علی کریمی: هیچ پیشنهادی از هیچ جایی ندارم نامه بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای رد FATF عربستان: شرط اصلی شرکت در حج، دریافت واکسن کروناست جزئیات ثبت‌نام داوطلبان انتخابات ششمین دوره شورا‌های اسلامی شهر احمدی‌نژاد و ترور آرمان‌های سوم تیر مبادله رمز ارزها در کشور ممنوع است ریز و درشت طرح نسخه‌نویسی الکترونیکی/ جایگزین نسخه الکترونیکی در روزهای قطع اینترنت چیست؟ تعبیر وارونه خواب‌های برجامی رئیس دولت تدبیر/ آقای روحانی؛ بالاخره فقط ترامپ علیه برجام بود یا همه دنیا؟! الزام واشنگتن به پرداخت ۱.۳ میلیون دلار خسارت به صدا و سیما/ ماجرا از چه قرار است؟ تشکیل تیم های ارزیابی دستگاه های اجرایی از سال آینده دراستان مرکزی
چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۶:۲۹
کد خبر: 74893
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۲
نان‌هایی که یک ویروس آجر کرد؛

کرونا آفت جان زندگی کارگران/ بیمه بیکاری که در زمان بیکاری به داد نرسید

این روزها ویروس تاج‌دار چند گرمی زندگی و کسب و کار قشر زیادی از جامعه را تغییر داده اما بین این‌همه تغییر و مشکلی که کرونا به همراه آورده، درخت روزی کارگران فصلی از همیشه بی بارتر شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ، آفتاب تابستان چتر گرم و داغش را بر سر و صورت آدم ها کشیده است؛ آدمهایی که در پی کسب روزی خود به این طرف و آنطرف می روند؛ ماسک های روی صورت، لبخند و غم چهره شان را پوشانده است؛ باید نزدیکشان شوید، پای درد و دلشان بنشینید تا از سختی های زندگی بگویند. اما در این روزهای کرونایی شاید سخت بشود نزدیک شد و صحبتهایشان را شنید.

دورتر هم ایستاده باشی این تصاویر مدام و مدام تکرار می شود که در میان همین هیاهوی زندگی در گوشه و کنار خیابان های اصلی این شهر، چشم های آماده به کار، نظاره‌گر خیابان و رانندگانی هستند که زیر باد کولر ماشین‌ها نشسته اند؛ چشمانی نگران و جستجوگر که تا یکی از این خودروها نیش ترمزی بزند و آنها به طرف آن بدوند تا شاید کاری پیدا کنند.

اینجا یکی از خیابان های سنندج است؛ جایی که کارگران فصلی در زیر سایه درختان آن به دنبال لقمه نانی به انتظار نشسته اند.

دوران کرونا برای استانی مانند کردستان کُندتر می‌گذرد

یک کارگر فصلی سنندجی می‌گوید: کرونا باعث شد تا دوباره راهی خانه پدرم شوم، اجاره نشین بودم و از پس مخارج بر نمی‌آمدم برای همین اسباب و اثاثیه مختصر خانه را جمع کرده و همراه اعضای خانواده به روستای محل تولد و خانه پدری فرستادم و خودم صبح‌ها به اینجا می‌آیم تا شاید کسی کارگر بخواهد.

از وضعیت نه چندان خوب اقتصاد کشور هم خبر دارد و می‌داند کرونا آن را بدتر کرده ولی می‌خواهد تا امثال او دیده شوند، دوران کرونا برای استانی مانند کردستان که زمستانش را با بالاترین نرخ بیکاری کشور سپری کرد، کُندتر می‌گذرد.  

 بیمه بیکاری که در زمان بیکاری به داد کارگران نرسید

کرونا که آمد چهره کارگران سیاه تر و دستانشان  و جیب هایشان خالی تر و سفره‌هایشان کوچک تر شد و دولت برای حمایت از قشر آسیب دیده از این بیماری که در چند ماه اخیر بیکار شده بودند وعده پرداخت بیمه بیکاری را داد.

ابتدای اعلام این خبر نور امیدی در دل بسیاری از کارگرانی که شاغل در واحدهای کم خطر و پرخطر از لحاظ شیوع کرونا بودند، ایجاد و همین باعث ثبت نام بیش از ۱۲ هزار نفرکردستانی زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی در سامانه دریافت بیمه بیکاری شد.

