حرکت دوگانه بانک مرکزی دربازار ارز/چرا عرضه‌ اسکناس خریدار ندارد؟ تصاویر/پرندگان مهاجر منطق مخالفت با استیضاح روحانی؛ بی‌دولتی، فرار از پاسخگویی و آشفته کردن ذهن مردم واشنگتن پست - The Washington Post؛ رویکرد «بایدن»: مهار برنامه هسته‌ای ایران از طریق اعمال برجام / نشانه‌ای از فروپاشی نظام نیست| ترور سلیمانی شکست خورد رتبه «قعرجدولی» میان استان‌ها؛ بهره‌ خوزستان از برجام دولت/ آقای استاندار، این آمار را خوانده‌اید؟! فاکتور ۲۰ میلیارد دلاری «هزینه‌ سازش» تایوان با آمریکا در دوره ترامپ/ سود ویژه ایالات متحده از دمیدن به تنور جنگ در مرز چین+عکس صادرات غیرنفتی راه نجات اقتصاد/ ظرفیت مغفول مانده صادرات کشور چقدر است؟ سوت پایان تحریم تسلیحاتی ایران/ واکنش‌ها به رفع محدودیت‌ها چیست؟ کواکبیان: خاتمی نباید «محور» اصلاح‌طلبان باشد، او «مشاور» است/ اعتدال و توسعه به‌دنبال لاریجانی است روایت دانش آموزی که نابینایی را عاجز کرد/ با ظهور امام زمان(عج) دنیا جای بهتری برای زندگی می‌شود
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۰
کد خبر: 77579
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳

سهام‌خواهان بخوانند؛ امروز ۳۰ شهریور؛ آخرین مهلت خرید عرضه اولیه «وسپهر» و «پالایش‌یکم» یا دارادوم +جزئیات

امروز یکشنبه ۳۰ شهریور تنها فرصت خرید عرضه اولیه‌ی ارزشمند گروه مالی سپهر صادرات و صندوق‌ ای تی اف دوم دولت یعنی پالایشی‌یکم یا همان دارادوم است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، امروز دو عرضه اولیه‌ی مهم و ارزنده در بازار اولیه بورس به عموم مردم فروخته می‌شود.

پالایشی یکم یا همان دارادوم سهام ۴ شرکت پالایشی بزرگ دولتی است که در قالب صندوق‌ای تی اف دوم دولتی از ۵ شهریور قابل پذیره نویسی است و امروز آخرین مهلت خرید یا ثبت سفارش آن است.

با توجه به اینکه فرصت پذیره نویسی دارادوم در ۱۹ شهریور ماه تا ۳۰ شهریور ماه تمدید شد بعید است که بازهم این مهلت تمدید شود بنابراین بهتر است کسانی که قصد خرید پالایشی یکم را دارند امروز حتما سفارش خود را انجام دهند.

چگونه پالایشی یکم بخریم؟

افرادی که دارای کد بورسی هستند می‌توانند از ساعت ۱۲:۳۰ الی ۱۴ امروز سفارش خود را از طریق درگاه کارگزاری یا همان پرتفوی شخصی خود با نماد " پالایش" انجام دهند.

هر ورق اوراق بهادار پالایش یکم یا هر سهم آن به مبلغ ۱۰ هزار تومان پذیره نویسی می‌شود و هر شخص با داشتن کدملی یا کدبورسی مربوط به خود می‌تواند ۵۰۰ سهم یا به مبلغ ۵ میلیون تومان خریداری کند.


بیشتر بخوانید:

آیا دارا دوم ارزش خرید دارد؟ / ۸ دلیل برای سوددهی «پالایشی یکم»


پالایشی یکم با ۲۰ درصد تخفیف به عموم مردم عرضه می‌شود. البته کسانی که دارایکم را با سقف ۲ میلیون تومان در خردادماه خریداری کرده بودند گرچه می‌توانند تا ۵ میلیون تومان پالایشی یکم خریداری کنند، اما ۲۰ درصد تخفیف دارادوم تنها برای ۳ میلیون تومان از خریدشان لحاظ می‌شود. به عبارت دیگر آن‌ها از خرید خود فقط ۶۰۰ هزار تومان تخفیف دریافت می‌کنند.

کسانی که کدبورسی ندارند چه کنند؟

افرادی که فاقد کدبورسی هستند می‌توانند از طریق بانک‌های دولتی منتخب با استفاده از کدملی، شماره موبایل و شماره حساب خود دارادوم را خریداری نمایند. این افراد باید توجه داشته باشند که بعد از خریداری بایستی برای دریافت کدبورسی حتما اقدام نمایند چرا که تنها راه برای فروش سهام صندوق خریداری شده استفاده از بازار ثانویه یا همان بازار معاملاتی بورس است.

امروز ۳۰ شهریور؛ آخرین مهلت خرید عرضه اولیه «وسپهر1» و «پالایش‌یکم» یا دارادوم +جزئیات

طبق گفته مسئولین صندوق پالایشی یکم تا ۱ ماه بعد از اتمام پذیره نویسی باز شده و برای معامله در پرتفوی اشخاص قرار می‌گیرد بنابراین افراد فاقد کدبورسی حداقل یکماه برای دریافت کد بورسی زمان دارند.

