مدیریت بازار خودرو با روش قرعه کشی؛ قیمت خودرو همچنان گران! نباید چینی‌ها را بدون جایگزین از دست می دادیم جهاد اسلامی: رژیم صهیونیستی هرگز قادر به پیروزی در برابر مقاومت نخواهد بود شرکت‌های دارویی چقدر ارز دولتی دریافت کرده‌اند؟ + اسامی پرونده| تناقض ارشاد درباره ممیزی‌های نمایش خانگی؛ (6) از همراهی دوربین در اتاق خواب تا دغدغه تغییر جنسیت دختر خانواده! دولت تار و پود فرش دستباف را قیچی کرد/ توانایی مدیریت صنعت فرش توسط تاجران سعودی‌ها چگونه به یک بازنده بزرگ در شمال یمن تبدیل شدند؟ / رزمندگان یمنی در آستانه تکمیل روزهای سیاه متجاوزان در استان الجوف + نقشه میدانی افزایش ریسک سرمایه‌گذاران بورس به دلیل اختلال هسته معاملات انتقاد قوه قضائیه از معرفی قطره چکانی متخلفان ارزی/ ۴۴۵ متخلف ارزی بازداشت شدند تفکر قدیمی معافیت مالیاتی اهالی فرهنگ و هنر از کجا شکل گرفت؟ نگرانی همیشگی صاحبان ایده از سرقت معنوی برطرف شد
سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۵
کد خبر: 74629
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۸

پرونده ویژه | خوابگاه متاهلی وقتی نهاد رهبری پا به میدان می‌گذارد / رستمی: تشکیل ستاد ازدواج بخشی از مشکل اسکان دانشجویان متاهل را حل می‌کند

نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیز یکی دیگر از نهاد‌هایی است که البته مسئولیتی در خصوص توسعه خوابگاه‌های متاهلی ندارد و متولی این امر نیست، اما به صرف یک نهاد دانشگاهی بودن وظیفه خود می‌داند که این مسئله را پیگیری کند.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، قانون بودجه سال جاری دانشگاه‌ها اولویت بودجه عمرانی را به خوابگاه‌های متاهلی اختصاص داد، به طوری که توسعه این خوابگاه‌ها به قانون تبدیل شد و مجلس شورای اسلامی در راستای اهمیت ساخت این خوابگاه‌ها بودجه دانشگاه‌ها را به این سمت سوق داد.

اما مسئله‌ای که در پیگیری‌های توسعه خوابگاه‌های متاهلی از دانشگاه‌ها گرفته تا وزارت علوم و سازمان امور دانشجویان به آن رسیدیم ناشی از کمبود بودجه و یاحتی عدم اختصاص بودجه در این حوزه به آن رسیدیم. مشکل اصلی در این حوزه تامین منابع مالی است که وزارت علوم و شخص وزیر علوم نسبت به آن اظهار تاسف کرده که بودجه‌ای تامین نشده و در توان دانشگاه‌ها هم نیست که بتوانند منابع این طرح را فراهم کنند.

دانشگاه‌ها هم که با درخواست‌های گاه و بی گاه و یا دائمی دانشجویان در این حوزه سرو کار دارند شاید نسبت به وزارت علوم کمی بیشتر به این موضوع می‌پردازند از موانعی که بر سر راه است مسیر را برای پیشرفت اهداف این طرح در دانشگاه‌ها مسدود کرده است. شاید اکثریت دانشگاه‌ها مشکلی از بابت فضای فیزیکی برای اختصاص به خوابگاه‌های متاهلی نداشته باشند؛ اما مشکل مشترک همه‌ دانشگاه‌ها از دانشگاه‌های بزرگ که منابع درآمدی خوبی دارند تا دانشگاه‌های سطح پائین، از نبود منابع مالی رنج می‌برند.

منتشر نشود///وقتی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها احساس مسئولیت می‌کند / رستمی: تشکیل ستاد ازدواج بخشی از مشکل اسکان دانشجویان متاهل راحل می‌کند

سازمان امور دانشجویان که متولی پیگیری و نظارت بر این امر است نیز آب پاکی را بر روی دست دانشگاه‌ها ریخته و فقط از تسهیلات بانکی در این خصوص و کمک خیرین نام برده و اعلام کرد دانشگاه‌ها فقط باید بر روی این دو راه حل تکیه کنند و چشم به بودجه دولتی نداشته باشند.


بیشتر بخوانید

آب پاکی سازمان امور دانشجویان بر روی دست دانشگاه‌ها/ صدیقی: اعتبار مستقلی برای ساخت خوابگاه متاهلی اختصاص داده نشده


البته ناگفته نماند که وقتی به دور و بر خود نگاه می‌اندازی می‌بینی که مهمان ناخوانده کرونا خیلی از مسائل را تحت تاثیر خود قرار داد به گونه‌ای که برنامه ریزی‌های بودجه را نیز تغییر داده است، تعطیلی دانشگاه‌ها به دلیل شیوع بیماری کرونا بر این مسئله دامن زده و دولت بودجه دانشگاه‌ها را تاکنون به درستی پرداخت نکرده است.

البته راه حل‌هایی که از آن برای رفع این مشکل سخن گفته می‌شود نیز راه طولانی را پیش روی دانشگاه‌ها گذاشته که باید از هفت خوان رستم برای رسیدن به این تسهیلات عبور کنند.

وقتی نهاد رهبری پا به میدان می‌گذارد

نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نیز یکی دیگر از نهاد‌هایی است که البته مسئولیتی در خصوص توسعه خوابگاه‌های متاهلی ندارد و متولی این امر نیست، اما به صرف یک نهاد دانشگاهی بودن وظیفه خود می‌داند که این مسئله را پیگیری کند.

سال گذشته مسئول نهاد رهبری در دانشگاه‌ها نسبت به کمبود خوابگاه‌های متاهلی در دانشگاه‌ها انتقاد کرد و عنوان کرده بود که این موضوع دغدغه دانشگاه‌ها نیست و نهاد رهبری این موضوع را پیگیری می‌کند.

البته در میان این اظهار نظر‌ها، اختصاص وام برای حل مشکل زوج‌های دانشجو نیز مطرح شده بود.

اما پس از گذشت این مدت زمان، حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در خصوص اقدام مجلس نسبت به اختصاص بودجه به توسعه خوابگاه‌های متاهلی گفت: اقدام خوبی از سوی مجلس پس از پیگیری‌ها و اعتراضات دانشجویان صورت گرفت و برای آن بودجه اختصاص داد.

پیگیری‌هایی که نتایجی به همراه داشت

وی افزود: مشکل این است که وضعیت بودجه و تخصیص بودجه‌ها متناسب با درآمد‌های دولت است و آن چه که مجلس پیش بینی کرده است اگر مواجه با کسر بودجه شود معمولا بودجه به بخش‌های ضروری اختصاص داده می‌شود و بقیه بخش‌های نیز بودجه‌های آن داده نمی‌شود و یا از این بخش‌ها زده می‌شود.

منتشر نشود///وقتی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها احساس مسئولیت می‌کند / رستمی: تشکیل ستاد ازدواج بخشی از مشکل اسکان دانشجویان متاهل راحل می‌کند

رستمی اضافه کرد: متاسفانه خوابگاه‌های متاهلی جزء حوزه‌هایی است که در تخصیص بودجه توجه کافی به آن صورت نمی‌گیرد.

رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: نهاد رهبری مسئولیتی در حوزه توسعه خوابگاه‌های متاهلی ندارد، اما پیگیری‌هایی را که وعده دادیم در حال انجام است. تشکیل ستاد ملی ازدواج دانشجویی نیز به همین منظور که مجموعه دستگاه‌ها در آن عضو هستند و حضور دارند و می‌توانند کمک کنند آیین نامه آن در حال تکمیل است و می‌تواند کمک مناسبی در این زمینه داشته باشد.

وی ادامه داد: البته بحث وام‌های ازدواج دانشجویی را صندوق رفاه دارد که این وام‌ها به موقع به دانشجویان پرداخت می‌شود.

با این پیگیری‌های که از سوی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در حال انجام است شاید بخشی از این موانع را بتواند حل کند و خبر خوشی برای دانشجویان خواهد بود، اما در مجموع نهاد رهبری در دانشگاه‌ها هیچ گونه مسئولتی در این حوزه نداشته و متولی اصلی توسعه خوابگاه‌های متاهلی دولت و سازمان امور دانشجویان است که پیگیری‌های قابل توجهی در این زمینه ندارد.

captcha