گزارش تصویری| بازدید مجازی از اولین موزه تخصصی دفاع مقدس در استان مرکزی برگزاری مراسم عزاداری شب شهادت حضرت رقیه (س) در فراهان می توان با الگوپذیری از دفاع مقدس مسیر را برای حضور جوانان در عرصه های مختلف هموار کرد مقصر کیست؟ / به سوی باز پس‌گیری مغان/ ازدواج آسان به لطف کرونا استقلال منتظر پرسپولیس در آسیا/ آخرین فرصت صعود در گروه مرگ/ الهلال کنار رفت، پاختاکور حریف شد تصاویر رهگیری و شناسایی ناوگروه «نیمیتز» آمریکا توسط پهپادهای سپاه شکست تیم شهروند اراک مقابل تیم راه یاب ملل کردستان چگونه انتخاب رشته کنیم؟ مجمع عمومی عرصه خودنمایی شکاف عمیق متحدان دیرینه بر سر ایران برد سلاح‌هایمان را افزایش می‌دهیم/ هر روز قدرتمند می‌شویم
پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
کد خبر: 75767
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸

سقوط نمودار نرخ رشد جمعیت کشور دستخوش عومل داخلی و خارجی؛ بحرانی که جدی گرفته نمی‌شود

گروه استان‌ها- کاهش نرخ رشد جمعیت کشور در دهه ۹۰ به دلیل عوامل موثر داخلی و خارجی، تهدیدی است که آینده کشور را از لحاظ مسائل مختلف اجتماعی و امنیتی تحت تاثیر قرار می‌دهد اما همچنان به این بحران توجه جدی نمی‌شود.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرگزاری تسنیم از اصفهان، روند نزولی نرخ رشد جمعیت موضوعی است که این روزها مورد بحث و بررسی بسیاری قرار گرفته است. موضوعی که رهبر معظم انقلاب پیش از این نسبت به آن هشدارهای لازم را داده بودند اما اکنون آمارها و پژوهش‌ها در حوزه جمعیت از فاجعه‌ای در حال اتفاق خبر می‌دهند.

عدم توجه برخی افراد و مسئولان حوزه جمعیت به قوانین و سیاست‌های جمعیتی سبب شد که در دهه 90 شاهد کاهش نرخ رشد جمعیت کشور باشیم؛ به طوری که میزان موالید در دوسال 95 و 96 نسبت به سال‌های پیش از آن با 40 هزار کاهش همراه بوده و در سال 98 نیز، نرخ رشد جمعیت به کمتر از یک درصد رسید که این موضوع در تاریخ ایران بی‌سابقه بوده است.

این آمار و ارقام حکایت از وقوع بحران‌ در آینده‌ای نه چندان دور دارند؛ چراکه روند نزولی رشد جمعیت مشکلات اساسی را برای کشور به وجود می‌آورد که کاهش محسوس ضریب امنیت ملی و نیروی کار از جمله آنها است. امروزه نرخ رشد جمعیت افراد بالای 60 سال، تقریبا 3 برابر نرخ رشد جمعیت کشور است و این قطعا پیامدهای منفی را در حوزه اجتماعی و امنیتی کشور به دنبال خواهد داشت.

دلایل شرایط بحرانی کنونی به عوامل داخلی و خارجی متعددی تقسیم می‌شوند. به گفته کارشناسان، قرارگیری ایران در یک پروژه جهانی کنترل جمعیت، سیاست‌های غلط داخلی در راستا کنترل جمعیت، معضلات اقتصادی موجود در جامعه و مسائل فرهنگی از عواملی است که در پدید آمدن شریط کنونی جمعیت ایران نقش دارند.

پیش‌بینی می‌شود که نرخ رشد جمعیت کشورر تا 27 سال آینده به صفر برسد و این تنها یک هشدار نیست. همچنین موضوع افزایش جمعیت بارها توسط رهبر معظم انقلاب تذکر داده شد اما با این حال، هنوز هم به نظر می‌رسد که برخی افراد و مسئولان این بحران را جدی نگرفته و تلاشی برای رفع موانع رشد جمعیت انجام نمی‌دهند.

 برخورد قاطع مجلس شورای اسلامی در عدم رفع موانع

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، پیرامون دلایل کاهش نرخ رشد جمعیت کشور اظهارداشت: اگر می‌بینیم که امروزه با مشکلاتی در حوزه جمعیت روبرو شده‌ایم به دلیل موانع بر سر افزایش نسل است؛ از جمله موانع در امور فرهنگی و اقتصادی است و اگر این موانع برطرف شود مردم اقدام به ترمیم نمودار جمعیتی کشور می‌کنند.

