زمان اعلام نتایج همه کنکورها و پذیرش دانشگاه ها در سال 99 اعلام شد شمار مبتلایان به بیماری کووید 19 در استان مرکزی به 13653 نفر رسید/شناسایی 183 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته قدرت دفاع و بازدارندگی کشور منشا درونی و مردمی دارد/تولید قدرت ادامه دارد ریشه مشکلات کشور نبود روحیه انقلابی و جهادی است/ مسئولان به جای قدرت‌زدگی مردم‌دار باشند گزارش| گام بلند متخصصان جوان ایرانی برای خودکفایی در صنعت فولاد/ چگونه فولاد کاوه پوزه تحریم صنعت فولاد کشور را به خاک می‌مالد؟ حکیمی‌پور: دولت سفره مردم را با گران کردن ارز کوچک کرد / حقوق‌های نجومی کنونی در هیچ دولتی نبوده فرهادی: رعایت پروتکل‌ها کم شده / قلیان مشترک عامل انتقال صددرصدی کرونا / قرنطینه مطلق مقدور نیست دوئل امنیت و اعتراض در میدان معیشت / ما ضدنظام نیستیم! ترامپ: جز با تقلب، بازنده انتخابات نخواهیم بود / پس از انتخابات شرایط مذاکره با ایران را سخت‌تر خواهم کرد ژاوی: دیدار با پرسپولیس یک فینال است/ پرشورترین بازی‌ها را مقابل ایرانی‌ها انجام داده‌ایم
شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۵
کد خبر: 76018
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۵
نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس؛

طرح «پیش فروش نفت» اقدام خوبی برای گشایش اقتصادی نیست/اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی راهگشای مشکلات است

موسوی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در خصوص طرح پیش فروش نفت که به عنوان طرح «گشایش اقتصادی» از سوی رئیس جمهور مطرح شد، گفت: این طرح اقدام خوبی برای گشایش اقتصادی نیست لذا به نظر می رسد نیاز است تا بررسی های بیشتری بر روی این طرح صورت بگیرد و مجلس هم بر روی این طرح، نظراتی دارد.

حجت الاسلام سید کاظم موسوی نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص طرح پیش فروش نفت که به عنوان طرح «گشایش اقتصادی» از سوی رئیس جمهور مطرح شد، گفت: تا به حال به یاد ندارم که چیزی از کشور پیش فروش شود تا نیاز های ابتدایی را تامین کنیم. امروز به دنبال پیش فروش کردن نفت هستند، فردا هم دست روی محصول دیگری می گذارند در حالی که مملکت را نمی شود فروخت. لذا لازم است تا بر روی برخی از صحبت های رئیس جمهور تأمل و فکر بیشتری شود.

وی افزود: قوای دیگر نظام نیز معتقدند باید کار کارشناسی شده ای بر روی چنین طرحی صورت بگیرد تا کشور دچار خسارت نشود. حتی اگر لازم باشد نیاز است تا نظر رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در این خصوص گرفته شود، چرا که نفت برای آحاد مردم است و جزئی از بیت المال محسوب می شود. در واقع نفت برای دولت ها نیست که آن ها درباره آن تصمیم بگیرند بلکه برای کشور و آینده است و ممکن است با اتخاذ تصمیمات نادرست دولت های آینده و کشور با مشکلاتی مواجه شود.

موسوی با بیان اینکه نیاز است تا رئیس جمهور نسبت به این موضوع تأمل بیشتری داشته باشد، گفت: خوشبختانه کشور ما منابع غنی فراوانی دارد و مشکلی از این بابت نداریم. لذا نباید به خاطر مشکلات ارزی خود را مستأصل نشان دهیم و دست به اتخاذ چنین تصمیماتی بزنیم؛ بلکه باید با برگرداندن ارزهایی که در آن سوی مرزها وجود دارد مشکلات کشور را برطرف کرد. البته مبالغی توسط دولت و قوه قضائیه برگردانده شده ولی باید ادامه دار باشد.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه طرح پیش فروش نفت را اقدام خوبی نمی دانیم، تصریح کرد: لذا به نظر می رسد نیاز است تا بررسی های بیشتری بر روی این طرح صورت بگیرد و مجلس هم بر روی این طرح، نظراتی دارد.

وی با اشاره به لزوم اتخاذ سیاست های اقتصاد مقاومتی به جای طرح چنین موضوعاتی، گفت: همانطور که در سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بیان شده، بودجه کشور باید با کمترین اتکاء به نفت برنامه ریزی شود ولی با مطرح کردن طرح هایی مانند پیش فروش نفت، بار دیگر بودجه کشور را متکی به نفت کرده ایم و در واقع به عقب برمیگردیم.

موسوی تاکید کرد: دولت باید به جای مطرح کردن چنین تصمیماتی به دنبال احیای شرکت های زیان‌ده کشور کند تا بار دیگر رونق تولید به آنها بازگردد. همینطور باید برای به حراج گذاشتن شرکت ها فکری اساسی کرد تا شاهد مشکلاتی که با خصوصی سازی نادرست برای شرکت هایی مانند کشت و صنعت مغان، هپکوی اراک یا آلومینیوم المهدی ایجاد شد، نباشیم.

نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم، گفت: اگر این تصمیم بخواهد به مرحله اجرایی برسد مجلس هم باید در مورد آن نظر بدهد و نمایندگان مردم در خانه ملت باید این طرح را مورد بررسی و چکش کاری قرار دهند.

انتهای پیام/

captcha