سی‌وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افتتاح شد انهدام باند سرقت محتویات خودرو در اراک/ اعتراف به 268 فقره سرقت وضعیت تمام شهرستان‌های استان مرکزی بجز خنداب قرمز است پیک سوم کرونا در تفرش همچنان می تازد/تعداد مبتلایان به 223 نفر رسید فرمانده ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان مرکزی بر اثر کرونا درگذشت دستگیری سارق طلاجات کودکان در اراک تأمین نهاده های تولید و کالاهای اساسی برای مجلس دارای اهمیت است/ تکلیف وزارت جهاد به اصلاح سامانه «بازارگاه» تا هفته آینده درخواست دانشجویان برای تغییر نام خیابان سفارت فرانسه به نام پیامبر اسلام جنگ اقتصادی، ایران و سوریه را از راهی که پیش گرفته بازنخواهد داشت نمکی: فقط ۵۰۰ میلیون یورو دریافت کرده‌‌ایم/ برای کاهش مرگ‌‌ومیر کرونا برنامه مفصلی داریم/تزریق ناکافی منابع و عادی‌انگاری دو عامل ناکامی مقابل کرونا
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۸
کد خبر: 77561
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۹
رزمنده دفاع مقدس در میزگرد دیارآفتاب؛

سادگی فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس سرلوحه رفتار مدیران باشد/ پرداختن به نقش اقشار مختلف مردم در دفاع مقدس یک ضرورت است

مختاری رزمنده دفاع مقدس گفت: آنچیزی که امروز از رسانه‌ها انتظار می‌رود پرداختن به نقش همه اقشار جامعه است چراکه برخی از اقشار تاکنون صحبتی از آنها نشده و پرداختن به نقش اقشاری همچون روستائیان و اصناف بسیار می‌تواند برای مخاطبین جذاب باشد.

به گزارش دیار آفتاب؛ اولین میزگرد چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور ابوالقاسم صفر زاده و مجتبی مختاری دو نفر از رزمندگان دفاع مقدس در دفتر پایگاه خبری دیار آفتاب برگزار شد و رزمندگان از خاطرات و تجربیات خود، نکاتی را بیان کردند.

مجتبی مختاری رزمنده و یادگار هشت سال دفاع مقدس با سابقه ۴۷ ماه در جبهه در این میزگرد گفت: به برکت انقلاب اسلامی و تفکر حضرت امام (ره) و مجاهدت های شهدا و رزمندگان بنده ۳۷ سال خاطرات خود را به صورت روز شمار ثبت کرده ام که از ۱۷ بهمن ماه سال ۶۰ تا همین شب گذشته خاطرات خود را در قالب عملیات ها و روزشمارها جمع آوری کرده ام.

وی افزود: مقام معظم رهبری در اکثر دیدارهایی که با فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در طول این سال ها داشته اند مهمترین تأکید ایشان بر عدم فراموشی و جلوگیری از تحریف فرهنگ دفاع مقدس است که این موضوع باید سرلوحه کار همه ما قرار گیرد.

یادگار هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: متأسفانه آنچیزی که در مورد دفاع مقدس شاهد آن هستیم غیر واقعی نشان دادن برخی از مفاهیم و مسائلی است که در دفاع مقدس گذشته است و توصیه ما این است در خاطراتی که از رزمندگان تهیه می شود و در فضای مجازی و رسانه ها مورد استفاده قرار می گیرد این نکات باید در آنها رعایت شود.

مختاری با اشاره به اینکه رزمندگان علیرغم مشکلات زیادی که برای اعزام جبهه از قبیل کرایه منزل، مشکلات خانوادگی و سایر مسائل را داشتند اما در کل خیالشان از این جهت کاملا راحت بود که دشمن دیگر نمی تواند وارد شهرها شود، گفت: سن شهدا و عموم رزمندگان دفاع مقدس غالبا بین سنین ۱۵ تا ۲۵ سال است و حتی فرمانده ای جوان بودند منظور این است که شهدا علیرغم اینکه دروس عالیه ای را طی نکرده بودند اما بهترین مدیریت را در دفاع مقدس از خود بر جای گذاشتند.

وی با اشاره به نقش ۹۵ درصدی مردم در دوران دفاع مقدس بیان کرد: اگر دوران دفاع مقدسی بود و صدها هزار رزمنده هم در آن وجود داشت بیش از چندین برابر آن هم پشت جبهه ها خدمات دهی می کردند و مشارکت مردم و نقش بسیار گسترده آنها به وضوح قابل نمایش است و امروز باید بیشتر به این نقش پرداخته شود.

یادگار هشت سال دفاع مقدس با نقل خاطره ای در این خصوص گفت: در ایامی یاد دارم که مردم مغز گردو و بادام را در بسته بندی هایی تهیه می کردند و برای رزمندگان می فرستادند که نکته جالب آن اینجا بود طلب حلالیت هم برای اینکه امکان تلخ بودن آنها وجود داشت از رزمندگان داشتند و به طور مثال روی بسته بندی ها نوشته می‌شد برادر رزمنده اگر این مغز بادام تلخ بود من را حلال کن چون من طعم آن را نچشیدم.