تمام این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری نشدند و در این بین کارگران ساختمانی هم که از بیمه کارگری برخوردارند نیز جزو مشاغل فاقد بیمه بیکاری هستند و این طرح هم شامل این افراد نشده است.

17 هزار سنندجی عضو انجمن کارگران استان هستند

ناجی روحانی نایب رییس  کانون کارگران ساختمانی کردستان اظهار داشت: حدود ۴۵ هزار نفر عضو انجمن کارگران استان هستند که از این تعداد ۱۷ هزار نفر آنها مربوط به شهرستان سنندج است.

 وی یادآور شد: کردستان چون استان صنعتی نیست و واحدهای تولیدی بزرگ که اشتغال زیادی داشته باشند در آن وجود ندارد بسیاری از مردم آن برای کارگری نه تنها به سایر استان ها بلکه به خارج از کشور می روند.

نایب رییس کانون کارگران ساختمانی کردستان با اشاره به اینکه ساخت و ساز در استان به حدی نیست که جوابگوی تعداد کارگران این بخش باشد، اضافه کرد: بعد از شیوع ویروس کرونا تردد به استان‌های دیگر کشور هم محدود و ممنوع شد و علاوه بر این اقلیم کردستان عراق هم تردد مسافر از مرز باشماق مریوان را ممنوع کرد.

پرداخت بیمه بیکاری کرونا به ۸ هزار و ۵۰۰ کارگر کردستانی

صباح قریشی مدیر کل تأمین اجتماعی استان کردستان با بیان اینکه کسانی که در سامانه رفاهی وزارت تعاون ثبت نام کرده اند و مشمول این طرح هستند بیمه بیکاری به آنان پرداخت می شود گفت: کارگرانی که اسفندماه بیکار شده اند در اولویت قرار دارند.

وی گفت: به صورت ماهانه مقرری بیمه بیکاری مشمولان این طرح به شماره حساب اعلامی آنان واریز می شود.

مدیر کل تأمین اجتماعی استان کردستان گفت:کارگران این سازمان برای چاپ دفترچه‌های درمانی و استحقاق درمان تا اواخر این ماه نیازی به چاپ و تمدید ندارند.

ثبت نام بیش از 12 هزار نفر برای دریافت بیمه بیکاری

پیش از این مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی کردستان اعلام کرده بود که در استان ۱۲ هزار و چهارصد و پنجاه نفر برای دریافت بیمه بیکاری طرح حمایت دولت از واحد‌های آسیب دیده براثر شیوع ویروس کرونا ثبت نام کردند که هشت هزار و پانصد نفر از این افراد مشمول دریافت بیمه بیکاری شده‌اند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در هفته‌های گذشته با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که مقرری بگیرانی که در اسفند سال ۹۸ شغل خود را از دست داده و بیکار شده اند، پس از دریافت پیامک درخواست شماره حساب برای واریز بیمه بیکاری با مراجعه به سامانه درخواست بیمه بیکاری، نسبت به درج شماره حساب بانکی خود در یکی از بانک‌های تعیین شده در سامانه اقدام کنند.

کرونا آفت جان زندگی کارگران

این روزها کرونا زندگی عادی را هم شخم زده است چه برسد به زندگی کارگرانی که در شرایط عادی معلوم نبود که بتوانند کاری را بگیرند یا نه؛ این را خودشان می گویند اما به ظاهر یکی از مشکلاتی که به واسطه کرونا برای آنها به وجود آمده است نبود کار است و پشت پرده آن هزینه سنگینی است که باید بابت ابتلا به این ویروس پرداخت می کنند؛ البته صرفاً هزینه مالی مد نظر نیست.

چراکه یکی از کارگران می گفت: «در این شرایط با ترس پا به خانه کسی برای کار می گذاریم و بر سر ساختمان می رویم چراکه نمی دانیم افرادی که در آنجا مشغول کار هستند و یا سکونت دارند از سلامت جسمی برخوردارند و یا ناقل بیماری اند، همین هفته پیش بود که یکی از بچه ها برای کار رفت و چند روز بعد تب و سرفه هایش شروع شد و حالا ۲۰ روزی است که در خانه است و با کرونا دست و پنجه نرم می کند. حالا شما بگویید یک کارگر روز مزد که چند روزی است در خانه است و درگیر بیماری است، چطور باید از پس هزینه های درمان و مخارج زندگی اش برآید.»

انتهای پیام/

captcha