ماجرای استخدام برخی نمایندگان سابق مجلس در دستگاه‌ها کمک جدید انتخاباتی شلدون آدلسون به دونالد ترامپ/ قمارباز یهودی بازهم پای کار ترامپ آمد سلطانی‌فر: ورود مربی و بازیکن خارجی تا یک سال آینده ممنوع است سامانه ثبت انتخاب رشته کنکور ۹۹ از ساعت ۲۰ امروز فعال می‌شود الحاق ۱۸۸ فروند پهپاد و بالگرد به نیروی دریایی سپاه / رونمایی از ۳ ‌‌پهپاد برای نخستین بار+ ویژ‌گی‌ها و تصاویر رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص در آخرین روز هفته قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو اعلام شد سرپرست وزارت صمت: کارت‌های بازرگانی جمع می‌شود/ ارائه کارت بر اساس رتبه بندی مجلّه سیاست خارجی آمریکا - Foreign Policy؛ تهران اورانیوم غنی‌شده برای سه بمب اتمی را دارد!/ سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا: ایران احتمالاً جنگنده‌ نسل‌چهارم از روسیه می‌خرد مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از مهرماه ابلاغ شد
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۴
کد خبر: 75855
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک خبر داد

ابتلای 149نفر از کادر درمان استان مرکزی به کرونا/ اراک کمترین آمار مرگ و میر کرونا را دارد

صادقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: به صورت میانگین 50درصد درآمد بیمارستان ها با شیوع کرونا کاهش یافته است و از آن طرف هزینه ها تقریبا 2 تا 3 برابر شده است که ادامه این روند بحرانی اقتصادی را برای بیمارستان ها در پی خواهد داشت.

به گزارش دیار آفتاب؛ نشست خبری مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اراک با اصحاب رسانه به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد.

در این نشست خبری، صادقی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک، در خصوص وضعیت تولید ماسک در استان مرکزی و شهر اراک، گفت: در ابتدای شیوع کرونا در استان مرکزی با کمبود ماسک مواجه شدیم که با پای کار آمدن کارگاه های خانگی تولید ماسک و عدم سختگیری در مورد ماسک های تولید شده این نقیصه برطرف شد ولی پس از کاهش تقاضا سعی شد تولید ماسک صرفا در شرکت های تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی صورت بگیرد و در صورت مشاهده ماسک های غیراستاندارد جلوی تولید آن گرفته شود. همچنین تاکنون کمبود خاصی در حیطه تجهیزات فردی مقابله با کرونا از قبیل ماسک، گان، لباس های مخصوص پرستاران و ... نداشتیم.

وی با اشاره به حضور پر رنگ خیرین در ابتدای شیوع کرونا، تصریح کرد: این حضور پر رنگ در ادامه به تدریج کمرنگ شد و امروز کمک های بسیار کمی در این حوزه صورت می گیرد. همچنین واحد های صنعتی استان که می توانستند کمک هایی به دانشگاه علوم پزشکی برای مقابله با کرونا اهدا کنند، کمک های بسیار اندکی داشته اند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به نامه دو تشکل دانشجویی استان به دانشگاه علوم پزشکی و توصیه هایی برای مقابله بهتر با کرونا، گفت: تشکل های دانشجویی چند بار طی نامه هایی به دانشگاه علوم پزشکی توصیه هایی برای مقابله بهتر با ویروس کرونا داشته اند که توصیه های بسیار خوب و کارشناسی شده ای بود ولی در عرصه عمل برخی از توصیه ها قابلیت اجرایی ندارد که به کمبود برخی تجهیزات، منابع و فضا هم مربوط می شود.

صادقی با اشاره به آمار مناسب دانشگاه علوم پزشکی اراک در کم بودن میزان مرگ و میر ناشی از کرونا، گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک با اقدامات خوبی که صورت گرفته پس از کهگلویه و بویر احمد کمترین آمار مرگ و میر را در کشور به خود اختصاص داده است.

