وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران/ مصوبه شورای عالی کار روی میز کمیسیون اقتصادی دولت شهید بابایی، خلبانی که شوق پرواز او را آسمانی کرد تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی / چه خانه هایی مستثنی از پرداخت مالیات هستند فیلم| بارگیری 150جهیزیه در اراک برای اهدا به زوجهای جوان کم بضاعت گزارش تصویری| آماده سازی 150 جهیزیه برای زوج های نیازمند در اراک مجلس شفافیت را از خود شروع کرده است/ شفافیت به اعتماد بیشتر مردم به‌نظام و مسئولین کمک خواهد کرد کرامت و سربلندی ملت ها در گرو پایبندی به ارزش ها است کمک مومنانه کار بسیار پسندیده ای است/افراد متمکن اگر فرصت کمک به نیازمندان را غنیمت نشمارند، باخته‌اند لزوم ارائه مشوق‌های لازم به خانواده‌ها برای فرزند آوری بیشتر 9 کاروان شادی در شهرهای استان مرکزی به حرکت در می‌آید
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۶
کد خبر: 74685
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۴

سخنگوی وزارت خارجه: برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از  تسنیم، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع اصحاب رسانه پاسخگوی سئوالات آنان شد.

سخنگوی وزارت خارجه در ابتدا گفت: در سالگرد انعقاد برجام هستیم و بیانیه‌ای کوتاهی می‌خوانم... برنامه هسته‌ای ایران با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی مواجه نیست. پیش از این ریاست جمهوری ایران هشدارهای لازم را به اعضای برجام داده است که در صورت عدم انتفاع ایران، واکنش ایران قاطع خواهد بود.

سند چین و ایران

موسوی در ادامه در خصوص سند توافق همکاری ایران و چین گفت: ایران به عنوان‌ کشوری مهم در غرب آسیا و چین به عنوان کشوری مهم در ابعاد مختلف همواره دارای روابط دیرینه و سنتی حسنه بوده‌اند. در سفری که آقای شی به تهران داشتند قرار شد که دو کشور یک نگاه درازمدت برای روابط متصور شوند. در آن سند که نقشه راه است روابط دو کشور جامع و راهبردی توصیف شد. آقای دکتر لاریجانی سال گذشته پیشنهادات ایران را به چین بردند و بعدها سند به ایران بازگشت. بعد ایران پیش نویس نهایی را آماده کرد که به چین ارسال خواهد شد این سند و رابطه راهبردی برای طرف‌های مختلف غیرقابل باور و غیرقابل قبول است. آنها فکر می‌کنند که این کار تحریم‌های آنها را بی اثر خواهد کرد که بی‌جا فکر نمی‌کنند. هجمه‌هایی که وجود دارد ریشه خارجی دارد. اما ملت ایران هوشیار است.

سند با چین در حال مذاکره است و نه قرارداد است و نه معاهده. هنوز پیشنهاد است که باید چکش کاری شود. قطعا سند اگر نهایی شود در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت. هر گونه پرداختن اضافی به این موضوع به دشمنان ایران کمک می‌کند که خواستار روابط خوب دنیا با دنیا نیستند.

بیشتر بخوانید

حادثه نطنز

وی درباره حادثه نطنز و علت آن نیز گفت: توضیحات را دوستان در سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی ارائه کردند. بررسی‌ها انجام شده، اما هنوز جمع بندی نهایی نشده است. فکر می‌کنم هر وقت جمع‌بندی نهایی شد سازمان انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام خواهند کرد.

موسوی درباره تاثیر حادثه نطنز بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: هیچ. این یک سوله‌ای بود برای آماده سازی برخی اقلام. کار نطنز روی زمین نیست و اتفاقی که افتاده تاثیری بر روی فعالیت آن ندارد و آن بخشی که دچار حادثه شده بلافاصله بازسازی یا جایگزین خواهد شد.

