استفاده 70درصد از شهروندان استان مرکزی از ماسک/ برگزاری مراسم عزاداری محرم در فضای سرپوشیده، ممنوع شکست تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران انزوای سیاسی آمریکا را نمایان تر کرد میزان فوت ناشی از کرونا در استان مرکزی در مردادماه 2.5برابر تیرماه شده است/ بسیج در نظارت بر برگزاری صحیح عزاداری، تبلیغات اسلامی را کمک کند مرگ راکب موتورسیکلت در برخورد با خودرو پس از دو هفته شکنجه در استخبارات عراق، حکم اعدامم صادر شد/ وحدت، رمز پیروزی رزمندگان ایرانیِ اسیر در زندان های رژیم بعث نفت خریداری شده توسط مردم کجا و چگونه مصرف خواهد شد؟ 4 در 93؛ دربی مرگ!/ زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند؟ تصاویر/ برداشت سیب زمینی از مزارع همدان سپاه پاسداران: توافق امارات و رژیم صهیونیستی حماقتی تاریخی و محکوم به شکست است زیان انباشته در «بانک شهر» 7 برابر شد/ شرکت زیان‌ده با صف خرید سنگین در بورس
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۸
کد خبر: 74681
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۵
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک:

دولت نقدینگی را به سمت تولید و ایجاد ارزش‌افزوده هدایت کند

توسطی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به بالا بودن حجم نقدینگی در کشور و لزوم مدیریت آن گفت: دولت باید سیاست خود را بر هدایت نقدینگی به سمت تولید و ایجاد ارزش‌افزوده قرار دهد تا شاهد خسارت کمتری به اقتصاد کشور باشیم.

 منوچهر توسطی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به وضعیت صادرات استان مرکزی، گفت: متأسفانه در وضعیت فعلی کشور حال و روز صادرات در شرایط خوبی به سر نمی برد و علت های مختلفی دارد که یکی از آنها این است برای انجام صادرات در همه کشورها نیاز به یکسری زیرساخت‌ها لازم دارد که باید بستر مناسب روابط تجاری و صادراتی را ایجاد کند.

وی افزود: مجموعه‌های خصوصی که امروز می‌خواهند بر روی صادرات غیرنفتی تمرکز کنند و تولیدات خود را صادر کنند باید زمینه‌ها و زیرساخت‌های لازم برای آنها فراهم باشد اگرچه امروز متأسفانه در صادرات غیرنفتی موفق نبودیم و صادرات نفت هم به‌نوعی از دست دادیم و این به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک یکی از زیرساخت‌های بسیار ضروری و لازم برای صادرات را وجود بستر برای تولید بیشتر خواند و گفت: این موضوع شرایطی ایجاد می کند که تولیدات هم از لحاظ کیفی و هم از نظر قیمت قابلیت رقابت با دنیا را داشته باشند و مازاد نیاز بر داخل هم وجود داشته باشد.

وی افزود: معمولا کالاهای تولیدات مازاد بر نیاز داخل را بازار یابی و برای صادرات به کشورهای هدف برنامه ریزی می کنند و متأسفانه این بستر در کشور و به ویژه در استان مرکزی که یک قطب صنعتی محسوب می شود وجود ندارد.

توسطی با بیان اینکه متأسفانه ظرفیت های تولید ما در استان به بیش از ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده،گفت: ظرفیت خالی زیادی داریم و علیرغم تأکیدات زیاد اتفاقات ویژه ای در حوزه تولید انجام نشده است.

وی با اشاره به اینکه در درجه اول امروز کالای لازم برای صادرات نداریم،افزود: اگر هم داشته باشیم به علت نا به سامانی‌ها در حوزه قیمت نهاده‌های تولیدی قیمت تمام‌شده بالا، ما را از رقابت در بازارهای جهانی می‌اندازد.

توسطی با اشاره به راهکار حل این مشکل بیان کرد: امروز باید همه تمرکز و توان خود را برای فراهم کردن شرایط توسعه صادرات غیرنفتی به‌گونه‌ای فراهم کنیم که صادرکننده با آرامش بتواند به مقوله طراحی و تولید کالا با دو هدف عمده بالا بردن کیفیت محصول و پایین آوردن قیمت تمام‌شده آن انجام دهد.

وی با اشاره به دیگر زیرساخت‌های بهبود صادرات گفت: یکی دیگر از زیرساخت‌های لازم برای صادرات ایجاد روابط سیاسی خوب با سایر کشورهای دنیا است که بستر لازم برای انجام صادرات با کشورهای دنیا را روابط سیاسی خوب فراهم می‌کند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک افزود: متأسفانه امروز به‌واسطه تحریم‌های ظالمانه رابطه سیاسی خوبی با سایر کشورهای دنیا نداریم و تنها روابط محدود به ۱۵ کشور همسایه است.

