مراسم زیارت اربعین از منازل در سراسر کشور برگزار می‌شود ارزش اقتصادی هفت کیلوگرم گل خشک، معادل یک بشکه نفت است/ چگونه محلات به هلند ایران تبدیل شد آماده میزبانی از وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان هستیم گروسی: سال گذشته بیش از ۴۰۰ بازرسی در ایران داشتیم مجیدی به نیمکت استقلال نزدیک شد/ خوشبختی یحیی با دبل عیسی/ مستر پیتر! هرگز یک ایرانی را تحقیر نکن نسل کشی غیررسمی در آمریکا/ پیشتازی تورم مسکن از تسهیلات ۴۰۰ میلیونی/ ورود مقامات قضائی به ماجرای مصادره‌ها امیر جدید کویت کیست؟/ تداوم نقش میانجی‌گرایانه در دوره «شیخ نواف» قیمت روز گوشی موبایل در ۱۰ مهر دشمن در جنگ نظامی هماورد ایران نیست/ نبرد فعلی، فرهنگی و اقتصادی است خضریان از خلع ید مدیریت فعلی شرکت هفت تپه تا پایان آبان ماه خبر داد
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۶
کد خبر: 75837
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴

بیش از ۲ میلیون تن ذرت در کشور گم شد/ مرغداران همچنان از بازار آزاد دان می‌خرند

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با اشاره به گم‌ شدن بیش از ۲ میلیون تن ذرت در کشور گفت: مرغداران به سبب تأخیر در ارسال دان توسط سامانه بازارگاه مجبور به خرید دان از بازار آزاد هستند.

به گزارش دیار آفتاب؛ محمدحسین زمانی راد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اهواز، با بیان اینکه بیشتر اقلام مصرفی مردم در ایران افزایش‌ یافته یا گران شده است اظهار داشت: بعضی از اقلام مصرفی تولید مرغ در یک سال اخیر افزایش بیش از 2 تا 4 داشته است؛ به‌طور مثال گنجاله سویا که 2500 تومان بود در بازار آزاد به 8 هزار تومان، ذرت 1350 تومانی به 3 هزار تومان و قیمت دارو و واکسن تا 4 برابر گران‌تر به فروش می‌رسد.

وی افزود: ستاد تنظیم بازار کشور تولیدکنندگان جوجه یک‌ روزه را ملزم کرده ماهانه 125 میلیون جوجه تولید کنند که برای پرورش این تعداد جوجه نیازمند بیش از 600 تن نهاده هستیم اما آیا این مقدار نهاده در کشور موجود است و با قیمت مصوب به مرغدار می‌دهند.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با بیان اینکه نخست باید نهاده را تأمین کنند بعد بگویند این مقدار جوجه را پرورش دهید گفت: در شرایط فعلی 30 تا 40 درصد نهاده‌ها با نرخ مصوب به مرغداران کشور داده می‌شود و مابقی آن را مرغداران باید از بازار آزاد تأمین کنند؛ بنابراین با توجه به دو نرخی بودن نهاده‌های مصرفی، نرخ مصوب ستاد تنظیم بازار و اعلام آن به استانداری‌های کشور قابل‌قبول نیست.

مشکل جدیدی که مرغداران را به‌زانو درآورده

زمانی راد با اشاره به تأخیر در ارسال نهاده‌ها برای مرغداران، عنوان کرد: مرغدار با هزاران مشکل هزینه خرید یک دوره نهاده را تأمین و از طریق سامانه بازارگاه خریداری می‌کند اما تأخیر در ارسال آن به مرغداران 2 تا 3 ماه طول می‌کشد.

وی ادامه داد: جوجه وقتی در سالن آمد دان می‌خواهد اما باوجود تأخیر در ارسال سفارش‌ها مرغدار مجبور می‌شود نهاده خود را از بازار آزاد تأمین کند.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان تصریح کرد: در برخی از مرغداری‌ها، مرغدار با دان آزاد پرورش را انجام و مرغ‌ها را به فروش می‌رساند اما همچنان دان دولتی به دستش نمی‌رسد.

بیشتر بخوانید

ذرت‌های وارداتی به کشور کجا رفت؟

زمانی راد با اشاره به دیدار اخیر خود با رضایی معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد از ابتدای امسال تاکنون 3 میلیون و 400 هزار تن ذرت وارد کشور شد اما متأسفانه 900 هزار تن آن وارد سامانه بازارگاه شده و مابقی معلوم نیست کجا رفته است.

وی افزود: بیش از 2 میلیون تن ذرت وارداتی در کشور گم‌ شده و دستگاه‌های نظارتی باید پاسخ دهند که این مقدار ذرت در کشور کجا رفته است.

رئیس اتحادیه مرغداران خوزستان با بیان اینکه پیش از راه‌اندازی سامانه بازارگاه، مرغداران‌ دان موردنیاز خود را از شرکت پشتیبانی دام تهیه می‌کردند، تأکید کرد: اکنون دان به مرغداران فقط با حواله جوجه داده می‌شود و تا جوجه در سالن قرار نگرد هیچ سهمیه‌ای برای مرغدار لحاظ نمی‌شود اما 3 ماه بعد دان به دست مرغدار می‌رسد.

انتهای پیام/344/ح

captcha