مقام معظم رهبری فصل الخطاب هستند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین افزود: داشتن نعمت رهبری و ولایت از نعماتی است که در چنین مواقعی ما بیشتر قدر آن را خواهیم دانست. مقام معظم رهبری فصل الخطاب هستند. دولت و وزارت خارجه آمادگی خود را به ویژه پس از فرمایشات مقام معظم رهبری در زمینه تعامل اعلام می‌دارد و حتما وزارت خارجه فرمایشات ایشان را آویزه گوش قرار خواهد داد. ما  در مرحله‌ حساسی هستیم، تحریم‌های آمریکا  و کرونا را داریم.

همکاری نظامی ایران و سوریه

موسوی درباره همکاری‌های نظامی ایران و سوریه یادآورد شد: درباره همکاری نظامی ما با سوریه باید بگویم که چیز جدیدی نیست و ما از گذشته دور با سوریه همکاری در زمینه‌های مختلفی از جمله سیاسی و امنیتی و اقتصادی داشته‌ایم. این قراردادها  و همکاری‌های گسترده سیاسی، نظامی و اقتصادی بیش از پیش ادامه خواهد یافت.

انتخابات آمریکا

وی درباره بحث انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم گفت: هم دولت و هم وزارت خارجه مجری منویات و دستورات مجموعه نظام خواهد بود. اینکه چه فرد و حزبی در آمریکا سر کار بیاید تفاوتی ندارد و هر کدام براساس دیدگاه‌های خود اقداماتی  را علیه ایران داشته‌اند. خیلی برای تصمیم گیرندگان ایرانی اهمیتی ندارد که چه کسی در آمریکا حکومت می‌کند.

موسوی در واکنش به خبر آتش گرفتن یک ناو آمریکایی در سن دیگو نیز گفت: جالب است که ناوهای آمریکایی چه زود آتش می‌گیرند. من اظهارنظری ندارد.

بیشتر بخوانید

مکانیزم حل اختلاف در برجام

سخنگو گفت: اروپایی‌ها در برجام نقش دارند. هم عضو برجام هستند و هم هماهنگ کننده برجام هستند که اگر نکته یا شکایتی داریم باید به آنها اعلام کنیم. این بحث فنی است که وقتی نقض برجام را مشاهده می‌کنیم  به آنها اعلام می‌کنیم.

آقای دکتر ظریف با صراحت در توییتی که داشتند و نامه‌ای که به آقای بورل نوشتند گفتند که ایران قبلا بارها مکانیزم حل اختلاف را راه اندازی کرده‌ است. ما منتظر پاسخ آنها هستیم و آنها باید پاسخ دهند و پاسخگوی این همه نقض باشند. اروپایی‌ها سردمدار قطعنامه شدند که بسیار عجیب بود. اروپایی‌ها بعد از اینکه نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سعی کردند که مواضع بینابین اتخاذ کنند که ما اعلام کردیم آنها  را قابل قبول نمی‌دانیم. متاسفانه در انجام تعهدات خود به دلیل فشارهای آمریکا شکست خوردند و این شکست برای وجهه اروپایی‌ها و برای صلح بین‌الملل خوب نیست.

تعامل با همسایگان

وی در ادامه گفت: وزارت خارجه با همسایگان و بسیاری از کشورها که ما در آنجا بازارهای سنتی داریم، سعی کردیم مکانیزم‌های دوجانبه‌ای را تعبیه کنیم و صادرات خود را افزایش دهیم و هم با ارزهای ملی و محلی تجارت کنیم و از فشارهای دیگران ممانعت کنیم. وزارت خارجه نمی‌تواند جای نهادهای اقتصادی را بگیرد اما می‌تواند راه را باز کند.

هشدار به کره جنوبی

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور در ادامه با اشاره به عدم پرداخت بدهی‌ها به ایران توسط دولت کره جنوبی گفت: ما به صراحت به کره‌ای‌ها گفتیم که آنچه آنها به بهانه عدم پرداخت بدهی‌های خود به ملت ایران ذکر می‌کنند مسموع و پذیرفته نیست. کره جنوبی موظف نیست که تحریم‌های آمریکا را رعایت کند. بنابراین بهانه آنها قابل قبول نبوده و در هیچ محکمه‌ای مورد پذیرش نیست. ما می‌خواهیم که بدهی خود را هر چه زودتر پرداخت کنند. اگر ببینیم روزنه‌ها بسته می‌شود حتما سایر اقدامات در دستور کار قرار خواهد گرفت.

captcha