سی‌وچهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی افتتاح شد انهدام باند سرقت محتویات خودرو در اراک/ اعتراف به 268 فقره سرقت وضعیت تمام شهرستان‌های استان مرکزی بجز خنداب قرمز است پیک سوم کرونا در تفرش همچنان می تازد/تعداد مبتلایان به 223 نفر رسید فرمانده ارشد نظامی ارتش جمهوری اسلامی در استان مرکزی بر اثر کرونا درگذشت دستگیری سارق طلاجات کودکان در اراک تأمین نهاده های تولید و کالاهای اساسی برای مجلس دارای اهمیت است/ تکلیف وزارت جهاد به اصلاح سامانه «بازارگاه» تا هفته آینده درخواست دانشجویان برای تغییر نام خیابان سفارت فرانسه به نام پیامبر اسلام جنگ اقتصادی، ایران و سوریه را از راهی که پیش گرفته بازنخواهد داشت نمکی: فقط ۵۰۰ میلیون یورو دریافت کرده‌‌ایم/ برای کاهش مرگ‌‌ومیر کرونا برنامه مفصلی داریم/تزریق ناکافی منابع و عادی‌انگاری دو عامل ناکامی مقابل کرونا
پنجشنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
کد خبر: 77554
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۰

تعیین تکلیف طرح سه‌فوریتی مقابله با آمریکا در نشست امروز کمیسیون امنیت ملی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از برگزاری نشست کمیسیون با موضوع بررسی طرح سه‌ فوریتی مقابله با تصمیم آمریکا خبر داد و گفت: رفع محدودیت‌های هسته‌ای و کاهش همکاری با آژانس پیشنهادات مطرح در این طرح است.

به گزارش دیار آفتاب؛ مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به تلاش دولت ترامپ برای فعال کردن مکانیسم ماشه، گفت: بر همین اساس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس امروز نشستی را با حضور نمایندگان و برخی کارشناسان این حوزه خواهد داشت. در این نشست طرح سه فوریتی مقابله با اقدام آمریکا را بررسی خواهیم کرد تا مجلس در جلسه صحن فردا (یکشنبه 30 شهریور) درباره عملکرد و رفتار آمریکا تصمیم‌گیری کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: ما در این طرح پیشنهادهایی را مطرح کردیم که با توجه به نظر نمایندگان تکمیل خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران در برجام محدودیت‌هایی را پذیرفته است لذا ما در این طرح سه فوریتی پیشنهاد رفع همه محدودیت‌ها را دادیم تا شرایط ما مثل قبل از برجام شود.

فرصت دو ماهه برای کاهش سطح همکاری با آژانس

ذوالنوری با بیان این که  پیشنهاد دیگر مربوط به نظارت‌های آژانس انرژی بین‌المللی اتمی است  به دسترسی‌های ویژه‌ای که ایران طبق برجام به این نهاد داده اشاره کرد و گفت: در این طرح پیشنهاد کردیم که اگر ظرف دو ماه موضوع حل نشود و تحریم‌های آمریکا استقرار پیدا کند، ایران سطح همکاری با آژانس و نظارت‌های آژانس را تا NPT تقلیل دهد. خروج از NPT جزء برنامه‌های پیشنهادی در این طرح نیست و منظور توقف نظارت‌ها از حیث پروتکل الحاقی و برجام است لذا پیشنهاد شده که نظارت‌های آژانس صرفا در قالب NPT  ادامه یابد.

ذوالنوری تاکید کرد: امکان فعال کردن مکانیسم ماشه توسط آمریکا وجود ندارد زیرا جایگاه ایالات متحده حقوقی و قانونی ندارد و همراهی کشورهای دیگر و شورای امنیت را هم نخواهد داشت. بر اساس برجام مکانیسم ماشه می‌تواند به درخواست یکی از اعضای5+1 فعال شود و ایالات متحده از برجام خارج شده است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران سال‌هاست که وضع اعمال شده است، کشورهای دیگر هم در تبعیت از تصمیم آمریکا مختار هستند اما انگلیس، آلمان و فرانسه که همیشه از تحریم‌های آمریکا تبعیت می‌کردند، ظرف چند روز گذشته اعلام کردند که مطلقا فعال کردن مکانیسم ماشه را قبول ندارند و وجاهتی برای آن قائل نیستند.

ذوالنوری با یادآوری تلاش‌های دولت آمریکا، گفت: جمهوری اسلامی ایران مواضع متناسبی را در مقابل تصیمیم ایالات متحده اتخاذ خواهد کرد لذا اگر فشارهای جدید از سوی آمریکا اعمال شود و مشکلاتی برای مردم ایجاد شود، 5+1 باید به وظیفه خود عمل کنند. ما نیز طبق طرح سه فوریتی مذکور تصمیماتی را عملیاتی خواهیم کرد.

انتهای پیام/

captcha