اعلام رنگ‌بندی جدید کرونایی استان مرکزی/ ۶ شهرستان آبی، ۶ شهرستان زرد طرح استیضاح شهردار اراک کلید خورد خیز قیمت سکه و دلار؛ رشد بورس تا کجا ادامه دارد؟ دشمن با لبخند و غضب به دشمنی خود ادامه می دهد قیمت خودرو باز هم کاهش یافت/ قیمت ۲۰۶ به ۴ ماه قبل بازگشت دولت ژاپن لغو المپیک را تکذیب کرد کارنامه انقلاب اسلامی با همه مشکلات و تنگناها درخشان و مایه امید است/ رزمایش های های اخیر سپاه و ارتش مانور عزت و قدرت بود نشست فعالان مطالبه‌گری، دانشجویی و رسانه‌ای استان مرکزی با اعضای کمیسیون صنایع مجلس مراسم بزرگداشت کربلایی کاظم ساروقی و یادواره شهدای ساروق شهرستان اراک اقتدار نیروهای مسلح كشور سدی محكم در برابر تهدیدهای دشمنان است
جمعه ۰۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۹
کد خبر: 75397
تاریخ انتشار: ۰۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۵
معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی؛

تعطیلی راهکار مناسبی برای مقابله با کرونا نیست

اکرمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه تعطیلی راهکار مناسبی برای مقابله با کرونا نیست گفت: در شرایط حاضر این‌یک واقعیت است که با توجه به آنچه کارشناسان و متولیان امر می‌گویند ما مدت‌ها باید با این بیماری دسته و پنجه نرم کنیم و پایان آن را نمی‌دانیم و این ندانستن‌ها کار ما را سنگین‌تر و سخت‌تر می‌کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ بهروز اکرمی معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی عصر دوشنبه ششم مردادماه در صحن رسمی شورای شهر اراک با اشاره به اینکه شروع اپیدمی کرونا در کشور ما با انتخابات مجلس شورای اسلامی مصادف شد گفت: ازآنجایی‌که استان‌های گیلان و قم آغاز این موضوع بودند استان مرکزی نیز به‌واسطه‌ی همسایگی با استان قم در همان اویل شیوع درگیر بیماری شد و تا مدتی به‌عنوان استان دوم کشور در بحث همه‌گیری قرار داشتیم.

یکی از تجربیات در بیماری کرونا همراهی مردم با تصمیمات اتخاذ شده بود

وی ادامه داد: همراهی و همدلی مردم به‌ویژه در شهر اراک که یک الگویی را به سایر شهرها و نقاط استان نیز ارائه داد و تصمیمات بسیار سخت و تعیین‌کننده‌ای در ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا اتخاذ گردید و اگر نبود این تصمیمات و حمایت استاندار و حضرت آیت‌الله دری نجف‌آبادی و همراهی مردم ما نمی‌توانستیم در کمتر از دو ماه به انتهای جدول این‌همه گیری برسیم کما اینکه در دو سه هفته‌ی پیش وقتی اغلب استان‌های کشور در شرایط قرمز و هشدار قرار داشتند استان مرکزی جزو 6 استانی بودی که مشکل کمتری داشت.

اکرمی بابیان اینکه در موضوع کرونا یک تجربه‌ی خوب و موفق در این رابطه کسب کردیم افزود: یک مورد از این تجربیات همراهی مردم با تصمیمات اتخاذشده بود، بعضاً ما در ستاد استانی تصمیمی می‌گرفتیم که 2 هفته‌ی بعد در ستاد ملی به تصویب می‌رسید اما همه همراهی کردند و یکی از گروه‌هایی که واقعاً همراهی کردند اصناف بودند چراکه دو هفته قبل از اینکه ستاد ملی تصمیم به تعطیلی بگیرد اصناف استان مرکزی همراه با مسئولین استان تعطیل کردند و این موضوع به مهار بیماری در استان بسیار کمک کرد.

