تداوم آلودگی هوای اراک در هفتمین روز متوالی/خبری از برگزاری کمیته اضطرار آلودگی هوای اراک نیست بیشترین میزان ابتلای کرونا در استان مرکزی بین سنین ۳۰ الی ۵۰ سال است/ اختصاص 15669 دوز واکسن آنفولانزا به دانشگاه علوم پزشکی اراک ۳۰ درصد افراد مبتلا به کرونا ویروس هیچ علامتی ندارند فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور مسائل اساسی و مهم کشور را به حاشیه می کشاند/ استیضاح در شرایط فعلی زمینه ساز مظلوم نمایی روحانی پروتکل کمیته \" برای معترضان خیابانی که از کرونا می‌ترسند! مردم از برخورد با منکرات استقبال می‌کنند/ قدردانی از نیروی انتظامی ضرابخانه ۱۵| پرونده ویژه اصلاح نظام بانکداری تابستان داغ مسکن / آیا زمستانی سرد در راه است؟ سر انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها کلاه گذاشتیم! محسن رضایی: رهبر انقلاب به سران قوا برای عبور از شرایط کنونی اختیار کامل داده‌اند ردپای هوش مصنوعی ایرانی در رتبه‌های جهانی
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
کد خبر: 77616
تاریخ انتشار: ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی خبر داد

عکس/کشف ابعاد تازه معماری آتشکده فردقان

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: بخش های دیگری از چهارطاقی فردقان در شهرستان فراهان کشف شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: در نتیجه فصل اول کاوش های باستان شناسی آتشکده فردقان، بخش های دیگری از چهارطاقی فردقان در شهرستان فراهان کشف شد.

مرزبان اظهار کرد: این فصل از کاوش باستان شناسی به دنبال دو فصل گمانه زنی سال های 94 و 95 آغاز شده است.

محسن کریمی سرپرست تیم  باستان شناسی آتشکده فردقان در این باره توضیح داد: مطالعات انجام شده نشانگر آن است که  این چهارطاقی به احتمال همان آتشکده ای است که در متون تاریخی به ویژه کتاب تاریخ قم (مربوط به سده سوم هجری) به آن اشاره شده است.

کریمی افزود: در این فصل بخش هایی از ستون چهاروجهی ضلع جنوب غربی بنا و درگاههای ضلع جنوبی مورد کاوش قرار گرفت. بر اساس داده های جدید معماری به دست آمده، بنای آتشکده فردقان بنایی مربع به ضلع 17 متر با ستونهای چهار ترک آجری است و دارای یک درگاه ورودی در ضلع شرقی به عرض 1/80 متر، یک درگاه در ضلع غربی به عرض 2/20 متر ،  دو درگاه 90 سانتیمتری و یک درگاه 1/80 متری در ضلع جنوبی است  در حالیکه ضلع شمال و شمال غربی بنا هنوز در زیر بقایای منازل مسکونی دوره قاجار مدفون است . عرض دیوارهای بنا 1/5 متر است و با استفاده از مصالح اصلی سنگ احداث و از درون دارای اندود است.

وی ادامه داد: روستای تاریخی فردقان(Fardaghan) در شمال غرب شهرستان فراهان قرار دارد. بر اساس مطالعات صورت گرفته بر روی متون تاریخی، از سده سوم هجری به نام فردقان و برخی وقایع تاریخی مرتبط با آن اشاره شده است. در این متون به فردقان، آتشکده واقع در آن، تصرف و تخریب آن توسط حاکم قم در سال 288 هجری، انتقال درب مطّلای آتشکده به کعبه در زمان حجاج بن یوسف، شکست علاءالدوله کاکویه از مسعود بن محمود بن سبکتکین و پناه گرفتن او در قلعه فردقان و نیز زندانی شدن بوعلی سینا در قلعه مذکور پرداخته شده است.

captcha