استان مرکزی در وضعیت قرمز کرونا قرار گرفت/شناسایی 230 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته جزئیات طرح مجلس برای حمایت معیشتی از مردم / تامین موقت کالاهای اساسی با کارت الکترونیک کالا الهام چرخنده مهاجرت کرد کاهش جزئی قیمت طلا و سکه در بازار واکسن کرونا را پیش خرید کرده‌ایم سردار حاجی‌زاده: با رفع تحریم تسلیحاتی راه صادرات تجهیزات دفاعی باز می‌شود افشای همکاری فرح پهلوی با رژیم صدام برای بمباران شهرهای ایران گلباران قبور مطهر شهدای اراک توزیع ۱۶۰۰ سبد غذایی در مرحله دوم نهضت کمک مومنانه کلیپ| رژه موتوری به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اراک
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۸
کد خبر: 75784
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲
خبرنگار با سابقه استان مرکزی :

داشتن روحیه جهادی و انقلابی از مهمترین ویژگی های خبرنگار در تراز انقلاب است

خبرنگار با سابقه استان مرکزی داشتن روحیه جهادی و انقلابی را از مهمترین ویژگی های برتر یک خبرنگار در تراز انقلاب خواند و گفت: خبرنگار باید به معنای واقعی کلمه صداقت و امانت را در اخبار رعایت کنند.

به گزارش دیار آفتاب؛ صحبت از مشکلات و مطالبات صنفی و مردمی که می‌شود، نوش‌دارو تنها خبرنگار است؛ کاش خیلی‌ها بدانند که خبرنگار تنها به روز خبرنگار محدود نمی‌شود و این کوزه‌گران خبره، خود از کوزه شکسته آب می‌خورند!

هر ساله به 17 مرداد که نزدیک می‌شویم، شاهد رسانه‌ای شدن مدیرانی هستیم که با برگزاری نشست‌ خبری و گرفتن عکس یادگاری، افاضات در مقام تجلیل و نقش رسانه و خبرنگار در عصر ارتباطات حاضر، سر می‌دهند و چند روز بعد، این شکایت است که با امضای همین مدیران، روانه دادگاه مطبوعات می‌شود!

خیلی‌ها نمی‌دانند در پشت قلم‌های تیز و شیوای یک خبرنگار، چه نهفته است، قلم سنگ صبور خبرنگار است و کاغذ، سفره دلی است که باز می‌شود؛ می‌نگارد از دردهای جامعه، از کوچه پس کوچه‌های حاشیه شهر تا دل دورترین روستاها؛ از مشکلات کارآفرینان تا موانع ازدواج، از درددل‌های کارگران روزمزد تا هزینه‌های هنگفت درمانی، از گلایه‌های ناتمام مردمی تا پروژه‌های نیمه تمامی که لنگ اعتبارند.

به سراغ چند تن از خبرنگاران مطرح استان می‌رویم تا پای درد و دلشان بنشیم.

 خبرنگار تراز اول انقلاب باید صداقت، امانتداری، تقوا ، انصاف و اخلاق رسانه ای را در اولویت قرار دهد

آزاده عباسی خبرنگار با سابقه استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهدای رسانه با اشاره به مشکلات جامعه خبرنگاری، گفت: برخی از مشکلات خبرنگاران کشوری و استانی مثل عدم امنیت شغلی و  همچنین عدم برخورداری از بیمه مشترک است در استان مرکزی نیز اکثر خبرنگاران سطح درآمد بسیار پایینی دارند که شاید در دیگر استانها به این شکل نباشد .

وی افزود: گاهی اوقات شاهد  رفتارهای نامناسب از سوی برخی مسئولین نسبت به خبرنگاران هستیم که البته به نظر من بخش عمده ای از این رفتارها ناشی از حضور "خبرنماها " در این حرفه است که خیلی راحت بدون آنکه از هیچگونه فیلتری عبور کرده باشند و حتی الفبای خبرنگاری را بلد باشند، به عنوان خبرنگار در عرصه مطبوعات فعالیت می کنند .

خبرنگار با سابقه استان مرکزی با اشاره به وظایف خبرنگاران در جنگ رسانه ای دشمنان بیان کرد: در جنگ رسانه ای امروز رسالت خبرنگاران سنگین تر از گذشته است و از این رو خبرنگاران باید از تمام ظرفیت ها در راستای جلب اعتماد عمومی مردم بهره گیری کنند چرا که دشمنان درصدد ایجاد تفرقه میان مردم مسئولین و حاکمیت هستند و در این راستا از هیچ کوششی دریغ نمی کنند. 