مختاری افزود: اگر امروز یادواره‌ای برگزار می شود ابتدا باید به نقش امام خمینی(ره) در دفاع مقدس پرداخته شود و امروز خوشبختانه بعد از گذشت چهل سال از دفاع مقدس خلف صالح امام(ره) این نقش را به خوبی انجام دادند و انقلاب اسلامی را در بسیاری از مقاطع حساس پیش بردند.

وی با اشاره به آسیب هایی که در حوزه روایت گری دفاع مقدس وجود دارد بیان کرد: در برخی از مواقع شاهد این هستیم که دفاع مقدس را جنگ بین ایران و عراق محدود می کنند که این یک خطای بزرگ است چراکه جنگ هشت ساله جنگ بین ایران و عراق نبود بلکه جنگ اسلام و کفر بود که ایران اسلامی به عنوان جبه اسلام و بیش از ۵۰ کشور دنیا در جبهه کفر بودند و این موضوع امروز نیاز به توجه بیشتری دارد که رسانه ها باید به آن بهتر بپردازند.

مختاری در این خصوص ادامه داد: شهید حاج قاسم سلیمانی در توصیه ای گوهربار می فرمایند اینقدر مردم را دسته بندی نکنید و آنها را به اصولگرایی و اصلاح طلبی و یا با حجاب و بی حجاب یا خودی و غیر خودی برچسب نزنید چراکه همه مردم فرزند ایران اسلامی هستند و یا در جایی می فرمایند همان دختری که شما به آن برچسب بی حجاب می زنید دختر من است .

وی افزود: شهید سلیمانی در ادامه این بحثشان می فرماید که مشکل از عملکرد نامناسب ما بوده که این دسته بندی ها ایجاد شده و اگر ما در تبیین فرهنگ دفاع مقدس کوتاهی نمی کردیم و راه های اشتباه را طی نمی کردیم امروز این مشکلات عدیده  در حوزه فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را نداشتیم و اگر بخش بسیار کوچک فرهنگ دفاع مقدس به خوبی تبیین شده بود و در جامعه عملیاتی می کردیم قطعا شاهد آثار و برکات بسیار زیادی بودیم.

یادگار هشت سال دفاع مقدس با اشاره به اینکه یکی از شاخصه های مهمی که در دفاع مقدس وجود داشت سادگی و خاکی بودن فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس بود، گفت: به طور مثال داریم شهید باکری شهردار است اما در جبهه کوچکترین و جزئی ترین کارها را انجام می دهد و این رفتار باید امروز برای همه اقشار جامعه درس بزرگی باشد.

وی مردمی بودن را یکی از رفتارهای شاخص رزمندگان دفاع مقدس خواند و گفت: امروز خطری که ارزش های انقلاب و فرهنگ دفاع مقدس را تهدید می کند فراموشی اینگونه رفتارها است که باید به آن توجه شود.

مختاری در خصوص روایت درست و کارآمد مفاهیم دفاع مقدس بیان کرد: در کنار تمام معجزات ، امدادهای غیبی و اراده های الهی که در جبهه وجود داشت و زبان کلام توان بیان آنها را ندارد امروز موظف هستیم به تلخی های دفاع مقدس نیز پرداخته شود و اگر معجزه ای بیان می شود باید در درجه اول برای نسل جدید قابل هضم باشد و دوما درس های دیگری که در کنار آن وجود دارد بیان شود.

وی با اشاره به دیگر آسیب ها در حوزه تبیین دفاع مقدس گفت: موضوع دیگر که یک دغدغه مهم برای جامعه ایثارگری محسوب می شود موازی کاری در حوزه دفاع مقدس است که در برخی از موارد آسیب هایی به کار وارد می کند و باید این کار مهم انجام شود که کارهای مربوط به حوزه دفاع مقدس به طور متمرکز انجام شوند و امروز وظیفه تشکل ها و مجموعه های ارزشی این است که آثار مربوط به شهدا و رزمندگان را در یک مجموعه جمع آوری کنند و از هرگونه پراکنده کاری به شدت پرهیز شود.

یادگار هشت سال دفاع مقدس افزود: با توجه به اینکه استان مرکزی سابقه درخشانی در دفاع مقدس دارد و لذا نیاز است تقویم دفاع مقدس استان در رسانه ها بهتر کار شود و خوشبختانه امروز اسناد و مدارک زیادی در حوزه دفاع مقدس جمع آوری شده که می توان حسب تقویم عملیات ها بر روی آنها کار ویژه کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: آنچیزی که امروز از رسانه ها انتظار می رود پرداختن به نقش همه اقشار جامعه است چراکه برخی از اقشار تاکنون صحبتی از آنها نشده و پرداختن به نقش اقشاری همچون روستائیان و اصناف بسیار می تواند برای مخاطبین جذاب باشد.

انتهای پیام/

captcha