حضور دو تیم از استان مرکزی در مرحله نهایی دومین رویداد تولیدات محتوای بسیج لیگ قهرمانان آسیا| پرسپولیس با چهارمیخ کشیدن شارجه به عنوان صدرنشین صعود کرد دولت روزانه 1.2 میلیارد تومان برای پر کردن استخر خانه‌های لاکچری یارانه می‌دهد ویژه برنامه تلویزیونى شبکه امید درباره دومین رویداد سراسرى تولید محتواى دیجیتال بسیج+فیلم حکایت روزهایی که بی شبهات به دفاع مقدس نیست/از جهاد رزمندگان با دست خالی تا ایثار مدافعان سلامت در تحریم دارویی یکی از مهمترین بسترهای قدرت نرم، بستر فضای مجازی است آیا هاشمی امام را گول زد؟ دیوان محاسبات کشور: دستور جهانگیری مبنی بر عودت پرونده کشت و صنعت از هیات داوری مرحله نهایی دومین رویداد سراسری تولید محتوای دیجیتال بسیج به روز دوم رسید/ وقتی سوژه بازی‌سازی بسیج صهیونیست‌ها را عصبانی کرد شناسایی 247 مبتلا به کرونا در استان مرکزی/تعداد فوتی ها به 492 نفر رسید
جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
کد خبر: 75507
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۲
استاندار مرکزی؛

کشاورزان در صف مبارزه با تحریم و دشمن هستند/زنگ خطر کاهش ذخایر آب به صدا درآمده است

آقازاده استاندار مرکزی در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های بخش کشاورزی گفت: کشاورزان امروز یکه و تنها در صف مبارزه با تحریم و دشمن هستند و برای تأمین غذای مردم تلاش می‌کنند و تنها چیزی که ما می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم این است که واقعاً حمایت کنیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ سید علی آقازاده استاندار مرکزی ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی با تشکل‌های بخش کشاورزی استان با تأکید بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان بخش کشاورزی گفت: در این شرایط که هم شرایط تحریم است و هم تورم و کمبود نهاده‌های کشاورزی و دامی را به علت تحریم‌ها داریم و همچنین مشکلات ناشی از کرونا اما کشاورزان امروز یکه و تنها در صف مبارزه با تحریم و دشمن هستند و برای تأمین غذای مردم تلاش می‌کنند و تنها چیزی که ما می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم این است که واقعاً حمایت کنیم.

وی همچنین به برخی محدودیت‌ها و قوانین موجود در بخش کشاورزی اشاره کرد و افزود: کشاورزان هم شاید در جریان خیلی از مسائل محدودیت‌ها و دستورالعمل‌ها نباشند ولی انتظار ما از مجموعه‌ی نظام صنفی کشاورزی این است که در جلسات مختلف برای کشاورزان روشنگری کنند.

آقازاده با تأکید بر لزوم حفظ و حراست از منابع و ظرفیت سفره‌های آب زیرزمینی افزود: بدون تعارف طی سال‌های گذشته باسیاست‌های غلط و غیر کارشناسی در دولت‌های مختلف و باسلیقه‌های مختلف و قوانینی که هرکسی برای خوش گذاشت برداشت‌های زیادی از منابع آب زیرزمینی صورت گرفته است و امروز زنگ خطر در تمام دشت‌های ایران به صدا درآمده است و حالا باید تصمیمات سختی را بگیریم.

استاندار مرکزی ادامه داد: در بحث چاه‌های غیرمجاز 15 سال قبل مجلس و دولت چاه‌های غیرمجاز را به‌شرط دریافت پروانه مجاز اعلام کردند و این‌ها سیاست‌های ناآگاهانه و غیر کارشناسی‌ای بود که گرفته شد و نتیجه آنکه ذخیره‌ی میلیون‌ها سال از کالای ارزشمندی را که خداوند در زیرزمین برای زندگی بشر قرار داده است تقریباً از بین برده‌ایم.

وی در پاسخ به درخواست‌های نمایندگان نظام صنفی کشاورزی برای حل برخی مشکلات در حوزه‌های آب و برق کشاورزی گفت: با آنچه ما در استان اختیارداریم و کم هم نیست می‌توان به یک جمع‌بندی و تصمیم مناسب رسید اما بسیاری از مسائل باید در سطوح بالاتر برطرف شود.

آقازاده ضمن تقدیر از شرکت سهامی آب منطقه‌ای استان مرکزی تصریح کرد: در بحث دستورالعمل‌های مربوط به تعیین تکلیف چاه‌های آب مجموعه‌ی آب منطقه‌ای استان هم تحت‌فشار وزارتخانه متبوع و مسئولین استان و هم تشکل‌های کشاورزی هستند ولی استان مرکزی یک استان نیمه‌خشک است و دشت‌های ما تقریباً خالی از ذخیره ‌شده است مثلا دشت زرند، ساوه، خمین، اراک و فراهان که اگر ما به همین رویه برداشت کنیم دیری نیست که فرزندان ما به یک سرزمین سوخته برسند.

استاندار مرکزی بابیان اینکه باید از عملکرد مجموعه‌ی مدیریت توزیع برق استان نیز تقدیر کرد افزود: استان مرکزی در تابستان با تمام فشاری که خصوصاً در دو هفته‌ی گذشته وجود داشت کمترین میزان خاموشی را داشته است و فرزندان ما در صنعت آب و برق نیز مثل پزشکان و پرستاران ما که در جبهه کرونا می‌جنگند در حال خدمت و تلاش هستند.

وی با اشاره به قوانین مربوط به اصلاح و تعدیل پروانه بهره‌برداری چاه‌های آب و انتقادات کشاورزان نسبت به آن نیز گفت: طبق این قانون اول باید با چاه‌های غیرمجاز برخورد شود سپس هوشمند سازی چاه‌ها و گام سوم تعدیل است که نظر ما این است که طی نامه‌ای به آقای روحانی و آقای جهانگیری با ارائه پیشنهادات درخواست شود دو وزارتخانه نیرو و کشاورزی مشکل مربوط به چاه‌های کشاورزی را حل کنند.

آقازاده اظهار داشت: اقداماتی که برای انسداد چاه‌های غیرمجاز در استان مرکزی صورت گرفته است در 20 سال اخیر بی‌نظیر و در طول 3 سال گذشته بسیار بیشتر از سال 90 تا 96 بوده است و همچنان با چاه‌های غیرمجاز برخورد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در رابطه با هوشمند سازی و نصب کنتورهای هوشمند با بانک‌ها جلسه گذاشته‌ایم تا تسهیلات بدهند اما کشاورزان هم استقبال نکردند و ناچار باید این کار را اجباری کنیم.

استاندار مرکزی همچنین به موضوع تعدیل پروانه‌های بهره‌برداری از چاه آب کشاورزان اشاره و خاطرنشان کرد: در بحث تعدیل در برخی از دشت‌ها مانند دشت شازند مشکلی نداریم و نظر ما بر این است که پروانه‌ها را کم نکنیم چون مانند زمین یک نوع مالکیت است ولی از کشاورز بخواهیم تا اطلاع ثانوی چون ذخیره کم است بهره برداری خود را کمتر کند.

انتهای پیام/

captcha