خدمت رسانی بی وقفه سپاه در مناطق زلزله زده غرب هرمزگان/ اعلام آمادگی سپاه امام سجاد (ع) در ساخت منازل تخریبی+فیلم ۳۹ تیم امداد و نجات در مناطق زلزله زده هرمزگان حضور یافتند/برنامه ریزی‌های لازم جهت تامین ۴۰۰۰ تخته موکت و ۷۵۰۰ تخته پتو صورت گرفته است+فیلم سلبریتی یک شخص نیست یک رسانه است/ سلبریتی‌ها چگونه مدیریت می‌شوند؟ جهاد تبیین با رویکرد امیدآفرینی مهمترین رسالت امروز بسیج است/ایجاد و تثبیت ۲۳۰۰ فرصت شغلی به همت بسیج در کارخانجات استان مرکزی مستاجران در دریای پرتلاطم اجاره/ تعیین نرخ دستوری راهگشا است؟ ادعای بلومبرگ: مذاکرات دوحه احتمالا بعد از دیدار منطقه‌ای بایدن از سر گرفته می‌شود قطع برق ریشه ۳۰ درصد محصولات کشاورزی را خشکاند! پیش ثبت‌نام اربعین آغاز شد ضرورت بکارگیری مولدهای برق در ادارات و صنایع جان باختن یک هم استانی و شناسایی 23 بیمار جدید کرونایی
شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱ - ۲۱:۵۸
کد خبر: 75335
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۱
عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس؛

مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از مراکز علمی و تحقیقاتی است

نظری عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش های تحقیق و توسعه در حوزه ی کشاورزی گفت: مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از دانشگاه و علم است و این موجب شده است که سطح بهره‌وری حداقلی داشته باشیم.

به گزارش دیار آفتاب؛ تحقیقات بخش مهم توسعه بوده که در حوزه کشاورزی نیز نقش مهمی ایفا می‌کند و ضمن افزایش عملکرد و ارتقای بهره‌وری از زیان‌های احتمالی ناشی از آفات، بیماری‌ها و ... جلوگیری خواهد داشت.

 سرمایه‌گذاری نامناسب در زیرساخت‌های توسعه كشاورزی، دسترسی پایین كشاورزان به دانش فنی و فناوری‌های برتر و نوین و شیوع آفات و بیماری‌های گیاهی و عدم شناخت راهکارهای پیشگیری و مبارزه با آن‌ها را می‌توان ازجمله عوامل محدودكننده در بخش کشاورزی عنوان کرد.

از این‌رو با توجه به اهمیت بخش كشاورزی و تأکید اسناد بالادستی بر حفظ و ارتقای رتبه ایران در منطقه و جهان و تحقق برنامه‌های راهبردی به‌ویژه تأمین امنیت پایدار كشاورزی، می‌توان به پژوهش‌های كاربردی و تحقیقات و لزوم توجه به امنیت غذایی آن‌هم در وضعیت بحرانی آب كشور و اقتصادی كردن تولید اشاره كرد.

با توجه به اینکه این بخش با دارا بودن بیش از ۴.۳ میلیون نفر بهره‌بردار، دارای سهم هشت‌درصدی از تولید ناخالص داخلی یعنی حدود ۴۰ میلیارد دلار است و محصولات این حوزه سهم عمده‌ای در صادرات غیرنفتی دارند لذا بخش کشاورزی  در اقتصاد ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید ضمن ارتقای بازدهی کمی با اتکا به دانش روز در این زمینه کیفیت تولیدات را بهبود بخشید.

درمجموع با توجه به تأکیدات ویژه مقام معظم رهبری بر توسعه بخش کشاورزی و دستیابی به خودکفایی در حفظ امنیت غذایی جامعه، نگاه ویژه و حمایتی دستگاه‌های مسئول و سیاست‌گذار به این بخش می‌تواند باعث شود تا ضمن تأمین نیاز داخلی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، ارز آوری نیز به همراه داشته باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس؛

مشکل اصلی در حوزه‌ی کشاورزی دوری از مراکز علمی و تحقیقاتی است

علیرضا نظری عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز در گفتگو با دیارآفتاب ضمن تاکید بر استفاده از ظرفیت بخش های تحقیق و توسعه در حوزه ی کشاورزی گفت: مشکل اصلی ما در حوزه‌ی کشاورزی دوری از دانشگاه و علم است به‌گونه‌ای که عملاً مراکز علمی و تحقیقاتی ما پژوهش خود را انجام می‌دهند و کشاورزان هم کار خودشان را  می‌ کنند و این موجب شده است که ما سطح بهره‌وری حداقلی داشته باشیم لذا با توجه به محدودیت‌های منابع آبی که در کشور داریم باید از فناوری‌های روز و علوم پیشرفته در حوزه کشاورزی به نحوی استفاده کنیم که از آنچه در اختیار داریم حداکثر بازدهی و بهره‌وری را در مسیر تولید داشته باشیم.

نظری ادامه داد: وجود مرکز تحقیقاتی در حوزه‌ی کشاورزی بسیار مهم است و اگر به شکلی بتوانیم پیوندی بین این مراکز و حوزه‌ی کشاورزی برقرار کنیم خروجی محصولات ما افزایش خواهد داشت و می توانیم ضایعات را به حداقل برسانیم تا هم برای کشور بهره‌وری داشته باشد و هم تولیدکنندگان یک مزایای نسبی را در این راستا به دست بیاورند.

نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از راهکارهای ایجاد این پیوند در حوزه ی کشاورزی ایجاد سازوکار و شرکت‌های مهندسی در کشور است تا متخصصین این حوزه بتوانند ظرفیت ها را در نظر بگیرند و آخرین آورده‌های علمی را در کنار کشاورزان ترویج کنند و دولت یا مجلس می‌تواند با تصویب طرحی مبنی بر اینکه ارائه تسهیلات و نهاده های کشاورزی را منوط به بستن قرارداد با این شرکت های مهندسی می کند با فراهم کردن زیر ساخت ها موجب شود کشاورزان در فعالیت های خود به کارگیری تحقیقات علمی را در نظر داشته باشند.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار