ضیافت غدیر با مشارکت عموم مردم در حال برگزاری است/ توزیع 1.5تن گوشت قربانی میان نیازمندان ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم حاشیه جشن قهرمانی پرسپولیس| بی نظمی در مراسم و حضور استوکس در جشن/ تعارف حسینی و رسول پناه برای بالا بردن جام! درس‌هایی که از خطبه‌ غدیر باید آموخت گام دوم رزمایش کمک مومنانه در فراهان آغاز شد زنده نگه‌داشتن غدیر، زنده نگه‌داشتن اسلام است/ امامت یعنی اوج مطلوب اداره جامعه دلار ۲۴ هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ ۲۵۰صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟ روبرتو کارلوس ایران کیست؟ پرسپولیس صفر - ذوب آهن یک/ یحیی باخت و جام گرفت چرا برایان هوک استعفا کرد؟
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
کد خبر: 74579
تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱
عضو هیئت رئیسه مجلس:

تعلل دولت در تشکیل کارگروه نقدینگی آسیب های جدی به اقتصاد وارد کرده است

سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بالا بودن حجم نقدینگی کشور گفت: تشکیل کارگروه نقدینگی در زمان مناسب خود باعث جلوگیری از سیل ویرانگر نقدینگی می شد که متأسفانه انجام نشد.

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ با اشاره به حجم نقدینگی کشور گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید حجم نقدینگی در کشور ۴۴۰ هزار میلیارد تومان بود ولی امروز این میزان نقدینگی به بیش از دو تریلیون تومان رسیده است و این یعنی شش برابر به میزان نقدینگی کشور در دولت روحانی افزوده شده که در طول تاریخ بی سابقه است.

وی افزود: رشد به شدت بالای نقدینگی در کشور منشأ بسیاری از مشکلات اقتصادی امروز است که از یک جهت این نقدینگی سرگردان موجب افزایش تورم شده است.

عضو هیئت رئیسه مجلس اظهار داشت: تورمی که در دولت تدبیر و امید در حال تجربه شدن است از نظر میزان بی نظیر ترین تورم در طول تاریخ کشور است و منشأ این تورم تولید نقدینگی سرگردان است.

وی هدایت نقدینگی به سمت تولید را یک ضرورت مهم خواند و افزود: اگر این نقدینگی سرگردان به سمت تولید هدایت شود قطعا مقداری از بار تورم کاسته می شود اما متأسفانه دولت تاکنون نتوانسته این نقدینگی که خود منشأ ایجاد آن است را به سمت تولید ببرد و آن را مدیریت کند.

سلیمی با بیان اینکه متأسفانه امروز این نقدینگی سرگردان به سمت بورس، مسکن، طلا، دلار و بورس حرکت کرده و آسیب هایی جدی به مردم و اقتصاد کشور وارد کرده است، گفت: تبعات افزایش نقدینگی افزایش ضریب جینی است که فاصله دهک های پردرآمد با دهک های کم درآمد خیلی زیاد شده و این فاصله هم بی نظیرترین فاصله در طول تاریخ است و این نشان می دهد که دولت تدبیر و امید در بحث عدالت هم کم کاری کرده است.

وی با تأکید بر اینکه ایجاد بی عدالتی هایی که امروز در کشور شاهد آن هستیم به دلیل اعمال سیاست های غلط دولت است که ناتوان در مدیریت کشور بوده، افزود: همانگونه که رئیس جمهور چند روز گذشته اعتراف به کم کاری در بخش مسکن کردند امروز هم باید به کم کاری های که در سایر حوزه ها داشتند نیز اعتراف کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس در این خصوص تصریح کرد: تنها اعتراف آقای روحانی دردی را دوا نمی کند بلکه ایشان علاوه بر عذرخواهی از محضر ملت باید راهکار برون رفت از شرایط را داشته باشند و کسانی را که عامل این نابه سامانی ها هستند را به قوه قضائیه معرفی کنند.

وی با بازخوانی وعده های دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات اقتصادی کشور، بیان کرد: در دوره ای آقای روحانی گفتند نقدینگی منشأ بسیاری از مشکلات است و در دوران انتخابات عامل نقدینگی را مشورت نکردن و خودشیفتگی دانستند و امروز سوال اینجاست که عامل افزایش نقدینگی بی سابقه امروز چیست؟ و ایشان باید در این خصوص توضیح دهند.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس با اشاره به اینکه یکی از تأکیدات مقام معظم رهبری تشکیل کارگروه نقدینگی بود که علاوه بر تعلل برای تشکیل، کار موثری نیز انجام نشده است، گفت: متأسفانه هنگامی که یک موضوع در زمان خود پیگیری نشود بسیار آسیب وارد می کند.

وی ادامه داد: تشکیل کارگروه نقدینگی در زمان مناسب خود باعث جلوگیری از سیل ویرانگر نقدینگی میشد که متأسفانه انجام نشد و امروز متأسفانه این سیل ویرانگر زندگی مردم را به شدت تهدید می کند.

سلیمی افزود:امروز دولت در برابر تشکیل و برقراری کارگروه هدایت نقدینگی کوتاهی کرده است و این عامل بسیاری از تهدیدات در کشور است و دولت باید هرچه سریعتر برای تشکیل کارگروه آستین های خود را بالا بزند.

وی با اشاره به افسار گسیختگی برخی از قیمت ها بیان کرد: متأسفانه امروز یک نوع رهاشدگی را در بازار مشاهده می کنیم و این رها شدگی منشأ بسیاری از مشکلات شده است.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس در پایان خاطر نشان کرد: دولت باید مشورت با اقتصاد دان های کاردان و نه سیاست زدگانی که خود را اقتصاد دان می دانند را در دستور کار خود بگذارد و در جلوگیری آسیب های بیشتر موثر عمل کند.

انتهای پیام/

captcha