«خادمیاری رضوی» محور کار دفاتر آستان قدس رضوی در استان‌ها است/ بیش از 3800 خادمیار در استان مرکزی ابتلای 7838نفر به کووید۱۹ در استان مرکزی/شناسایی131 مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته خانواده شهدا پرچم داران مجاهدت ها و ایثار گری های شهدا هستند مدارس شهرهای قرمز به صورت غیر حضوری برگزار می شود/20 درصد دانش آموزان توان استفاده از شبکه شاد را ندارند اردوهای جهادی یک ظرفیت بسیار موثر برای خود سازی و تربیت نیروی انسانی است گزینه جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت کیست؟ درخواست ۲۰ کشور از روسیه برای دریافت واکسن کرونا طرح پیش‌فروش نفت؛ ضعف‌ها و قوت‌ها چگونه بدون آزمون دانشجوی دانشگاه آزاد شویم؟ جنگ امروز جنگ رسانه هاست/ عزاداری محرم با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شود
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۹
کد خبر: 75012
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲
افتخار آخوندی، باعث سرافکندگی روحانی شد؛

دولتی که مسکن مهر را مزخرف می دانست، در به درِ افتتاح مسکن/ نوش داروی دولت تدبیر در حوزه مسکن، بعد از مرگ امید مردم در خانه دار شدن

علیرغم سخنان وزیر راه و شهرسازی مبنی بر افتتاح مسکن ملی تا پایان سال، با توجه به پیشرفت کُند این پروژه در کشور، بعید به نظر می رسد افتتاح بخش اعظمی از واحد ها در کشور به پایان سال که هیچ، حتی به پایان دولت یازدهم هم برسد، مگر اینکه افتتاح طرح های دیگر را به نام آن، جا بزنند!

به گزارش دیار آفتاب؛ با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، ساخت مسکن دولتی نسبت به دولت قبل با شیبی بسیار تند به سمت صفر شدن حرکت کرد تا جایی که حتی تکمیل مسکن مهر های دولت قبل هم به کندی انجام شد و آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی در مصاحبه تودیع خود در سال 1397 گفت "افتخار می‌کنم در ۶۲ ماه خدمتم، یک واحد مسکن مهر افتتاح نکردم."

از افتخار وزیر سابق راه و شهرسازی دو سال نگذشت که روحانی در نطق خود در جلسه 18تیر ماه 99 هیئت دولت، گفت: "نسبت به مسکن به عنوان رئیس‌جمهور اعتراف می‌کنم که یک عقب ماندگی را در دولت یازدهم داشتیم به دلیل اینکه برخی از طرح‌های مسکن ما اجرایی و عملیاتی نشد."

کارشناس حوزه مسکن:

دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند

نوروزی کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات نیاز به همت مسئولین دارد، گفت: دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند. حال می خواهد نام آن را مسکن مهر بگذارد یا مسکن ملی یا هر اسم دیگری. کشور نیاز به ساخت مسکن دارد ولی غرور برخی دولتمردان باعث می شود تا اسم پروژه را تغییر دهند. مهم این است که هدف پیگیری شود.

نوروزی کارشناس حوزه مسکن در گفتگو با دیار آفتاب، با اشاره به افزایش قیمت مسکن گفت: اینکه تقاضا در بخش مسکن به دلایلی بالا رفته باید با پذیرش واقعیت در صدد برطرف کردن آن مشکلات باشیم تا قیمت مسکن متعادل شود.

وی از جمله دلایل اصلی افزایش قیمت مسکن، کاهش ارزش پول ملی دانست اظهار کرد: این اتفاق باعث می شود تا سرمایه ها از بخش های دیگر که ریسک بیشتری دارد به بخش مسکن که سرمایه ای فنا ناپذیر محسوب می شود سوق داده شود و تقاضا زیاد شده و به تبع آن قیمت ها بالا رود.

نوروزی با اشاره به لزوم تداوم ساخت مسکن از سوی دولت، تصریح کرد: باید عرضه و تقاضا با یکدیگر هماهنگ باشد تا تقاضای مضاعف ایجاد نشده و باعث افزایش نرخ مسکن نشود. ولی متاسفانه دولت با عدم سرمایه گذاری در این بخش طی سال های گذشته باعث شده تا عرضه کم شده و قیمت ها افزایش یابد. لذا گرفتن مالیات از خانه های خالی تاثیر چندانی در کاهش قیمت ها ندارد و صرفا مسکنی مقطعی است که پولی در جیب اداره امور مالیاتی و نهایتا دولت می ریزد.

رئیس اسبق اتحادیه مشاورین املاک اراک با اشاره به افزایش قیمت دلار در کشور، گفت: هر زمان قیمت ارز در کشور افزایش پیدا کرد تاثیر مستقیمی بر روی تمام کالاها از جمله مصالح ساختمانی می گذارد و همین باعث افزایش قیمت تمام شده مسکن می شود.