وی تصریح کرد: این همراهی‌ها و همدلی‌ها نتیجه داد، گرچه در رابطه با این بیماری ما نباید هیچ‌گاه از عملکرد خود راضی باشیم یا شرایط را عادی تصور کنیم، ما در همه‌ی جلسات گفتیم که هیچ شهر و روستای سفیدی در استان مرکزی نداریم چون به محضی که اعلام شود و پروتکل‌ها کم رعایت شود سریعاً به شرایط قبل برمی‌گردیم به همین لحاظ بسیاری از تصمیمات بسیار سخت و سلبی بود مانند تعطیلات فراگیر مانند تجربه‌ی 12 و 13 فروردین که یک تجربه‌ی منحصربه‌فرد در استان مرکزی بود و همه رعایت کردند.

پایان کرونا را نمی دانیم و این کار را سخت تر می کند/ بپذیریم که قرار است با کرونا زندگی کنیم

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی اظهار داشت: در شرایط حاضر این‌یک واقعیت است که با توجه به آنچه کارشناسان و متولیان امر می‌گویند ما مدت‌ها باید با این بیماری دسته و پنجه نرم کنیم و پایان آن را نمی‌دانیم و این ندانستن‌ها کار ما را سنگین‌تر و سخت‌تر می‌کند و نمی‌توانیم تصمیمی بگیریم که کل کشور را تعطیل کنیم چراکه هیچ کجای دنیا دنبال این نیستند.

وی بابیان اینکه ما باید بپذیریم که قرار است با کرونا زندگی کنیم و البته قرار نیست با کرونا بمیریم گفت: این یعنی الزاماتی داریم و تا زمانی که این ویروس هست آن الزامات باید رعایت شود بخشی از مردم هنوز به این باور نرسیده‌اند که ما مجبوریم با کرونا زندگی کنیم و هنوز هم می‌خواهند در شرایط عادی زندگی کنند و این تناقض کار دست ما می‌دهد.

اکرمی ادامه داد: وقتی می‌گوییم قرار است که با کرونا زندگی کنیم یعنی تمام‌کارها را انجام بدهیم اما با رعایت پروتکل‌ها، طبیعت شرایط فعلی ما با این ویروس این است و باید اول فضای ذهنی ما آماده باشد و اگر فضای ذهنی ما آماده باشد خداوند بشر را طوری خلق کرده است که می‌تواند برای هر شرایطی برنامه‌ریزی کند و آن برنامه را اجرا کند.

تعطیلی نسخه‌ی قابل ادامه‌ای نیست

وی همچنین گفت: ما تا کی می‌توانیم اصناف و ادارات را تعطیل کنیم، تعطیلی نسخه‌ی قابل ادامه‌ای نیست و هیچ جای دنیا نتوانست آن را ادامه دهد پس قرار است با این کرونا زندگی کنیم و وقتی این موضوع را بپذیریم سبک و سیاق رفتارمان را تغییر خواهیم داد و مطابق پروتکل‌ها کارهایمان را انجام می‌دهیم، بالاخره ما مجبور به انتخاب هستیم.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی با اشاره به اینکه یکی از راه‌های تقویت ایمنی این است که انسان استرس نداشته باشد افزود: انسان باید نشاط و امید داشته باشد ولی متأسفانه سراسر فضای مجازی ما ناامیدی را رقم می‌زند، البته نمی‌توان امید واهی تزریق کرد.

وی اظهار داشت: یکی از کارهایی که شورا می‌تواند در این رابطه انجام دهد برنامه‌های فرهنگی‌ای است که می‌توان برای مردم طراحی کرد، مردم حق‌دارند نشاط اجتماعی و امید به آینده داشته باشند و یک فضای مفرح و شاد برای آن‌ها رقم بخورد و در کنار آن به کارهای روزمره و زندگی خود برسند و در این رابطه نیازمند یک تیم متخصص هستیم تا امکانات را در کنار هم قرار دهند و تمهیداتی را برای نشاط اجتماعی مردم بیندیشند.