حسین میرزایی با اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی در راستا افزایش جمعیت عنوان کرد: یکی از وظایف مستقیم کمیسیون فرهنگی مجلس مسائل جمعیت و تولید نسل است و کمیته‌ای هم با عنوان جمعیت و خانواده ذیل کمیسیون فرهنگی تعبیه شده و روی این مسئله کار می‌شود؛ در کمیسیون اصل نود هم برخی از موانعی که بعضی دستگاه‌های کشور بر سر تولید نسل و افزایش جمعیت به وجود می‌آورند در حال رسیدگی است.

وی افزود: موانعی که توسط دستگاه‌ها بر سر فرزندآوری قرار داده می‌شود بررسی شده و برخوردهای لازم با آنها صورت می‌گیرد.

در این میان با توجه به اهمیت این موضوع و تاثیری که در آینده کشور دارد، برخی از نمایندگان مجلس یازدهم تاکید جدی بر تشکیل "کمیسیون مستقل جمعیت" دارند اما هنوز شبهاتی در این باره مطرح بوده و این طرح از سوی برخی از نمایندگان دیگر با مخالفت روبرو شده است.

اما و اگرهای "تشکیل کمیسیون مستقل جمعیت" چیست؟

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان، در ارتباط با مخالفت برخی نمایندگان با تشکیل کمیسیون مستقل جمعیت اظهارداشت: البته مخالفت نمایندگان با تشکیل کمیسیون مستقل جمعیت، به معنای مخالفت با اصل پرداختن به تهدید بزرگ کاهش جمعیت و خانواده نیست، بلکه معتقدند برای این مسئله تشکیل کمیته مربوطه کفایت می‌کند.

حجت‌الاسلام محمدتقی نقدعلی افزود: در کمیسیون فرهنگی مسائل مختلفی مطرح است و برای هرکدام از آنها کمیته‌ای تشکیل می‌شود، اما برخی از نمایندگان مدافع و موافق تشکیل کمیسیون جمعیت، اعتقاد دارند که هرچقدر هم که کمیته را تقویت کنیم به درستی به این تهدید نه تنها اجتماعی بلکه امنیتی به طور کامل رسیدگی نمی‌شود.

وی ‌با بیان نظرات موافق و مخالف تشکیل کمیسیون جمعیت خاطرنشان کرد: پرداختن به این تهدید دارای زوایای مختلفی است و در قالب یک کمیته نمی‌توان سیاست‌های حمایتی، تشویقی و تنبیهی را برای آن در نظر گرفت که مسیر به خطا رفته کنترل جمعیت را جبران کند.

نماینده مردم خمینی‌شهر افزود: مخالفان نیز معتقد بودند که با این وجود باید برای بیشتر موضوعات کمیسیون فرهنگی، کمیسیون‌های مجزایی تشکیل دهیم، این در حالی است که موضوع اهمیت جمعیت در مقایسه با سایر موضوعات قابل مقایسه نیست.

بیشتر بخوانید

به گزارش تسنیم، آنچه در بحران جمعیت قابل توجه است، خطراتی است که همچون پیری جمعیت، کاهش نیروی کار و مشکلات امنیتی آینده کشور را تهدید می‌کند و به دلیل اهمیت بالای این موضوع و تاکید رهبر معظم انقلاب بر آن، شایسته است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بررسی جدی و اقدامی موثر در این زمینه داشته باشند. تشکیل کمیسیون مستقل جمعیت، می‌تواند گامی تاثیرگذار در راستا رسیدگی فوری به مشکلات پیش‌رو و ارائه راهکارهای مطلوب در زمینه افزایش جمعیت باشد.

همچنین اقدام در راستا رفع موانع افزایش جمعیت، موضوعی است که باید توسط دستگاه‌های اجرایی به طور جدی و مداوم پیگیری شود و این نیازمند تبعیت از قوانین و سیاست‌های جمعیتی است که در کشور توجه چندانی به آنها نمی‌شود.

لازم است تمام افراد مرتبط با موضوع جمعیت، درک صحیحی از بحران پیش‌روی کشور داشته باشند تا تصمیمات موثر در این حوزه اتخاذ شود.

پرداخت مشوق‌های مالی، حمایت از مهاجرت، تکمیل فرآیندهای درمانی زوج‌های نابارور و کارهای فرهنگی از مواردی است که می‌تواند به ترمیم نرخ رشد جمعیت در کشور کمک کند.

انتهای پیام/174/ش

captcha