149 نفر از کادر بهداشت و درمان استان مبتلا به این بیماری شده اند

وی با بیان اینکه تا کنون 149 نفر از کادر بهداشت و درمان استان مبتلا به این بیماری شده اند، اضافه کرد: این آمار در طول تیر ماه سیر صعودی به خود گرفت. همچنین استان مرکزی تا کنون یک شهید پرستار و یک شهید پزشک عمومی در راه مبارزه با کرونا تقدیم کرده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک، گفت: نسبت پرستار به تخت بیمارستانی در استان مرکزی 0.75 است به این معنی که به ازای هر تخت، 0.75 پرستار داریم که با توجه به ابتلای تعداد زیادی از پرستاران به کرونا، بار وظایف آنان به دوش سایر پرستاران افتاده است و وضعیت را برای آنان سخت تر کرده است.

افزایش 100درصدی تخت های ویژه بیمارستانی

صادقی با اشاره به افزایش حدودا 100درصدی تخت های ویژه بیمارستانی در طول چند ماه گذشته، گفت: در ابتدای شیوع کرونا تعداد تخت های ویژه در اراک 65 تخت بیمارستانی بود که امروز به 100 تخت افزایش یافته و در آینده نزدیک به 120 تخت می رسد.

وی افزود: از مجموع 900تخت بیمارستانی در شهر اراک، حدود 300 تا 400 تخت به بیماران خاص اختصاص دارد که می توان به بیماران قلبی-عروقی، ریوی، گوارشی، تصادفات و ... اشاره کرد. لذا در ایده آل ترین شرایط حدود 500تخت در شهر اراک داریم که باید با مدیریت صحیح از آن بهترین استفاده را کرد. امیدواریم تا چند هفته آینده بتوانیم خبر خوشی را در مورد بیمارستان امیرکبیر و تجهیز این بیمارستان به اکسیژن ساز و تخت های ویژه را بدهیم که باعث می شود بتوان در صورت لزوم از ظرفیت بخشی از این بیمارستان برای بیماران کرونایی هم استفاده شود.

وی با بیان اینکه معمولا نیاز به تخت های ویژه یک چهارم نیاز کل است، تصریح کرد: اگر وضعیت بیماری کرونا در فصل سرد سال مدیریت نشود قطعا با روند افزایشی رو به رو خواهیم بود و این تعداد تخت ویژه هم نیاز شهر را برطرف نخواهد کرد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اراک، ادامه داد: در حال حاضر از تمام ظرفیت بیمارستان های امیرالمومنین(ع) و آیت الله خوانساری برای پذیرش بیماران کرونایی استفاده می شود ولی اگر تعداد مبتلایان افزایش پیدا کند وضعیت بدتر می شود.

صادقی با بیان اینکه از زمان شیوع کرونا، درآمد بیمارستان ها بین 40 تا 60درصد کاهش پیدا کرده است، گفت: به صورت میانگین 50درصد درآمد بیمارستان ها با شیوع کرونا کاهش یافته است و از آن طرف هزینه ها تقریبا 2 تا 3 برابر شده است.  به عنوان مثال تنها برای تامین تجهیزات فردی کادر درمان تا کنون 2 تا 3 میلیارد تومان هزینه شده است که بسیار زیاد است و ادامه این روند بحران اقتصادی را برای بیمارستان ها در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به هزینه هر بیمار کرونایی برای بیمارستان ها، گفت: برای هر بیمار بستری شده در بیمارستان ها در صورتی که نیاز به بخش ویژه پیدا نکند، یک میلیون و ششصد هزار تومان هزینه می شود که در صورت بستری در بخش ویژه این هزینه ها افزایش قابل توجهی دارد. همچنین هر بیمار در طول شبانه روز نیاز به یک پرستار در سه شیفت دارد که هزینه تجهیزات فردی هر پرستار در هر شیفت حدود 150هزار تومان است که در یک شبانه روز به حدود 500هزار تومان می رسد و با احتساب بستری شدن 5روزه هر بیمار کرونایی فقط بیش از 2میلیون تومان هزینه تجهیزات پرستار هر فرد می شود.

انتهای پیام/

captcha