اکرمی ادامه داد: با نسخه‌های قبل از کرونا و شرایط عادی نمی‌توان ایجاد نشاط کرد و باید نسخه‌ای مختص این شرایط داشته باشیم که نیاز به فکر و اندیشه دارد و در کارگروه اجتماعی استانداری موارد مختلفی را مطرح کرده‌ایم، باید اعتراف کنیم که کمتر فعالیت‌های نشاط‌بخش مطابق با شرایط کرونا را در استان و شهر اراک شاهد بوده‌ایم و بیشتر همان روال عادی است اما در تهران و برخی نقاط کشور اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی بابیان اینکه در شرایط بیماری کرونا کارمندان دولت و کسانی که حقوق‌بگیر بودند کمتر آسیب دیدند گفت: ولی یک کارگر روزمزد الآن 5 ماه است که بیکار است و هیچ محل درآمدی هم ندارد و بیمه‌ای هم نبوده است، یا یک روحانی که در یک محله نماز جماعت را اقامه می‌کرد و مبلغ ناچیزی به او داده می‌شد.

وی با اشاره به اینکه پایان مراد ماه آغاز ماه محرم است افزود: ما باید از الآن برنامه داشته باشیم که محرم را چگونه با رعایت و حفظ پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنیم، به‌هرحال خون و راه امام حسین (ع) فارغ از شیعه و سنی بودن یا مسلمان و غیرمسلمان بودن با ملت ما عجین است و این‌یکی از نکاتی است که باید موردتوجه قرار بگیرد.

مسئولان موظف اند در چارچوب قانون جایگاه شورا را به رسمیت بشناسد

اکرمی همچنین به نقش و جایگاه‌ شوراها در قانون اشاره کرد و گفت: شوراهای اسلامی شهر و روستا یک جایگاه قانونی دارد که هیچ مقامی در جمهوری اسلامی قانون‌گذار این اختیار را به او نداده است که جایگاه شورا را نادیده بگیرد پس شما اعضای شورا منتظر نمانید کسی جایگاه شورا را ه رسمیت بشناسد بلکه قانون شما را به رسمیت شناخته است و مسئولان موظف هستند در چارچوب قانون جایگاه شورا را به رسمیت بشناسد، قانون‌گذار برای شما شرح وظایف مشخص کرده است و در چارچوب آن‌هم مسئول هستید و هم اختیاردارید.

وی به موضوع دفع و امحا زباله‌های عفونی در شهر اراک اشاره کرد و افزود: در بحث زباله‌های عفونی واقعاً متأسفم چون این موضوع از یک سال و نیم پیش مطرح شد و همه ورود کردند ولی مشکل حل‌نشده است اما نمی‌خواهیم به این بپردازیم که چرا حل‌نشده است که البته یک‌بخشی از آن همین جزیره‌ای عمل کردن است.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار مرکزی ادامه داد: شورای شهر این اختیار را دارد که راسا ورود کند، این موضوع اصلاً پیچیده نیست و قابل‌حل است ولی زمانی که دیگران به موضوع ورود کنند من به سراغ امور بر زمین‌مانده می‌روم و  فکر می‌کردم مسئله حل‌شده است اما حالا اعلام آمادگی می‌کنم.

استان مرکزی استان فقیری نیست باید توان ها را کنار هم بگذاریم

وی بابیان اینکه اعتقادداریم جمهوری اسلامی هم بسیار توانمند است و هم از منابع سرشاری برخوردار است گفت: در استان هم همین شرایط را داریم و استان مرکزی استان فقیری نیست ولی به شرطی که کنار هم قرار بگیریم و توان‌های خود را کنار هم بگذاریم و توان‌ها را صرف زدن یکدیگر و کارهایی که دردی از مردم دوا نمی‌کند نکنیم و این نیازمند یک پاک‌سازی ذهنی است.

اکرمی خاطرنشان کرد: هر یک از ما مسئولیت‌های اجتماعی، وجدانی، اخلاقی و شهروندی داریم و نباید به‌صورت جزیره‌ای عمل کنیم چراکه این جزیره‌ای عمل کردن‌ها افت مدیران کشوری، استانی و شهرستانی است.

انتهای پیام/

captcha