ریزش ارزش سهام مردم به دلیل بی‌تدبیری دولت/ مقصر اصلی لغو ETF پالایشی چه کسانی هستند؟ کنکور سراسری به تعویق افتاد بررسی پیشنهاد دولت برای مقابله با تحریم نفتی در جلسه سران قوا شناسایی 148مورد مبتلا به کروناویروس در ۲۴ ساعت گذشته / مرگ 7 نفر در اثر ابتلا به کووید 19 در استان مرکزی مصوبه مجلس درباره مالیات بر ارزش افزوده، ابهام و ایراد دارد عصر امروز؛ جلسه وزارت کشور و وزارت بهداشت برای تعیین تکلیف برگزاری انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس اسلامی: ساخت مسکن خبرنگاران قطعی است اما منوط به همکاری وزارت ارشاد است آیت‌الله رئیسی: هر طرح اقتصادی باید با بررسی کارشناسانه و اقناع افکارعمومی و نخبگانی همراه باشد در گفتگو با دانشجو مطرح شد؛ نیکزاد: فقط ۲ درصد کشور زیرِ ساخت شهر‌ها رفته / قانون دریافت مالیات از خانه‌های خالی نتیجه خواهد داد امروز حق مسکن کارگران تعیین تکلیف می شود؟
دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۶
کد خبر: 74585
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴
دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد؛

برخورد سلیقه ای در مسئله حجاب باعث وضعیت فعلی شده/ اقدامات فرهنگی نیازمند آگاهی بخشی است

لاجوردی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: برخورد های سلیقه ای و خارج از ضوابط قانونی در مسئله حجاب و تندروی ها و کندروی ها باعث ایجاد معضلاتی در این مسئله شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز 21 تیر ماه در تقویم جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شده است. به همین منظور در تماسی تلفنی با دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم، گفتگویی در این باره صورت دادیم.

زهره سادات لاجوردی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب با اشاره به سابقه دیرینه مردم ایران در داشتن حجاب، گفت: قوانین زیادی در داشتن پوشش و حجاب در کشورمان داشته و داریم که برخی از آنان از سال 1362 مصوب شده است.

وی با اشاره به عدم موفقیت در اجرای برخی از این قوانین، افزود: برخورد های سلیقه ای و خارج از ضوابط قانونی در مسئله حجاب و تندروی ها و کندروی ها باعث ایجاد معضلاتی در این مسئله شده است. ولی باید توجه داشت که موضوع عفاف و حجاب صرفا مربوط به بعد قانونی نیست بلکه پدیده ای چند وجهی است که برای رسیدن به اهداف سیاست گذاری های مختلف در این حوزه نیازمند پایه ریزی صحیح فرهنگی و اجتماعی هستیم.

لاجوردی با بیان اینکه نمی توان عفاف و پوشش را جدای از سایر مسائل جامعه دید، تصریح کرد: نمی توان سبک زندگی غربی را در رسانه ها تبلیغ کرد ولی توقع داشت که جوان و نوجوان هیچ تغییری در پوشش و سبک زندگی اش به وجود نیاید؛ نمی توان روابط بین زن و مردم نامحرم را عادی جلوه داد ولی انتظار داشت حیا در اذهان و رفتار جوانان از بین نرود.

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم اضافه کرد: اصولا بحث عفاف و حیا و پوشش، زنجیره هایی هستند که در سبک زندگی دنبال می شوند و به یکدیگر وابسته هستند و نمی توان آن ها را جدا از یکدیگر در نظر گرفت.

 نظارت بر پیوست فرهنگی قوانین از اجرای سلیقه ای آن جلوگیری می کند

وی با اشاره به مصوبه کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مبنی بر لزوم دارا بودن پیوست فرهنگی در کنار هر قانون، گفت: اگر برای اجرای هر قانونی پیوست فرهنگی آن هم در نظر گرفته شود و بر حسن اجرای آن نظارت صورت بگیرد که این مهم وظیفه مجلس شورای اسلامی است، می توان از آسیب های ناشی از اجرای نادرست و سلیقه ای قوانین، جلوگیری کرد.

لاجوردی آگاهی بخشی فرهنگی را یکی از مسائلی دانست که در این سال ها نسبت به آن بی توجهی شده است، گفت: متاسفانه بسیاری از دستگاه های فرهنگی و اجتماعی که در وهله اول باید مجری قوانین فرهنگی باشند نسبت به آگاهی بخشی آن بی توجهی کرده اند و باعث شده تا بعضا صرفا با نگاه سلبی به قضایا و برخورد های قهری با ناهنجاری های فرهنگی، وضعیت را بدتر کنند. این در حالی است که باید در کنار برخورد سلبی، برخورد ایجابی هم با موضوعات داشت تا افراد نسبت به چرایی الزام یک قانون فرهنگی و اجتماعی آگاه شوند.

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم با اشاره به نقش رسانه ها در فرهنگ سازی جامعه، تاکید کرد: تا زمانی که شاهد نمایش فیلم ها و سریال ها یا تبلیغاتی در صدا و سیما هستیم که توجه لازم را به موضوع عفاف و حجاب ندارند و متفاوت با سیاست های گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه فعالیت می کنند، انتظار بیهوده ای است که بخواهیم این فرهنگ اصیل ترویج شود. لذا نیازمند این هستیم که با نمایش صحیح فرهنگ دینی و اسلامی در رسانه ها، باعث ترویج آن شویم. در واقع در کنار اجرای قانون باید اقدامات فرهنگی هم صورت بگیرد تا شاهد اثرگذاری آن باشیم.

انتهای پیام/

captcha