دستگیری توزیع کننده مواد مخدر در محلات برای رفع مشکلات نباید چشم به بیگانگان و عناصر خارجی داشت/ توجه به مسائل بهداشتی در بیماری کرونا باید مقدم بر درمان باشد احتکار 800 تن جو و ذرت دامی در يك مرغداری اعزام گروه جهادی شهدای اراک به مناطق محروم زاهدان/گروه‌های جهادی پرچم‌داران خدمات‌رسانی در عرصه‌های محرومیت‌زدایی هستند تصاویری از طبیعت پاییزی خنداب قانون انتخابات درست نباشد،کشور تباه می‌شود/نامزدهای۱۴۰۰حزبی باشند ۷۲ ساعت از وعده ربیعی گذشت؛ همچنان منتظر انتشار لیست مصارف حساب خاص از سوی نوبخت هستیم! طمع شرکتهای پتروشیمی به خام‌فروشی علیرغم نیاز داخلی به مواداولیه/ پای دلالان چگونه به صنایع پلیمر باز شد؟ اندیشکده شورای آتلانتیک - Atlantic Council | انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا - ۵ ایران در فلوریدا عملیات سایبری هدایت می‌کند| برای مقابله با روسیه و ایران زود رای دهید!/عملیات‌‌فریب تهران با نقاب طرفداران‌ ترامپ؟! فقدان زنجیره تولید، طلای سرخ را از عیار انداخت/ سود دست‌رنج زعفران در جیب برندهای جهانی
شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۶
کد خبر: 77556
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
آمریکای تنها و مکانیسم ماشه؛

دیپلمات‌ها درباره نتیجه اقدام واشنگتن چه می‌گویند؟

دیپلمات‌های سازمان ملل به ادعای یکجانبه آمریکا در خصوص بازگشت سریع تحریم‌ها علیه ایران در نتیجه فعال شدن مکانیسم ماشه و شرایط بعد از آن پرداختند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری فارس، آمریکا قصد دارد به طور یکجانبه بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران را اعلام کند، اقدامی که به نوشته خبرگزاری فرانسه علاوه بر انزوای دیپلماتیک بیشتر واشنگتن، خطر افزایش تنش‌های بین‌المللی را به همراه دارد.

«الیوت آبرامز» نماینده ویژه دولت ترامپ در امور ایران در این خصوص ادعا کرده: تقریباً همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران این آخر هفته ساعت ۸ شبِ ۱۹‌ام (سپتامبر) به وقت شرقی (نیمه شب به وقت گرینویچ) بازمی‌گردد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، اما در این مورد آمریکا تقریباً در جهان تنهاست: همه قدرت‌های بزرگ دیگر، چین، روسیه و همچنین متحدان اروپایی آمریکا این ادعا را به چالش کشیده‌اند.

در ادامه این گزارش این سوال مطرح شده که چطور سازمان ملل به این بن‎بست بین آمریکا و سایر کشورهای جهان رسیده و برای پاسخ به آن به عقب برگشته است. 

بنابر این مطلب، اواسط اوت دولت دونالد ترامپ وقتی تلاش کرد محدودیت‌های تسلیحاتی علیه تهران را که در ماه اکتبر منقضی می‌شود، تمدید کند، متحمل شکستی قابل توجه در شورای امنیت سازمان ملل شد. بعد از این جلسه، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا حمله تندی به متحدان اروپایی آمریکا، فرانسه، بریتانیا و آلمان کرد و آن‌ها را به جانبداری از ایران متهم کرد. سرانجام روز ۲۰ اوت آمریکا در اقدامی بحث‌برانگیز به مکانیسم ماشه متوسل شد تا بتواند همه تحریم‌ها علیه تهران را یک ماه بعد بازگرداند. تحریم‌هایی که در سال ۲۰۱۵ بعد از امضای توافق برجام برداشته شدند. اما ترامپ مدعی شد این توافق که در دولت «باراک اوباما» به امضا رسید، ناکافی است و در سال ۲۰۱۸ آمریکا را از آن خارج کرد و سپس تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران را بازگرداند و آن‌ها را گسترش داد.

در حال حاضر آمریکا ادعا می‌کند همچنان یک مشارکت‌کننده در برجام است، فقط برای این که بتواند از گزینه اسنپ بک (بازگشت سریع تحریم‌ها) استفاده کند. این در حالی است که تقریباً همه اعضای شورای امنیت توانایی واشنگتن برای انجام این چرخه قانونی را زیر سوال برده و شورا هم اقدامات دیگر اتخاذ نکرده است.

اما به نوشته خبرگزاری فرانسه، گوش آمریکا بدهکار نیست و دولت ترامپ جوری عمل می‌کند که انگار تحریم‌ها بازمی‌گردند. در مقابل جامعه بین‌المللی هم وانمود می‌کند که هیچ اتفاقی نیفتاده است.

یک دیپلمات سازمان ملل در پاسخ به این سوال که «آیا این اقدامی نمادین است که برای یادآوری مواضع سخت واشنگتن علیه ایران طراحی شده یا اقدامات مشخص بیشتری در انتظار است»، گفت: آمریکایی‌ها وانمود خواهند کرد که اسنپ بک را فعال کرده‌اند و بنابراین تحریم‌ها دوباره به اجرا درمی‌آیند.

وی تاکید کرد: اما این اقدام هیچ مبنای قانونی نخواهد داشت و بنابراین نمی‌تواند عواقب قانونی داشته باشد.

یک دیپلمات دیگر گفت: فکر نمی‌کنم اتفاقی بیفتد. فقط یک بیانیه خواهد بود. مثل این که ماشه را بکشی و گلوله‌ای از آن خارج نشود.

یکی دیگر از دیپلمات‌های سازمان ملل ضمن ابراز تاسف از اقدام آمریکا، گفت: روسیه و چین نشسته، خوشحال هستند و ذرت بوداده می‌خورند و بازتاب بی‌ثبات‌کننده (این اقدام) بین واشنگتن و شرکای اروپایی آن را تماشا می‌کنند.

ایالات متحده با این حال خواستار تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی ایران است و پامپئو می‌گوید آمریکا انتظار دارد همه کشورها با تحریم‌ها همراهی کنند. این مسئله بنابر این گزارش، می‌تواند باعث افزایش تنش‌های بین‌المللی شود. با وجود آن که کسی با ادعای آمریکا موافق نیست، این کشور می‌تواند تحریم‌های ثانویه برای تنبیه هر کشور یا نهادی که این تحریم‌ها را نقض می‌کند اعلام کند و دسترسی آن‌ها را به بازارهای آمریکا و سیستم‌های مالی مسدود کند.

«ریچارد گوان» از اعضای گروه بحران بین‌المللی در این ارتباط گفت: ۶ هفته بعد از پیروزی ترامپ در دور دوم، رئیس‌جمهور آمریکا می‌تواند از تریبون مجمع عمومی برای شوکه کردن دیگران استفاده و اعلام کند مجازات‌های مالی را علیه سازمان ملل به دلیل نارضایتی از روند اجرای اسنپ بک اعمال خواهد کرد.

انتهای پیام/

captcha