اندیشه مقاومت فعال در مبارزه با دشمنان برای نسل جوان تبیین شود/ترامپ هر روز منزوی تر می شود گزارش تصویری| بازدید مجازی از اولین موزه تخصصی دفاع مقدس در استان مرکزی برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت حضرت رقیه (س) در فراهان می توان با الگوپذیری از دفاع مقدس مسیر را برای حضور جوانان در عرصه های مختلف هموار کرد مقصر کیست؟ / به سوی باز پس‌گیری مغان/ ازدواج آسان به لطف کرونا استقلال منتظر پرسپولیس در آسیا/ آخرین فرصت صعود در گروه مرگ/ الهلال کنار رفت، پاختاکور حریف شد تصاویر رهگیری و شناسایی ناوگروه «نیمیتز» آمریکا توسط پهپادهای سپاه شکست تیم شهروند اراک مقابل تیم راه یاب ملل کردستان چگونه انتخاب رشته کنیم؟ مجمع عمومی عرصه خودنمایی شکاف عمیق متحدان دیرینه بر سر ایران
پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۴
کد خبر: 75849
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۶
سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم؛

هدف اصلی تحولات لبنان ضربه زدن به محور مقاومت است

سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم در تحلیلی به بررسی نقش آمریکا و اسرائیل در تحولات اخیر لبنان پرداخت.

به گزارش دیار آفتاب؛ به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، عبدالباری عطوان، روزنامه‌نگار مشهور عرب با اشاره به اتفاقات اخیر در لبنان و تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای از بین بردن مقاومت، هدف اصلی اتفاقات اخیر را ضربه زدن به حزب‌الله خواند.

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم در تحلیل ویدئویی هفتگی خود درباره انفجار بیروت گفت: به اعتقاد من این حادثه اقدامی برنامه‌ریزی شده بود که آمریکا و اسرائیل پشت آن قرار دارند. ممکن است این حادثه را یک اتفاق بدانیم، اما باید به این پرسش‌ها پاسخ دهیم که چگونه مواد خطرناکی مانند نیترات آمونیوم به مدت شش سال در بندر بیروت انبار شده بود؟ برخی از دلایلی که برای وقوع این انفجار اعلام می‌شوند غیرقابل قبول است. صاحب این مواد که گفته می‌شود محموله یک کشتی بوده است کیست؟ چرا در بندر بیروت تخلیه شده است؟ آیا متعلق به تروریست‌ها بوده یا قرار بوده است در جنگ داخلی احتمالی از آن استفاده شود؟

وی ادامه داد: نکته‌ای که باید در نظر داشته باشیم آن است که آمریکا و اسرائیل از همه چیز در لبنان اطلاع دارند. آن‌ها دارای ده‌ها جاسوس در لبنان هستند. ستون پنجم آن‌ها در لبنان فعال است، همان افرادی که خواهان بازگشت استعمار هستند و ضد مقاومت و سلاح آن و ضد فلسطین و جهان عرب فعالیت می‌کنند. چگونه ۲۷۵۰ تن مواد خطرناک در بندر بیروت انبار شده بود، اما کسی حرفی نمی‌زد؟ مطمئنا آمریکا و اسرائیل از این موضوع اطلاع داشتند و آن را برای فرصتی مناسب نگهداشته بودند. آن‌ها بار‌ها تهدید کرده بودند که لبنان را منفجر می‌کنند و ادعا می‌کردند حزب الله در بندر بیروت دارای انبار سلاح است و از بندر برای وارد کردن سلاح بهره می‌برد. تهدید لبنان از سوی مقامات اسرائیل مسئله‌ای واضح است. سفیر آمریکا در بیروت هم چندی پیش گفت تا زمانی که حزب الله در لبنان در قدرت باشد و سلاح حزب الله موجود باشد و اصلاحات صورت نگیرد حتی یک دلار هم به لبنان کمک نخواهیم کرد.

عطوان در ادامه گفت: مگر عراق محاصره نشد؟ مگر ایران در محاصره شدید قرار ندارد؟ لبنان هم این گونه شده است. آن‌ها می‌خواهند تاسیسات زیربنایی لبنان را نابود کنند و تا آنجا که امکان دارد تعداد بیشتری از لبنانی‌ها را به خاک و خون بکشند. می‌خواهند ثبات لبنان را بر هم بزنند و مردم را بترسانند و معادله آرامش در ازای نبود حزب الله را رقم بزنند. این همان چیزی است که امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در پی آن بود و از آن به نام اصلاحات یاد کرد. باید فکر کرد که نابود کردن نیمی از بیروت به نفع چه کسی است؟ جان باختگان این حادثه از همه اقشار هستند.

عطوان تاکید کرد اسرائیل بیشترین بهره را این انفجار می‌برد. ممکن است عامل انفجار بمب باشد یا با لیزر، دمای انبار را تا حد زیادی بالا برده باشند. اسرائیلی‌ها به سرعت اعلام کردند که برای لبنان کمک ارسال می‌کنند. آن‌ها از چه زمان خیرخواه لبنان شده‌اند؟ مگر فراموش کرده ایم که اسرائیل چه جنایتی در قانا انجام داد و در حمله به لبنان تا بیروت پیشروی کرد. ترامپ نخستین کسی بود که گفت این حادثه بر اثر انفجار بمب رخ داده است. رئیس جمهور و نخست وزیران کسانی هستند که به سرعت نخستین گزارش‌ها را درباره حوادث دریافت می‌کنند. ژنرال‌ها و افسران اطلاعاتی آمریکا به ترامپ گفته بودند که علت حادثه یک حمله بوده است.

هدف اصلی تحولات لبنان ضربه زدن به مقاومت است. آن‌ها می‌خواهند لبنانی‌ها را ضد حزب الله بشورانند. در این میان برخی از تحقیق بین المللی سخن می‌گویند. مگر لبنان نهاد‌های امنیتی و نظامی که توانایی این کار را داشته باشند ندارد؟ متاسفانه حتی ممکن است عده‌ای در لبنان برای بازگرداندن استعمارگران به کشورشان دست به تظاهرات هم بزنند.

انتهای پیام/

captcha