ماجرای استخدام برخی نمایندگان سابق مجلس در دستگاه‌ها کمک جدید انتخاباتی شلدون آدلسون به دونالد ترامپ/ قمارباز یهودی بازهم پای کار ترامپ آمد سلطانی‌فر: ورود مربی و بازیکن خارجی تا یک سال آینده ممنوع است سامانه ثبت انتخاب رشته کنکور ۹۹ از ساعت ۲۰ امروز فعال می‌شود الحاق ۱۸۸ فروند پهپاد و بالگرد به نیروی دریایی سپاه / رونمایی از ۳ ‌‌پهپاد برای نخستین بار+ ویژ‌گی‌ها و تصاویر رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص در آخرین روز هفته قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو اعلام شد سرپرست وزارت صمت: کارت‌های بازرگانی جمع می‌شود/ ارائه کارت بر اساس رتبه بندی مجلّه سیاست خارجی آمریکا - Foreign Policy؛ تهران اورانیوم غنی‌شده برای سه بمب اتمی را دارد!/ سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا: ایران احتمالاً جنگنده‌ نسل‌چهارم از روسیه می‌خرد مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از مهرماه ابلاغ شد
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵
کد خبر: 75968
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶
فعال اقتصاد مقاومتی مطرح کرد

برداشت سه برابری انگور در خنداب با بهره‌گیری از تسهیلات اقتصادی مقاومتی/ مسئولین دولتی حمایت بیشتری از تولید داشته باشند

بهمن مرادی یکی از جوانان باغدار روستای «ایوند» شهرستان خنداب با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی وارد عرصه داربستی کردن بوته های انگور شده ضمن افزایش سه برابری تولید در مصرف آب نیز 90 درصد صرفه جویی داشته است.

به گزارش دیار آفتاب؛ کارآفرینی به عنوان یکی از اصلی‌ترین و مهمترین موضوعات دنیای امروز و محرکه اصلی توسعه اقتصادی محسوب می‌شود و نقش آن در نوآوری یا ایجاد فضاهای جدید کسب و کار بر همگان روشن است.

حمایت از تولید ملی و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و فرصت‌های داخلی یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی، است و در این زمینه باید تولیدات بخش صنعت و کشاورزی و غیره مورد توجه قرار گیرد و زمینه فروش و صادرات آن نیز فراهم شود.

کشت و پرورش انگور در خنداب از سابقه دیرینه ای برخوردار است. با توجه به شرایط اقلیمی مناسب، خنداب از گذشته های دور یکی از مهمترین مناطق تولید انگور برای مصارف تازه خوری و تولید کشمش بوده است. امروز نیز انگور یکی از مهمترین محصولات باغی در ایران به شمار می رود. انگور علاوه بر امکان اشتغال زایی یکی از محصولات ارزآور در کشور بوده و می تواند در توسعه صادرات غیرنفتی در بخش کشاورزی سهم بسزایی داشته باشد.

استفاده از سیستم‌های تربیت مو و داربستی کردن تاکستان های انگور در نقاط گوناگون جهان رایج بوده و مرتباً در حال کامل شدن است. سیستم تربیت انگور در کشورهای عمده تولید کننده انگور عمدتاً به صورت داربستی بوده در حالی که در بسیاری از مناطق کشور ما باغداران همچنان از سیستم های سنتی استفاده می کنند.

بهمن مرادی یکی از جوانان باغدار روستای ایوند شهرستان خنداب با دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی وارد عرصه داربستی کردن بوته های انگور شده است.

مرادی اظهار کرد: ۴ سال پیش برای شروع کار داربستی کردن باغ انگور نیازمند نقدینگی بودیم. با مراجعه به بسیج سازندگی خنداب علاوه بر دریافت مشاوره رایگان موفق به دریافت 15 میلیون تومان تسهیلات شدم.

وی با اشاره به اینکه داربستی کردن تاکستان های انگور حسن‌های فراوانی دارد افزود: قبل از این و در مرحله استفاده سنتی به دلیل سفیدک انگور و ترک خوردن محصول حین بارندگی و سرمازدگی  باعث می‌شد کیفیت انگورهای تولیدی بسیار پایین بیاید و مشتری خوبی هم نداشتند.

این جوان فعال در حوزه اقتصاد مقاومتی بیان کرد: امروز با بهره‌گیری از داربستی کردن تاکستان کیفیت محصول خیلی افزایش پیداکرده است و همیشه با تقاضای انباشته مواجهیم به طوری که بلافاصله بعد از برداشت محصول مشتریان از شهرهای درود و ازنا و... محصولات را خریداری می کنند.

برداشت سه برابری انگور با بهره گیری از تسهیلات اقتصادی مقاومتی

مرادی با اشاره به اینکه میزان برداشت و در نتیجه سود حاصل از فروش محصول در کشت داربستی، ۳ برابر کشت سنتی است گفت: این درحالی است که با آبیاری قطره ای در مصرف آب تا ۹۰ درصد صرفه جویی می شود.

وی ادامه داد: تسهیل در عملیات داشت و برداشت، نفوذ نور بیشتر به داخل تاج بوته ها و تهویه بهتر و در نتیجه شیوع کمتر و کنترل بهتر آفات و بیماری‌ها، کاهش ضایعات ناشی از بارندگی در زمان برداشت، کاهش هزینه‌های مربوط به مدیریت تاکستان‌ها، فراهم آوردن امکان اجرای عملیات باغداری به‌صورت مکانیزه که منجر به کاهش چشمگیر هزینه‌های داشت از جمله شخم سالیانه، آبیاری، سمپاشی، کود دهی و حتی عملیات هرس منجر می‌شود و ... ازجمله مزایای داربستی کردن باغات انگور است.

این فعال اقتصاد مقاومتی بیان کرد: از یک هکتار باغ انگور داربستی ۸۰ میلیون تومان درآمد داشتم و موفق شدم خوشه‌های انگور ۷ کیلویی برداشت کنم و در جشنواره سال گذشته خنداب به‌عنوان باغدار موفق انتخاب شدم.

مسئولین دولتی حمایت بیشتری از تولید داشته باشند

مرادی خاطرنشان کرد: برای وسعت دادن به باغ و بیشتر کردن زمین کشاورزی از اسفندماه سال گذشته برای دریافت تسهیلات  به جهاد کشاورزی خنداب مراجعه کردم اما تا الآن موفق به دریافت تسهیلات نشدم از مسئولین شهرستان خنداب مخصوصاً جهاد کشاورزی خواهش می‌کنیم که تولیدکنندگان را حمایت کنند در خنداب نیروی جوان و فعال و ماهر درزمینهٔ کشاورزی کم نیستند اما متأسفانه مسئولین حمایت لازم برای افزایش تولید را ندارند.

انتهای پیام/

captcha