ماجرای استخدام برخی نمایندگان سابق مجلس در دستگاه‌ها کمک جدید انتخاباتی شلدون آدلسون به دونالد ترامپ/ قمارباز یهودی بازهم پای کار ترامپ آمد سلطانی‌فر: ورود مربی و بازیکن خارجی تا یک سال آینده ممنوع است سامانه ثبت انتخاب رشته کنکور ۹۹ از ساعت ۲۰ امروز فعال می‌شود الحاق ۱۸۸ فروند پهپاد و بالگرد به نیروی دریایی سپاه / رونمایی از ۳ ‌‌پهپاد برای نخستین بار+ ویژ‌گی‌ها و تصاویر رشد ۳۰ هزار واحدی شاخص در آخرین روز هفته قیمت جدید ۷ محصول ایران خودرو اعلام شد سرپرست وزارت صمت: کارت‌های بازرگانی جمع می‌شود/ ارائه کارت بر اساس رتبه بندی مجلّه سیاست خارجی آمریکا - Foreign Policy؛ تهران اورانیوم غنی‌شده برای سه بمب اتمی را دارد!/ سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا: ایران احتمالاً جنگنده‌ نسل‌چهارم از روسیه می‌خرد مصوبه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری از مهرماه ابلاغ شد
چهارشنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵
کد خبر: 75596
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
رئیس میراث فرهنگی فراهان خبر داد

کشف ساختارهای معماری دوره ساسانی در تپه «قزل‌قلعه» فراهان

نیکنام، رئیس میراث فرهنگی فراهان گفت: عناصر منقول به دست آمده از گمانه زنی تپه «قزل‌قلعه» فراهان چند قطعه گچ‌بری و چند قطعه سفال است که نشان از اهمیت بنای مدفون و استفاده از این مکان تنها در دوره ساسانی دارد.

به گزارش دیار آفتاب؛ سعید نیکنام، رئیس میراث فرهنگی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: برنامه گمانه‌زنی به‌ منظور لایه‌نگاری تپه قزل‌قلعه فراهان با صدور مجوز از طرف پژوهشگاه وزارت متبوع به مدت یک ماه انجام پذیرفت.

وی با بیان اینکه تپه قزل‌قلعه یا قزل تپه در دشت فراهان و در ۲ کیلومتری روستای حسین‌آباد شهرستان فراهان قرار گرفته و به‌ واسطه ارتفاعش بر تمامی دشت فراهان مشرف است افزود: اساس این تپه طبیعی است و بر پایه این ساختار طبیعی، لایه‌ای تاریخی شکل گرفته است، این تپه به‌ واسطه رنگ خاک قرمز مایل به سرخ، در نزد اهالی قزل تپه یا تپه سرخ خوانده می‌شود.

نیکنام اظهارکرد: اولین شواهدی که راهنمای هیأت گمانه زنی برای انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی در این مکان بود، گچ‌بری‌های دوره ساسانی بود که در سطح تپه پدیدار شده و از وجود یک بنای مهم در این منطقه حکایت داشت.

رئیس میراث فرهنگی فراهان گفت: بر این اساس برنامه گمانه‌زنی به‌منظور لایه‌نگاری تپه مذکور به نیت شناخت از دوره‌های سکونتی، بررسی ابعاد کارکردی بنای مدفون در زیر خاک و نحوه ارتباط آن با سایر محوطه‌های دشت فراهان در دوره ساسانی انجام پذیرفت.

وی افزود: طی این برنامه، گمانه‌هایی در این تپه باز شد که منجر به کشف ساختارهای معماری در این تپه گردید. این بقایای معماری شامل دیوارهایی از خشت و ملات گل بود که عرض این دیوار در برخی قسمت‌ها تا ۵/۲ متر می‌رسید.

نیکنام با بیان اینکه در پایه این دیوارها چند رج آجر با روکش گچ کار شده و سپس دیوار خشت و گلی بر مبنای دیوار آجری چیده شده است، گفت: آنچه در این محوطه مهم است اینکه فضاهای معماری در برخی قسمت‌ها با آواری از ترکیب سنگ لاشه، تکه‌های آجر و گچ پر شده است.

رئیس میراث فرهنگی فراهان گفت: مهمترین عناصر منقول به دست آمده از این برنامه چند قطعه گچ‌بری و چند قطعه سفال است که نشان از اهمیت بنای مدفون و استفاده از این مکان تنها در دوره ساسانی دارد.

وی افزود: هرچند شناخت از ابعاد کارکردی بنای موجود در قزل تپه، نیاز به انجام کاوش‌های باستان‌شناسی وسیع دارد، ولی با همان چند گمانه باز شده در این محوطه می‌توان وجود یک بنای مذهبی مانند آتشکده یا یک عمارت اربابی را که در فراهان دوره ساسانی مورد توجه بوده است را پیشنهاد داد.

رئیس میراث فرهنگی فراهان بیان کرد: فراهان ناحیه‌ای کهن و نام‌آور در استان مرکزی است که با توجه به وجود محوطه‌ها و بناهای مهم دوره از جمله آتشکده فردقان، در دوره ساسانی و قبل از ورود اسلام دارای اهمیت بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به‌طور قطع برنامه‌ریزی برای تأمین اعتبار و انجام کاوش‌های باستان‌شناسی در محوطه‌های کلیدی این منطقه مانند قزل‌قلعه منجر به شناخت از ابعاد فرهنگ و هنر، بررسی ارتباطات و سیر و سقوط جوامع انسانی، بررسی اندیشه‌های مذهبی و تعاملات میان منطقه‌ای در برهه‌ای از تاریخ ایران یعنی دوره ساسانی خواهد شد.

انتهای پیام/

captcha