استان مرکزی در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت/شناسایی 230 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم / تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک کالا الهام چرخنده مهاجرت کرد کاهش جزئی قیمت طلا و سکه در بازار واکسن کرونا را پیش خرید کرده‌ایم سردار حاجی‌زاده: با رفع تحریم تسلیحاتی راه صادرات تجهیزات دفاعی باز می‌شود افشای همکاری فرح پهلوی با رژیم صدام برای بمباران شهرهای ایران گلباران قبور مطهر شهدای اراک توزیع ۱۶۰۰ سبد غذایی در مرحله دوم نهضت کمک مومنانه کلیپ| رژه موتوری به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اراک
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
کد خبر: 75928
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۱

میزان اثربخشی واکسن ویروس کرونا چه میزان خواهد بود؟ / آیا تزریق واکسن ایمنی دائمی ایجاد می‌کند؟

گروه استان‌ها-دو روز گذشته خبری مبنی بر موثر نبودن واکسن کرونا بر این ویروس در چندی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی از زبان مدیر موسسه ملی آلرژی و بیمارى‌های عفونی منتشر شد و آنتونی فروسی مدعی شده بود تاثیر واکسن کرونا ۶۰ درصد خواهد بود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل ازخبرگزارى تسنیم از بندرعباس، دو روز گذشته خبری مبنی بر موثر نبودن واکسن کرونا بر این ویروس در چندی از رسانه‌ها و خبرگزاری‌های داخلی از زبان مدیر موسسه ملی آلرژی و بیمارى های عفونی منتشر شد که بحث برانگیز است.

بیشتر بخوانید

آنتونی فوسی ادعا داشت که واکسن کرونا تنها 50 تا 60 درصد موثر خواهد بود و معلوم نیست که واکسن چه کارایی خواهد داشت و به دنبال بهبود تاثیر و عملکرد آن هستند اما شانس موثر بودنش زیاد نیست.

برخى از رسانه‌هاى علمى مدعى هستند که این خبر شایعه است و موثر نبودن واکسن بر ویروس کرونا حقیقت ندارد و انتشار این خبرها تنها باعث ایجاد استرس و اضطراب بیشتر بین مردم می‌شود، بدین جهت به سراغ پاسخ این ابهام رفتیم و از رئیس مرکز تحقیقات بیماریی‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان، در مورد صحت این مطلب جویا شدیم.

در این باره پریوش داوودیان می‌گوید: در خصوص واکسن کرونا مسئله بسیار پیچیده است و هنوز به صورت قطعی نمیتوان گفت که این واکسن موفقیتی صددرصدی یا دائمی خواهد داشت.

متخصص بیماریی‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکى هرمزگان ادامه میدهد: با توجه به اینکه تعداد اندکى از افراد بهبود یافته از بیمارى کووید١٩ مجدد مبتلا شده‌اند، این امکان هم وجود دارد که در صورت تزریق واکسن نیاز به تکرار آن باشد.

داوودیان تصریح می‌کند: در خصوص چگونگی ایجاد ایمنی در برابر یک بیماری، باید گفت این که خود بیماری در بدن فرد ایمنی ایجاد کند، یا اینکه واکسن آن تزریق شود و ایمنی ایجاد شود، مقداری بایکدیگر متفاوت است.

وى اضافه می‌کند: بطور مثال در بیماری کزاز ایمنی با مبتلا شدن ایجاد نمی‌شود و تنها در حالی ایمنی ایجاد می‌شود که واکسن آن تزریق شود، اما در بیماری سرخک هنگامى که یک بار مبتلا می‌شویم، در بدن ایمنی مادام العمر ایجاد می‌شود.

داوودیان ادامه میدهد: در بیمارى سرخک، با تزریق واکسن هم ایمنی در بدن ایجاد می‌شود اما مادام العمر نمی‌باشد و مجبوریم واکسن را با فواصل زیاد تکرار کنیم. واکسن کزاز هم باید در طول چندین سال تکرار شود.

رئیس مرکز تحقیقات بیمارى‌های عفونی و گرمسیری هرمزگان تاکید می‌کند: رفتار و ایمنی بیماری‌های عفونی و بویژه ویروسی با یکدیگر متفاوت است و نمی توان گفت واکسن ویروس کرونا ایمنی دائمی در بدن ایجاد خواهد کرد یا خیر.

داوودیان خاطرنشان می‌کند: در مجموع پیشرفت‌های خوبی در زمینه تولید واکسن کرونا در دنیا انجام شده که باید منتظر نتیجه بررسی عملی این واکسن بر بیماران باشیم تا بتوان نتیجه قطعی را اعلام کرد.

انتهای پیام/868/ش

captcha