وی افزود: به نظر من باید یکسری از واقعیات جامعه را برای مردم شفاف سازی کنیم و طرز تفکرمان این نباشد که بیان واقعیت "سیاه نمایی" است به همین سبب اقدام به مماشات کنیم و با این اقدام مردم را نسبت به رسانه و مسئولین بی اعتماد کنیم .

عباسی با اشاره به وظایف مسئولین در برابر خبرنگاران گفت: برخی از مدیران از خبرنگاران حمایت می کنند اما متاسفانه بعضی از مسئولین تنها از خبرنگارانی حمایت می کنند که در راستای خواسته های مدیر ، قلم می زنند و نه اینکه واقعیات را بیان می کنند .

وی افزود: حمایت مادی و مالی که حق خبرنگاران است که باید از سوی مسئولین انجام شود خبرنگاران باید مورد حمایت معنوی مدیران نیز که شامل برخورد مناسب ، پاسخگویی به موقع و شفاف سازی قرار گیرند  و مدیران باید خبرنگاران را با گام جلوتر از عامه مردم ببینند و سطح اطلاعات این جامعه هدف را نسبت به مردم نیز بالاتر ببرند .

خبرنگار با سابقه خبرگزاری فارس استان مرکزی با تشریح ویژگی های خبرنگار تراز انقلاب بیان کرد: خبرنگار تراز اول انقلاب باید صداقت، امانتداری، تقوا ، انصاف و اخلاق رسانه ای را در اولویت قرار دهد چرا که خبرنگاران صاحبان اندیشه و نمایندگان افکار عمومی جامعه هستند و از این رو باید از آگاهی و دانایی بالایی برخوردار باشند .

وی افزود: به نظر من خبرنگار تراز انقلاب باید واقعیات را بیان کنند و بر اساس حب و بغض شخصی اخبار را وارونه جلوه ندهند چرا که متاسفانه برخی خبرنگاران ، گاهی اوقات خواسته نابجایی از مسئولان مربوطه دارند و چنانچه خواسته شان محقق نشود  و با مخالفت روبرو شوند ، انصاف را رعایت نمیکنند و اخلاق رسانه ای را زیرپا می گذارند که زیبنده یک خبرنگار انقلابی نیست. 

عباسی خاطر نشان کرد: خبرنگاران انقلابی باید از دانش کافی بهره مند باشند تا پاسخ صحیحی به شبهه پراکنی دشمنان بدهند و همچنین در راستای ارتقای فرهنگ دینی ، تکریم فرهنگ جهاد ایثار و شهادت ، هویت ملی و ارزشهای اسلامی و همچنین تبیین گفتمان رهبر معظم انقلاب گام های موثری بردارند .

داشتن روحیه جهادی و انقلابی از مهمترین ویژگی های برتر یک خبرنگار در تراز انقلاب است

فاطمه قاسمی دیگر خبرنگار استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ ضمن گرامیداشت روز خبرگار با اشاره به مشکلات خبرنگاران گفت:متاسفانه مسئولین تنها در روز خبرنگار یاد این قشر زحمتکش می افتند چراکه باید در طول سال مسئولین به فکر اصحاب رسانه باشند.

وی افزود: یکی از مشکلات امروز خبرنگاران نبود امنیت شغلی است که نداشتن حقوق ثابت و دستمزدهای پایین و حق التحریری به زندگی و معیشت خبرنگاران آسیب های جدی وارد کرده است.

خبرنگار روزنامه جوان استان مرکزی اظهار داشت: نبود انجمن صنفی کارآمد، مشکلات بیمه ای ، نبود مسکن و عدم بهره مندی از تسهیلات کم بهره و در شرایط کرونایی که چند ماه روزنامه ها در تعطیلی به سر می بردند از مشکلات جدی خبرنگاران است.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از ادارات خبرنگاران را با خبرنگارنماها نشخیص نمی دهند و این یک مشکل جدی در استان مرکزی است چراکه این موضوع باعث شده برخی از خبرنگارنماها به شغل خبرنگاری به عنوان یک کاسبی نگاه کنند و رسالت اصلی خود را فراموش کرده اند.