با توجه به اینکه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها از سوی دولت تعدیل شد و هزینه‌ی آن‌ها کاهش پیدا کرد و از طرفی شاخص کل بعد از افت بیش از ۵۰۰ هزار واحدی تا هفته‌ی گذشته به روند صعودی بازگشت بنابراین سهام صندوق دارادوم جذابیت بیشتری پیدا کرد و بسیاری به تازگی خواهان خرید آن شدند به همین جهت مهلت پذیره نویسی تا امروز تمدید شد.

عرضه اولیه امروز بورس

امروز در بازار سرمایه تعداد ۶ میلیارد سهم معادل ٢٠ درصد از سهام گروه مالی سپهر صادرات با عنوان "وسپهرا" در فرابورس عرضه می‌شود.

از تعداد ۶ میلیارد ورق سهم ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلون امروز به عموم مردم عرضه می‌شود و ۶۰۰ میلیون سهم فردا به دو صندوق تامین سرمایه سپهر و تامین سرمایه نوین فروخته می‌شود.

تاریخ و دوره ثبت سفارش برای سهامداران دارای کد بورسی از ساعت ۱۳ تا ۱۷ خواهد بود. توجه داشته باشید که این نوع عرضه اولیه‌ها فقط با داشتن کدبورسی و از طریق درگاه کارگزاری‌ها قابل خرید است و افراد خارج از بورس نمی‌توانند مانند صندوق‌های‌ای تی اف از طریق درگاه بانکی یا اپلیکشن‌ها این عرضه اولیه‌ها را خریداری کنند.

ناشر این سهم در بازار فرابورس ایران شرکت کارگزاری بانک صادرات زیر مجموعه‌ی بانک توسعه صادرات و وابسته به وزارت اقتصاد است.

حداکثر سهام قابل خرید برای هر فرد یا هر کد بورسی حقیقی یا حقوقی ۱۱۰۰ سهم

با توجه به اینکه در عرضه اولیه‌های قبلی حدود ۴.۵ میلیون نفر شرکت می‌کردند و عرضه اولیه وسپهر برای سهامداران ۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون سهم است بنابراین به نظر می‌رسد هر کد بورسی می‌تواند به اندازه تعداد حداکثر سهم یعنی ۱۱۰۰ ورق سهم خریداری نماید.

دامنه قیمت هر سهم بین ۹۵۰ تا ۱۱۰۰ تومان تعیین شده است که با در نظر گرفتن تعداد ۱۱۰۰ سهم و ارقام قیمتی دامنه می‌توان پیش بینی کرد که حداقل ۱ مکیلیون و ۴۵ هزار تومان و حداکثر یک میلیون و ۲۱۰ هزار تومان برای نقدینگی نیاز است.

امروز ۳۰ شهریور؛ آخرین مهلت خرید عرضه اولیه «وسپهر1» و «پالایش‌یکم» یا دارادوم +جزئیات

تاریخ دسترسی به سهم در تابلوی معاملات بازار فرابورس ایران جهت خرید و فروش روز شنبه ۵ مهر ماه خواهد بود. به عبارت دیگر اگر کسی بخواهد سهم خریداری شده را بفروشد بایستی تا شنبه آینده صبر کند، اما عموما با توجه به سود قابل ملاحظه‌ای که عرضه اولیه‌ها به سهامداران می‌دهند تا چند هفته و یا چند ماه کسی حاضر نخواهد بود عرضه اولیه خود را به دیگری واگذار نماید.

سهامدارانی که در حساب کارگزاری خود توافق نامه خرید عرضه اولیه را انتخاب کرده یا پذیرفته اند باید در نظر داشته باشند که بایستی حتما یک روز قبل از عرضه اولیه حساب کارگزاری خود یا قدرت خرید خود در پرتفوی را شارژ نمایند در غیر این صورت عرضه اولیه به صورت اتوماتیک سفارش داده نخواهد شد.

عرضه اولیه، دارادوم و منفی شدن شاخص در ابتدای هفته

روز گذشته شاخص کل بورس منفی بود و بسیاری از سهم‌های بزرگ و کوچک به فروش گذاشته شده بود. با توجه به بازگشت بازار به رنج مثبت در سه روز کاری هفته قبل و پایین بودن قیمت اکثر سهم‌ها به دلیل ریزش بازار در یکماه اخیر و جذابیت بالایی که برای خرید دارند به نظر می‌رسد بخش زیادی از علت افزایش صف‌های فروش در روز قبل به این دلیل است که سهامداران قصد دارند امروز هم عرضه اولیه‌ی نسبتا سنگین ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی وسپهر را خریداری کنند و هم پالایشی یکم را بنابراین برای افزایش قدرت خرید یا به بیان ساده‌تر جور کردن پول این دو سهم ارزشمند مبادرت به فروش برخی از سهم‌های خود کرده اند.

captcha