لجنی که قدرش را نمی دانیم؛

تولید سالانه 584هزار بشکه لجن نفتی در ایران/ لزوم نگاه سرمایه گذاری به پسماندهای نفتی/ دلیجان می تواند قطب استفاده از لجن های نفتی باشد

نژاد بهادری رئیس محیط زیست شرکت ملی نفت، گفت: لجن نفتی که 90درصد آن قابل استفاده است به هیچ عنوان پسماند محسوب نمی شود و می توان برای واحد های پایین دستی از آن استفاده و تولید اشتغال کرد. می توان با مدیریت صحیح از این لجن نفتی، خوراک برخی صنایع را تامین کرد و دلیجان می تواند در این زمینه قطب کشور باشد.
کد خبر: ۷۶۱۳۲ تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۳

به گزارش دیار آفتاب؛ نفت منبع مهم انرژی در دنیا به شمار می‌آید و اقتصاد کشورهای زیادی از جمله ایران به نفت و مشتقات آن وابسته است. طلای سیاه با وجود تمام مزایا اما دارای پتانسیل بالایی برای آسیب به محیط ‌زیست است و می‌تواند مولفه‌های زیستی مانند هوا، آب، خاک و ... را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع فعالیت پتروشیمی‌ها انواع آلودگی‌ها را به همراه دارد که یکی از آنها لجن‌های نفتی است.

ذخيره نفت خام در مخازن سبب مي شود مقدار زيادي لجن در کف آنها تشکيل شود که لازم است بطور مناسبي تصفيه و دفع گردند. به این رسوباتی که در کف مخازن نفتی تشکیل می شود، لجن نفتی می گویند.

روزانه در سراسر دنیا بیش از ۴.۱ میلیون بشکه از این لجن‌ها تولید می‌شود و میزان تولید آن در ایران سالانه چیزی حدود ۵۸۴ هزار بشکه است.

علاوه بر این میلیون‌ها بشکه لجن نفتی بدون هیچ توجیه اقتصادی درون مخازن ذخیره موقت، گودال‌ها و حوضچه‌ها نگهداری می‌شوند، همچنین لجن‌های نفتی در تمام محل‌های ذخیره نفت خام مانند مخازن ذخیره، ایستگاه‌های انتقال، کشتی‌های نفت‌کش، تانکرها و پالایشگاه‌ها تشکیل و مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کنند.

در شیوه دفن سنتی لجن‌های نفتی در خاک، آلودگی‌های موجود در لجن می‌تواند از طریق لایه‌های مختلف به آب‌های زیرزمینی راه پیدا کرده و سفره‌های آبی زیر زمینی را آلوده کند. این در حالی است که می توان با استفاده از روش هایی، حداکثر استفاده را از این محصول نفتی داشت و به جای دفن سنتی یا سوزاندن آن که مشکلات زیست محیطی به دنبال دارد، بیشترین بازدهی را از این محصول بدست آورد.

استفاده سودجویان از لجن های نفتی در تولید ایزوگام

رضا میرزایی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در خصوص لجن های نفتی و مشکلاتی که این محصول برای استان مرکزی به دنبال داشته است، گفت: استان مرکزی به دلیل استقرار پالایشگاه و واحدهای نفتی و شریان های خطوط لوله، با معضلاتی در این زمینه رو به روست.  

وی با بیان اینکه به ازای هر 500تن نفت خام، یک تن لجن نفتی تولید می شود، گفت: این لجن های اسیدی شبه قیر هستند و سودجویان با انتقال آن به دلیجان در صنعت تولید ایزوگام از آن استفاده می کنند و اینکار باعث می شود که این لجن ها روی بام ها قرار گیرند.

می توان با مدیریت صحیح لجن نفتی خوراک برخی صنایع را تامین کرد

نژاد بهادری رئیس محیط زیست شرکت ملی نفت در خصوص لزوم ساماندهی وضعیت لجن های نفتی، گفت: روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت برای مصرف داخلی درکشور تولید می شود که مقداری از آن را لجن نفتی تشکیل می دهد.

وی افزود: لجن نفتی در واقع ته مانده مخازن نفتی ماست. البته در برخی مخازنِ نگهداری، با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته میزان بسیار کمی از لجن نفتی تولید می شود ولی باز هم به صفر نمی رسد. برخی این لجن را پسماند تصور می کنند در حالی که اینطور نیست و 90درصد آن قابل استفاده است.

نژاد بهادری اضافه کرد: در بازار سرمایه محصولی را با عنوان پلیمر گرید 2 و 3 معامله می کنند که به ترتیب 50 و 80 درصد آن غیرقابل استفاده است و آن را پسماند محسوب نمی کنند. لذا لجن نفتی که 90درصد آن قابل استفاده است به هیچ عنوان پسماند نیست و می توان برای واحد های پایین دستی از آن استفاده کرده و تولید اشتغال کرد. می توان با مدیریت صحیح از این لجن نفتی خوراک برخی صنایع را تامین کرد و دلیجان می تواند در این زمینه قطب کشور باشد.

اقتصاد مبتنی بر لجن نفتی یک واقعیت است

فرخی معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مرکزی با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر لجن نفتی یک واقعیت است، تصریح کرد: شاید چند سال قبل امکان استفاده از لجن های نفتی نبود، اما در حال حاضر این محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به این واقعیت باید بر نحوه خرید و فروش، حمل و نقل و چگونگی انجام آن نظارت شود تا تخلفی در این زمینه صورت نگیرد. در این سال ها نگاه سازمان محیط زیست به این محصول، نگاهی محصول محور بوده در حالی که باید نگاه فرآیند محور باشد و به دید فرصتی برای سرمایه گذاری به آن نگاه شود. اگر این اتفاق بیفتد می توان از این محصول به خوبی داخل استان استفاده کرد و بسیاری از واحد های مرتبط را با رعایت تمام مسائل زیست محیطی به فعالیت برگرداند.

اگر نتوانیم در کشور از محصولی نفتی استفاده ببریم ضرر زیادی کرده ایم

اکرمی معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی با اشاره به لزوم استفاده از لجن های نفتی در کشور و استان، گفت: میزان تولید لجن نفتی در کشور کاملا مشخص است و باید از این محصول حداکثر استفاده صورت بگیرد. چرا که در دنیا حتی از زباله ها هم برق تولید می کنند و اگر ما نتوانیم در کشور از محصولی نفتی استفاده ببریم ضرر زیادی کرده ایم.

وی با بیان اینکه تعداد کارخانه های بازیافت لجن نفتی در کشور مشخص است، گفت: لذا می بایست با بازیافت این محصول در کارخانه های مرتبط، از آن حداکثر استفاده را کرد و نباید با استفاده خام از این محصول دچار مشکلات زیست محیطی شد.

انتهای پیام/