قاسمی جناحی نگاه کردن برخی از مدیران به خبرنگاران را یک مشکل جدی دیگر خواند و گفت:باید به این مسئله توجه داشت چراکه باعث ناعادلانه رفتار کردن در توزیع آگهی ها می شود و این به ضرر استان و خبرنگار و رسانه است.

وی داشتن روحیه جهادی و انقلابی را از مهمترین ویژگی های برتر یک خبرنگار در تراز انقلاب خواند و گفت: خبرنگار باید به معنای واقعی کلمه صداقت و امانت را در اخبار رعایت کنند.

خبرنگار روزنامه جوان استان مرکزی با اشاره به وظایف رسانه ها در شرایط امروز بیان کرد: امروز در شرایطی قرار داریم که رسانه های بیگانه در حال مهندسی افکار عمومی هستند و لذا نقش رسانه و خبرنگار اهمیت به سزایی دارد.

وی افزود: افزایش شبکه های مجازی و تلویزیونی دشمنان سعی بر انحراف افکار عمومی را دارند و همگی این هدف را دنبال می کنند که ملت را نسبت به نظام اسلامی نا امید و بی اعتماد کنند.

قاسمی با بیان اینکه رسانه ها باید در برابر نقشه ها و توطئه های دشمنان هوشمندانه و هدفمند نقش آفرینی کنند، گفت: رسانه ها در برابر توطئه های دشمنان نباید سطحی نگر باشند چراکه سطحی نگری نمی تواند در برابر نقشه های دشمنان کارآمد باشد .

وی تصریح کرد: رسانه ها برای حفظ دستاورده و ارزش های اسلامی باید از هر تلاشی دریغ نکنند و باید تمام هدفشان این باشد که اعتماد مردم را نسبت به رسانه های داخلی بیشتر کنند و نباید به گونه ای رفتار کنند که مردم به سمت رسانه های بیگانه سوق پیدا کنند.

خبرنگار روزنامه جوان استان مرکزی در پایان خاطر نشان کرد نکته دیگر در خصوص مسئولین است که باید در خصوص تمام مسائل و موضوعات کشور شفاف سازی کنند تا اخبار به خوبی در رسانه های داخلی منتشر پیدا کند.

ارائه و انتشار اخبار صحیح از منبع موثق و اطلاع رسانی دقیق و جلب اعتماد مردم از مهمترین ویژگی خبرنگار است

شقایق ابراهیمی خبرنگار خبرگزاری ایسنا استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ ضمن گرامیداشت روز خبرنگار با اشاره به مشکلات خبرنگاری گفت:کار خبرنگاری همچون بسیاری از مشاغل دیگر نیست که وضع با ثباتی داشته باشد در همین راستا بسیاری از افراد در انواع رسانه ها سراغ شغل دوم رفته اند و یا اینکه کار خبری برایشان به شغل دوم تبدیل شده است.

وی افزود: همین دغدغه های مالی هم سبب شده است که به جای اینکه در طول روز خیلی از خبرنگاران بر کارشان به طور حرفه ای تمرکز داشته باشند، ذهن شان مشغول فعالیت های دیگر است.

خبرنگار خبرگزاری ایسنا استان مرکزی اظهار داشت: در این حرفه گاهی به خاطر کمترین مسائل از افراد مختلف حرف می شنوی، اما اگر کسی به این کار علاقه داشته باشد این مسائل قابل تحمل هستند.

وی ادامه داد: متاسفانه آنگونه که شایسته است در استان از خبرنگاران حمایت قانونی نمی شود وخبرنگار تنها پلی برای برخی مسئولین محسوب می شود تا دیده شوند و این یک فاجعه است.

ابراهیمی ارائه و انتشار اخبار صحیح از منبع موثق و اطلاع رسانی دقیق و جلب اعتماد مردم را از مهمترین ویژگی خبرنگار خواند و افزود: ملزم  بودن خبرنگار به دو اصل صداقت و امانت داری در انتقال خبر لازمه کار خبرنگار تراز انقلاب در جهان است. رعایت اخلاقیات در عین حرفه ای گری شاخصه ای است که بر عهده خبرنگار مومن و انقلابی در نظام جمهوری اسلامی قرار دارد.

انتهای پیام/ 

captcha