ریزش ارزش سهام مردم به دلیل بی‌تدبیری دولت/ مقصر اصلی لغو ETF پالایشی چه کسانی هستند؟ کنکور سراسری به تعویق افتاد بررسی پیشنهاد دولت برای مقابله با تحریم نفتی در جلسه سران قوا شناسایی 148مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته / مرگ 7 نفر در اثر ابتلا به کووید 19 در استان مرکزی مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهام و ایراد دارد عصر امروز؛ جلسه وزارت کشور و وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس اسلامی: ساخت مسکن خبرنگاران قطعی است اما منوط به همکاری وزارت ارشاد است آیت‌الله رئیسی: هر طرح اقتصادی باید با بررسی کارشناسانه و اقناع افکارعمومی و نخبگانی همراه باشد در گفتگو با دانشجو مطرح شد؛ نیکزاد: فقط ۲ درصد کشور زیرِ ساخت شهر‌ها رفته / قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی نتیجه خواهد داد امروز حق مسکن کارگران تعیین تکلیف می شود؟
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۴
کد خبر: 74791
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۴

بازنشستگان تامین اجتماعی خواهان افزایش مستمری/ همسان سازی حقوق از انتهای مرداد ماه اجرا می شود

تعدادی از بازنشستگان تامین اجتماعی در اراک با حضور در مقابل ساختمان این سازمان افزایش مستمری را درخواست کردند.

به گزارش دیار آفتاب؛ افزایش قیمت مواد مصرفی به واسطه افزایش نرخ ارز و گرانی های اخیر در کنار عدم همسان سازی حقوق بازنشستگان تا به امروز، باعث شد تا در روز تامین اجتماعی(25 تیرماه) جمعی از بازنشستگان جلوی ساختمان این سازمان در اراک گرد هم آیند و درخواست افزایش هر چه زودتر مستمری شان را داشته باشند. این تجمع با قول مسئولین امر مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگان تا پایان مرداد ماه، پایان یافت.

در مجموع به نظر می رسد با پرداخت قسمتی از بدهی های دولت به تامین اجتماعی، این مشکل به زودی برطرف شده و بازنشستگان از انتهای مرداد ماه با افزایش حقوق در دریافتی شان مواجه خواهند بود. افزایشی که هر چند دیر اعمال می شود ولی گامی برای بهبود وضعیت معیشتی آنان خواهد بود.

با آغار سال 1399، همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری با اختصاص 6هزار میلیارد تومان از سوی سازمان برنامه و بودجه کلید زده شد. این امر باعث شد از ابتدای سال جاری حداقل حقوق این دست از بازنشستگان، 2 میلیون و 800هزار تومان شود.

همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی اما بدون تأمین اعتبار مانده بود و هیچ تکلیفی برای آن تعیین نشده بود. دستمزد کارگران برای سال 99، بعد از ورود سازمان بازرسی کل کشور به 26 درصد افزایش پیدا کرد. براساس ماده111 قانون تأمین اجتماعی حداقل دستمزد کارگران که مصوب می‌شود، به همان میزان، حداقلی بگیران بازنشسته تأمین اجتماعی هم به حقوقشان اضافه می شود. با این حساب حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی برای سال 99 حدود 2 میلیون تومان شد. اما این میزان حقوق بدون احتساب منابع همسان سازی است.

چندی پیش دهقان کیا رئیس کانون کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیر تامین اجتماعی شهرستان تهران در مصاحبه ای با اشاره به افزایش ۲۶ درصدی حداقل مستمری در سال ۹۹، عنوان کرده بود: با علم به اینکه تورم سال ۹۹ بیشتر از تورم ۴۱.۲ درصدی انتهای سال ۹۸ است، خواهان افزایش مزایای جانبی مستمری‌بگیران متناسب با کارگران شاغل هستیم.

