب قانون انتخابات درست نباشد،کشور تباه می‌شود/نامزدهای۱۴۰۰حزبی باشند ۷۲ ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم! طمع شرکتهای پتروشیمی به خام‌فروشی علیرغم نیاز داخلی به مواداولیه/ پای دلالان چگونه به صنایع پلیمر باز شد؟ اندیشکده شورای آتلانتیک - Atlantic Council | انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا - ۵ ایران در فلوریدا عملیات سایبری هدایت می‌کند| برای مقابله با روسیه و ایران زود رای دهید!/عملیات‌‌فریب تهران با نقاب طرفداران‌ ترامپ؟! فقدان زنجیره تولید، طلای سرخ را از عیار انداخت/ سود دست‌رنج زعفران در جیب برندهای جهانی
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۴
کد خبر: 77685
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۲

لاوروف: تحریم تسلیحاتی ایران ۲۷ مهر لغو خواهد شد

وزیر خارجه روسیه تأکید کرد: تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران غیرقانونی است، برای اینکه کلیه محدودیت‌های مربوط به فروش سلاح به ایران، بر اساس قطعنامه شورای امنیت درباره برجام، در تاریخ ۱۸ اکتبر (۲۷ مهر ماه) متوقف خواهد شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری «اینترفکس»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه در مصاحبه‌ای اختصاصی با شبکه تلویزیونی العربیه در رابطه با اقدامات ضدایرانی واشنگتن اعلام کرد که مسکو تحریم‌های برنامه‌ریزی‌شده آمریکا برای همکاری با ایران را غیرقانونی در نظر خواهد گرفت.

لاوروف توضیح داد: «اکنون آنچه آنها (آمریکایی‌ها) در سیاست خارجی خود انجام می‌دهند، فقط تقاضا است (خواه درباره ایران باشد یا هر چیز دیگری). و اگر شرکای آنها بگویند که نمی‌توانند چنین کاری را انجام دهند و بخواهند تا در رابطه با این مسئله بحث شود، آنها موافقت نمی‌کنند، سپس اولتیماتوم می‌دهند، زمان تعیین و بعد تحریم‌هایی را اعمال می‌کنند، بعد از آن این تحریم‌ها را فرامرزی اعلام می‌کنند. در خصوص چنین برخوردی، می‌توانم بگویم که اعمال تحریم‌های یک‌جانبه که مورد تأیید سازمان ملل قرار ندارد، اقدامی کاملاً غیرقانونی است.»

وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سؤالی در خصوص اینکه آیا شرکت‌ها و بانک‌های روسی آمادگی مقاومت در برابر تحریم‌های آمریکا به‌خاطر همکاری با ایران را دارند، گفت که "نمی‌داند آیا شرکت‌های خارجی باید از این تحریم‌ها پیروی کنند یا نه".

لاوروف تأکید کرد: «عرصه تجاری ارزیابی‌های خاص خود را از مسائل دارد، البته یک چیز واضح است و آن اینکه تحریمهای یک‌جانبه غیرقانونی و غیرقابل قبول است. مسئله اینجاست که کلیه محدودیت‌های موجود در رابطه با فروش تسلیحات نظامی به ایران در تاریخ 18 اکتبر سال جاری (27 مهر ماه) متوقف خواهد شد، دقیقاً همان‌طور که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره برنامه هسته‌ای ایران آمده است.»

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: «البته من نمی‌توانم به‌جای آمریکایی‌ها صحبت کنم، زیرا آنها چیزهای عجیب و غریب زیادی را به زبان می‌‌آورند، من فقط می‌توانم نیاز به احترام به سلسله‌مراتب در دولت ایالات متحده را به آنها یادآوری کنم، برای اینکه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، شخصاً تفاهم‌نامه رسمی درباره خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را امضا کرده است، بنابراین، از آن لحظه به بعد، آمریکایی‌ها حق رأی خود را که قبلاً به‌عنوان یکی از شرکت‌کنندگان برابر در توافقنامه هسته‌ای از آن برخوردار بودند، از دست دادند.»

لاوروف با اشاره به تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، یادآور شد: «رفتار واشنگتن به اصطلاح معروف انگلیسی شباهت دارد که می‌خواهد کیک بخورد و در عین حال آن را دست‌نخورده نگه‌دارد، آنها به‌طور رسمی از برجام خارج شده‌اند، در قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت سازمان ملل آمده است که هر اقدامی برای بازگرداندن رژیم تحریم‌ها علیه ایران، می‌تواند توسط یکی از اعضای برجام آغاز شود و ایالات متحده دیگر عضو برجام نیست و چنین حقی ندارد.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «من تعجب نخواهم کرد اگر آنها همچنان به تهدیدات خود برای تحریم همه افرادی که با ایران همکاری می‌کنند، ادامه بدهند، در حالی که این همکاری کاملاً منطبق بر رعایت دقیق مفاد قطعنامه 2231 است، ولی آمریکایی‌ها همیشه تحریم‌هایی را در سراسر جهان اعمال می‌کنند و گاهی اوقات هیچ دلیلی برای آنها وجود ندارد. همان‌طور که قبلاً هم گفته‌ام، ما می‌دانیم که فیل نمادی از حزب جمهوری‌خواه آمریکا است، ولی لطفاً به دنیا به‌چشم یک فروشگاه چینی نگاه نکنید.»

captcha