مسئولین با جانمایی زمین های خالی اطراف شهرها، نیاز طبقات آسیب پذیر جامعه به مسکن را پاسخ دهند

وی اضافه کرد: لذا به نظر می رسد مسئولین با جانمایی زمین های خالی اطراف شهرها، نیاز طبقات آسیب پذیر جامعه به مسکن را پاسخ دهند. به این صورت که با حداقل بروکراسی زمین های دولتی غیر مسکونی را تغییر کاربری داده و شروع به ساخت خانه کنند تا افراد امیدی به خانه دار شدن در شهرها داشته باشند. به عنوان مثال به جای آنکه خانه هایی در شهرک مهاجران و امیرکبیر بسازند که بسیار دور از شهرهای اصلی است، با تغییر کاربری زمین های اطراف اراک مانند کوی مهردشت (گاوخانه)، اراضی اطراف کوی ناصریه(قنات) و ... به مسکونی، خانه بسازند تا عرضه زیاد شده و قیمت ها متعادل شود.

نوروزی با اشاره به خانه های خالی سازمان ها و بانک ها در شهرهای بزرگ، گفت: دولت می تواند در حال حاضر که بحران مسکن را در جامعه داریم بانک ها را وادار کند تا املاک مازادشان در مراکز شهر ها را به فروش رسانده و پول آن را در زمین های دولتی رایگان که در اطراف شهر اختصاص داده می شود، سرمایه گذاری کرده و انبوه سازی کنند. این کار هم برای بانک درآمدزایی دارد هم می توانند کارمندهای خود را که مستاجر هستند خانه دار کند. از سوی دیگر به علت اینکه زمین به صورت رایگان در اختیارشان قرار گرفته، نیم دیگر واحد ها را با قیمت تمام شده در اختیار مردم مستاجر و کم بضاعت قرار دهند.

وی با اشاره به وضعیت بحرانی مسکن، گفت: اگر این وضعیت ادامه داشته باشد در آینده ای نه چندان دور شاهد چادرنشینی در اطراف شهر ها خواهیم بود. وقتی به دهک های پایین جامعه فشار بیاید باعث می شود افراد توانی برای اجاره نشینی نداشته باشند و شاهد این گونه معضلات باشیم.

دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند

این کارشناس حوزه مسکن با بیان اینکه برطرف کردن مشکلات نیاز به همت مسئولین دارد، تصریح کرد: دولت باید خود را ملزم به فعالیت در حوزه مسکن کند. حال می خواهد نام آن را مسکن مهر بگذارد یا مسکن ملی یا هر اسم دیگری. کشور نیاز به ساخت مسکن دارد ولی غرور برخی دولتمردان باعث می شود تا اسم پروژه را تغییر دهند. مهم این است که هدف پیگیری شود.

نوروزی با بیان اینکه بخش مهمی از قیمت مسکن را قیمت زمین تعیین می کند، گفت: دولت و شهرداری ها قیمت زمین و عوارض ساخت را رایگان یا تا حد امکان کاهش دهند تا قیمت تمام شده پایین بیاید. این باعث می شود تا به افرادی که بودجه کافی برای خانه دار شدن ندارند، کمک شود تا بتوانند به صورت اقساطی خانه دار شوند.

پس از تحویل وزارت راه و شهرسازی به محمد اسلامی، طرح هایی برای ساخت مسکن مطرح شد که نهایتا طرح اقدام ملی مسکن به تصویب رسید و ثبتنام آن آغاز شد.

اولین مرحله ثبت نام طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی، 26آذرماه سال 1398، برای صاحب خانه شدن در شهرهای ساوه، تفرش، محلات، خمین، دلیجان، شازند، آشتیان، نراق، غرق آباد، خنداب، فرمهین، نوبران، توره، نیم ور، زاویه، مامونیه، پرندک، کمیجان، شهر جدید مهاجران و شهر جدید امیرکبیر صورت گرفت.

شرایط متقاضیان براساس اعلام وزارت راه و شهرسازی به شرح ذیل بوده است:

1-متقاضی و افراد تحت تکفل فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی (از یکم فروردین ماه سال ۸۴ به بعد) بوده و از تاریخ ۲۲ بهمن ۵۷ از هیچ یک از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی سبز بودن فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه (موضوع ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون ساماندهی عرضه و تأمین مسکن.)

۲متقاضی متأهل یا سرپرست خانوار باشد

۳زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن

۴دارای حداقل ۵ سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا

در شهرهای جدید سابقه سکونت حداقل ۵ سال در شهر جدید مورد تقاضا و یا در شهر مادر ملاک است.

۵ - نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی (نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و ...)