وی افزود: این در حالی است که بازنشسته حداقلی‌بگیر پس از ۳۰ سال کار، در سال ۹۹، تنها ۲ میلیون و ۱۲ هزار تومان مستمری دریافت می‌کند؛ درحالیکه در سال جاری دستمزد کارگر شاغلی که سابقه کار ندارد با احتساب حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی و بن خواربار ۴۰۰ هزار تومانی، به ۲ میلیون و ۶۱۱ هزار تومان می رسد. بر این اساس، تفاوت حقوق یک بازنشسته حداقلی بگیر با یک کارگر حداقلی بگیر به 600هزار تومان می رسد.

دهقان کیا ادامه داد: در حالی که شاغلان تنها از بابت دو مورد حق مسکن و بن خواربار ۷۰۰ هزار تومان پول دریافت می‌کنند که کل مزایای تعلق گرفته به مستمری‌بگیران به ۲۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسد.

وی در پایان به عنوان نماینده جامعه کارگران خواستار افزایش حداقل مستمری به میزان 2 میلیون و 800هزار تومان شده بود.

چند روز بعد و در تاریخ 20 تیرماه، وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با پرداخت 32هزار میلیارد تومان از بدهی دولت به این سازمان خبر داد و گفت: بدین ترتیب میزانی از سهام چند شرکت دولتی در راستای پرداخت بدهی دولت به تامین اجتماعی به این سازمان پرداخت می شود.

سالاری مدیرعامل تامین اجتماعی:

بازنشسته حداقلی بگیر پس از متناسب سازی حتما بیش از 2.600.000 تومان دریافت می کند

همان روز، سالاری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز با تایید این خبر، گفت: هزینه متناسب سازی حقوق بازنشستگان این سازمان در هر سال 15هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم که بتوانیم در نهایت تا 30-40 روز آینده محاسبات و صدور احکام را انجام دهیم و این افزایش‌ها را بر مبنای متناسب سازی اعمال و پرداخت کنیم. بر این اساس میزان افزایش حقوق بازنشستگان حداقل بگیر، 500تا600 هزار تومان است و برای بازنشستگان غیر حداقل بگیر هم این افزایش تا 800 هزار تومان نیز افزایش می‌یابد.

سالاری ادامه داد: علاوه بر این احتمالا امروز افزایش بن خوار و بار و حق مسکن را هم مصوب می‌کنیم. جزئیات این افزایش هم همزمان با جزئیات بیشتر متناسب سازی حقوق، تا شنبه 28 تیرماه اعلام و اجرایی می شود.

مدیرعامل تامین اجتماعی گفت: به عنوان مثال کسی که با 30 سال سابقه، حداقل بگیر بوده است، در پایان سال گذشته یک میلیون و 500 هزار تومان دریافتی داشته که با اعمال 26 درصد افزایش سنواتی، در آغاز سال جدید دریافتی اش به حدود دو میلیون تومان رسیده است و با اعمال متناسب سازی و افزایش بن خوار و بار و حق مسکن دریافتی اش حتماً بیش از دو میلیون و600هزار تومان خواهد شد.

یک روز بعد و در تاریخ 21 تیرماه، محمد اسدی عضو کانون عالی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی گفت: متناسب‌سازی و افزایش «بن خواربار» و «حق مسکن» بازنشستگان براساس امکانات و ظرفیت‌های موجود در سازمان تأمین اجتماعی و پس از همفکری گسترده با تشکل‌های بازنشستگان به مرحله اجرا رسیده است.

وی افزود: در ابتدا مقرر شده بود که شروع اجرای این قانون از شهریور ماه سال جاری باشد که با درخواست اعضای کانون عالی بازنشستگان و موافقت وزیر و مدیرعامل سازمان این موضوع یک ماه زودتر و از مردادماه به اجرا گذاشته می‌شود.

اسماعیلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

از آخر مرداد حداقل دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی 2میلیون و 800هزار تومان خواهد بود

در همین راستا ولی اسماعیلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در توییتی در صفحه شخصی خود این خبر را تایید کرد و گفت: از آخر مرداد ماه حداقل دریافتی بازنشستگان تامین اجتماعی با 30 سال سابقه 2میلیون و 800هزار تومان و با 35 سال سابقه، 3میلیون تومان خواهد بود.

انتهای پیام/

captcha