تقویم آموزشی دانشگاه اراک برای سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ اعلام شد دستگیری سارق خودرو و محتویات خودرو در اراک/ اعتراف به 30 فقره سرقت ابتلای 149نفر از کادر درمان استان مرکزی به کرونا/ اراک کمترین آمار مرگ و میر کرونا را دارد کمباین سازی اراک توان تأمین نیاز داخل به کمباین برنج را دارد/ جهش تولید نیازمند حمایت است طرح جدید نمایندگان برای تغییر سهمیه بندی بنزین رشد ۸۳ درصدی مشارکت‌های مردمی در فراهان هدف اصلی تحولات لبنان ضربه زدن به محور مقاومت است رزمایش کمک مؤمنانه در شازند دیدار فاتحان شیاکوه در اراک دعوت 4 فوتسالیست استان مرکزی به اردوی انتخابی تیم ملی
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹
کد خبر: 74583
تاریخ انتشار: ۲۳ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸
کارشناس مسائل فرهنگی و عفاف و حجاب؛

تهاجم فرهنگی و عدم دانستن چرایی حجاب باعث بد حجابی شده است

محمدی کارشناس مسائل فرهنگی و عفاف و حجاب، با بیان اینکه تبیین درستی از چرایی رعایت حجاب به مردم ارائه نشده است، گفت: این مشکل در کنار تهاجم فرهنگی غرب نسبت به نشان دادن آزادی در روابط اخلاقی و ... باعث شده تا وضعیت حجاب به این روز بیفتد.

مسلم محمدی کارشناس مسائل فرهنگی و حوزه عفاف و حجاب در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص عواملی که باعث شده تا وضعیت حجاب در جامعه ایرانی به این مرحله برسد، گفت: در مباحث انسانی و اجتماعی معمولا دنبال یک عامل خاص گشتن، کار درستی نیست. بلکه عوامل مختلف و متعددی دست به دست هم می دهند تا یک ناهنجاری اجتماعی و فرهنگی شکل بگیرد.

وی تشریح کرد: یکی از عواملی که باعث بد حجابی در جامعه امروز شده است، آزادی و بی بندوباری در مسائل اخلاقی و جنسی در دنیاست. این وضعیت که امروزه در اکثر کشورهای دنیا برقرار است وقتی با کمک رسانه و فضای مجازی در کشورهای اسلامی از جمله ایران منتشر می شود، باعث تهاجم فرهنگی به افراد جامعه می شود. در مقابل در کشور ما قانون حجاب، افراد را ملزم می کند که حجاب را رعایت کنند. آن تهاجم فرهنگی و بی حجابی در کنار این الزام به داشتن حجاب وقتی در مقابل هم قرار می گیرند، باعث می شود افراد در برابر رعایت حجاب مقاومت و واکنش نشان داده و آن را رعایت نکنند.

محمدی با بیان اینکه همواره الزام و اجبار با مقاومت افراد مواجه می شود، گفت: مثال ساده آن اجبار افراد به بستن کمربند ایمنی است. بارها دیده ایم که افراد به محض رسیدن به پلیس کمربند را بسته و پس از آن باز می کنند. در مسئله حجاب هم همین امر را شاهد هستیم.

این کارشناس مسائل فرهنگی با بیان اینکه تبیین درستی از چرایی رعایت حجاب به مردم ارائه نشده است، گفت: این مشکل در کنار عدم رغبت به گوش دادن علل رعایت حجاب و فواید آن، علت دیگری است که برخی افراد درک درستی از حجاب ندارند و تا اسمی از حجاب به گوششان برسد آن را مساوی با گشت ارشاد و الزامی غیرمنطقی می دانند. حتی در خانواده های مذهبی هم بعضا چنین چیزی مشاهده می شود. به این معنی که فرزند خانواده صرفا به دلیل با حجاب بودن مادرش، حجاب دارد و دلیلی برای حجابش نمی داند. لذا این فرد وقتی در محیطی بدون حضور خانواده قرار می گیرد، شُل حجاب می شود.

وی با بیان اینکه عموما کارهای خلاف جذابیت بالاتری برای افراد دارد، گفت: شیرینی کارهای خلاف و نا به هنجار همواره یکی از اصلی ترین علل جذب افراد به این گونه کارها می شود و در بحث حجاب هم این رویه وجود دارد.

انتهای پیام/

captcha