۶- توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن (مازاد بر تسهیلات بانکی)

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی؛

5400واحد از طرح مسکن ملی در استان تامین زمین شده است/ ۱۴هزار نفر هنوز مدارک را بارگذاری نکرده اند/ بعید است تا پایان سال واحدی به دست متقاضیان برسد

احمد مرزبان مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب در خصوص آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن در استان مرکزی گفت: تعداد کل متقاضیان مسکن ملی در استان مرکزی 21هزار و 820 نفر است که این تعداد در سه فاز ثبتنام خود را به انجام رساندند. ظرفیت استان نیز 21هزار 890 واحد مسکونی است که از این تعداد 13هزار واحد مربوط به دو شهر مهاجران و امیرکبیر است که در فاز نخست ثبت نام ۴ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهای جدید امیرکبیر و مهاجران ثبت نام شده است و مابقی آن یعنی 8890 واحد در شهرستان های دیگر استان است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی اضافه کرد: تا به حال زمین هزار و 550 واحد در شهر های زیر 25هزار نفر، تامین شده و زمین آن در اختیار بنیاد مسکن قرار داده شده است. تامین زمین 550 واحد نیز صورت گرفته و تحویل کمیته امداد امام خمینی(ره) شده است. همچنین 800 واحد در ساوه تامین زمین و تحویل ستاد اجرایی فرمان امام شده است. در مجموع با زمین های دیگری در سایر شهرستان ها، 5هزار و 400 واحد تامین زمین شده و بقیه آن در حال پیگیری است.

وی اضافه کرد: سهمیه ساخت و ساز در شهر اراک در طرح اقدام ملی ۴ هزار و ۷۱۶ واحد است که ۲۲۴ واحد مربوط به بنیاد مسکن و ۴۱۰ واحد تسهیلات صندوق یکم و بافت فرسوده است که تا به امروز پروژه ۳۳۶ واحدی در بافت سکونتگاه های غیررسمی و ۱۱۰ واحدی در قالب شرکت تعاونی و ۲۴۰ واحد پروژه مشارکتی در دست اقدام است که جمعا هزار و ۱۷۱ واحد در اراک تامین شده و سه هزار و ۵۴۵ واحد از تعهد باقی مانده است که پیشنهاد برای مابقی کار اختصاص زمین انتهای هپکو برای سه هزار و ۴۰ واحد و زمینی در شهرک کوثر با ظرفیت ساخت ۵۰۰ واحد است.

وی افزود: در فاز اول، 1991 نفر، فاز دوم 16هزار و 389 نفر و در فاز سوم که به صورت پیامکی و در دوران کرونا صورت گرفت 3هزار و 127 نفر نام نویسی کردند. همچنین 313 نفر از فرهنگیان از سهمیه مخصوص خودشان به صورت مجزا ثبتنام کردند.

مرزبان با بیان اینکه کار پالایش فاز اول تقریبا به اتمام رسیده است، گفت: از مجموع حدود 22هزار نفر ثبتنامی، تا کنون حدود 14هزار نفر مدارک خود را بارگزاری نکرده اند. به همین منظور مهلت ویرایش اطلاعات و تکمیل ثبتنام تمدید شده است.

وی ادامه داد: افراد پس از بارگذاری مدارک از چندین منظر مورد بررسی قرار می گیرند تا صلاحیت آنان احراز شود و پس از طی مراحل ثبتنام آنان قطعی شده و در مرحله اول 30میلیون تومان به حساب های اعلامی واریز می کنند.

بعید است تا پایان سال واحدی از مسکن ملی تحویل متقاضیان شود

مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در خصوص وضعیت پیشرفت پروژه ها در استان، گفت: تا به امروز پیشرفت فیزیکی خاصی در شهرهای استان نداشته ایم و با توجه به افزایش قیمت ها بعید است تا پایان سال واحدی تحویل متقاضیان بشود. اکنون در مرحله تامین زمین و ویرایش اطلاعات هستیم ولی در مجموع شهرستان ساوه در این طرح پیشرو بوده و تا به حال با تامین زمین 800 واحد و تحویل آن به ستاد اجرایی فرمان امام، پس از صدور پروانه کار برای تعیین پیمانکار مناقصه آن برگزار می شود.

گفتنی است طرح اقدام ملی مسکن یکی از مهم ترین طرح های کشور به شمار می رود که طبق وعده ای که وزیر راه و شهرسازی داده بود مقرر شد اولین واحد های افتتاح شده این طرح تا پایان خرداد و تیرماه امسال به بهره برداری برسند.

این در حالی است که مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان مرکزی «از بعید بودن تحویل واحد ها» به متقاضیان تا پایان سال خبر داد. همچنین اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی 15 تیرماه طی اطلاعیه ای با عنوان مهلت ویرایش اطلاعات متقاضیان طرح اقدام مسکن ملی، امکان ویرایش اطلاعات برای کلیه متقاضیان مرحله اول، دوم و ثبتنام پیامکی که استعلامات آنها مورد بررسی قرار گرفته را تا اطلاع ثانوی تمدید کرد.

به نظر می رسد با این روند کُند پیشرفت و با توجه به شرایط  اقتصادی کشور و همچنین متوقف شدن فعالیت بسیاری از کارگاه های ساختمانی، افتتاح اولین واحد ها در استان به پایان سال که هیچ، حتی به پایان دولت یازدهم هم نرسد، مگر اینکه طرح های دیگر را به نام آن، جا بزنند!

انتهای پیام/

captcha