وی ادامه داد: بازار اوراسیا هم که اخیراً برای توسعه صادرات غیرنفتی پیش‌بینی کرده‌اند در طی یک سال گذشته که قرارداد بسته‌شده سهم استان مرکزی بسیار کم است و این موضوع علت‌های مختلفی دارد که قابل‌بحث است.

توسطی با اشاره به دیگر الزامات زیرساختی گفت: فرض را بر این می‌گیریم که مشکلات موجود در صادرات هم قابل‌حل باشد که در این صورت ما باید طبق قوانین موجود در دنیا بتوانیم ارز کشور را با سهولت به کشور بازگردانیم و آن را به تولید ببریم و متأسفانه امروز مشکل بازگشت پول در کشور وجود دارد.

وی افزود: زمان انتقال پول در چمدان و به روش‌های فیزیکی گذشته است چراکه صادرکنندگان چیزی به نام پول را در تجارت مشاهده نمی‌کنند و پول در قالب برگه‌های بانکی که مبادله می‌شود می‌بینیم و امروز مشکل اساسی صادرکنندگان است که ارز را نمی‌توانند به داخل کشور بازگردانند و فشارهای بانک مرکزی هم تاکنون بی‌تأثیر بوده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با بیان اینکه امروز خود دولت هم در بازگرداندن ارزهای نفتی دچار مشکلات جدی است،گفت: این موضوع می بایست برای آن راه حل های جدی اتخاذ شود و اگر این سه مورد گفته شده به درستی حل شوند قطعا می توان از ظرفیت های صادراتی به خوبی استفاده کرد.

وی با اشاره به افزایش نرخ تورم و تأثیرات آن بر صادرات بیان کرد: در بحث افزایش افسار گسیخته نرخ ارز امروز اعتراض جدی وجود دارد ولی ما به قیمت ارز اعتراض نداریم، بلکه بحث به نوسانات ارزی است و نیاز است این قیمت ها ثابت نگه داشته شود تا صادرکنندگان و تولیدکنندگان بتوانند برنامه ریزی مناسبی داشته باشند.

توسطی با بیان اینکه نوسانات قیمت ارز امکان برنامه ریزی در صادرات و تولید را از تولیدکنندگان می گیرد، گفت: اگر کشور دارای یک تورم ثابت باشد می توان یک برنامه ریزی شش ماهه برای کارها انجام داد اما زمانی که تورم آن هم در شرایطی که وابسته به نرخ ارز می باشد افسارگسیخته می شود این تأثیر بسیار مخرب بر روی مجموعه های تولیدی می گذارد.

وی با تأکید بر اینکه امروز شرایط تورمی که وابستگی شدید به ارز دارد یک وضعیت بسیار نامطلوب برای صادرات رقم زده،گفت: امروز تولید کنندگان با مشکلات تأمین مواد اولیه روبه رو هستند و علاوه بر این تأثیرات سوء زیادی هم بر سبد خانوار و پرداخت حقوق پرسنل گذاشته چراکه منابع درآمدی افراد و پرسنل هم با مشکل روبه روشده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک با اشاره به سیاست های مهار کنترل تورم بیان کرد:به عنوان نماینده بخش خصوصی استان مرکزی می گویم تا زمانی که نگاهمان به اقتصاد به عنوان یک مجموعه درهم تنیده نباشد نمی توانیم کار موثری انجام دهیم.

وی یکی از دلایل اصلی ایجاد تورم به شکل ساده را مقوله ارز و تقاضا خواند و گفت: زمانی که عرضه کم و تقاضا زیاد شود منشأ تورم خواهد شد و نقدینگی مهمترین عامل بالا رفتن بازار است و امروز با وجود سیلاب نقدینگی در کشور که بالای ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان است قابل کنترل نیست مگر اینکه مکانیزم های دیگری برای آن تعریف کنیم.

توسطی با بیان اینکه امروز اگر این حجم عظیم نقدینگی به هر سمتی به غیر از تولید برود قطعا ویران کننده است،افزود: در طی چند ماه گذشته زمانی که به سمت مسکن،ارز،طلا و خودرو رفت ویران کننده شد و امروز متأسفانه این حجم نقدینگی در حال حرکت کردن به بورس است.

وی خاطر نشان کرد: دولت باید سیاست خود را بر استفاده از نقدینگی در جریان تولید و ایجاد ارزش افزوده استفاده کند و اگر این باشد درمقابل پولی که می رود کالا می آید.

انتهای پیام/

captcha