ضرورت مشارکت صنایع استان مرکزی در طرح های مدیریت مصرف برق/ 60درصد مصرف برق استان در حوزه تولید است ایران رقیب نزدیک آمریکا و چین در تولید انبوه پرنده‌های بدون سرنشین نظامی/ ارتش با «۱۰۰۰ پهپاد جدید» آماده انجام بزرگترین حملات پهپادی می‌شود +عکس بهبود وضعیت اشتغال و معیشت مهم ترین انتظار مردم از رئیس جمهور آینده آلومینیوم اراک - تراکتور تبریز/ منصوریان و خطیبی خیلی زود به تیم های سابق رسیدند حضور باشکوه مردم در انتخابات می‌تواند راهگشا و حلال مشکلات باشد/میزان مشارکت مردم رابطه مستقیم با عملکرد دولت‌ها دارد کلیپ| در انتخابات شرکت می‌کنم چون... آخرین باری که به موزه رفتید کی بود؟ بیانیه مهم و انتخاباتی جامعه مدرسین/ راه برون‌رفت از مشکلات اقتصادی ‌شرکت گسترده پای صندوق‌های رأی است همه دلسوزان نظام از هر فرصتی برای روشنگری مردم استفاده کنند/ وحشت دنیای غرب از روی کار آمدن دولت انقلابی ترجمه دو کتیبه با خط میخی در اراک+عکس
سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷
کد خبر: 74559
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۹
مدیر اطلاع‌رسانی و روابط عمومی شرکت کمباین‌سازی ایران عنوان کرد

خسارت سهمگین اختصاص ارز4200 برای واردات کمباین برنج و ارز آزاد برای مواد اولیه/کمباین سازی ایران توان تأمین کمباین برنج موردنیاز کشور را دارد

راد، مدیر اطلاع‌رسانی و روابط عمومی شرکت کمباین‌سازی ایران با بیان اینکه شرکت کمباین سازی نیازی به تخصیص ارز دولتی برای تولید کمباین برنج ندارد، گفت: درخواست اصلی ما تخصیص ارز دولتی نیست بلکه مدیرعامل و چهارصد نفر کارگر مشغول به کار در شرکت کمباین سازی اراک درخواست انعقاد قرارداد با شرکت را دارند. قول برطرف کردن نیاز کشور به دستگاه کمباین برنج را می دهد.

بهنام راد، مدیر اطلاع‌رسانی و روابط عمومی شرکت کمباین‌سازی اراک در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص خط تولید اولین کمباین برنج کشور، با اشاره به سابقه این شرکت در خودکفایی کمباین غلات، گفت: کمباین سازی ایران(اراک) حدود نیم قرن در حوزه تولید ماشین آلات کشاورزی فعال است و توانسته در طول این سال ها، کشور را از واردات دستگاه کمباین غلات بی نیاز کند. در حال حاضر هم حدود 90 درصد کمباین های غلات از تولیدات کمباین سازی ایران(اراک) هستند.

وی با اشاره به افتتاح خط تولید کمباین برنج در آذرماه سال گذشته در این شرکت، افزود: سال گذشته با خرید تجهیزات مورد نیاز و اختصاص نیروی انسانی مورد نیاز، خط تولید کمباین برنج در اراک راه اندازی شد.

راد، با بیان اینکه خط تولید این دستگاه با 31 درصد بومی سازی کار خود را آغاز کرد، گفت: البته این درصد بیان شده بخشی به واسطه درصد وزنی و بخشی به واسطه درصد قطعاتی، محاسبه شده است. این دستگاه حدود 17هزار قطعه دارد که تنها قطعات اصلی آن وارداتی است. البته به تدریج در حال بومی سازی قطعات اصلی هستیم و اخیرا یکی از شرکت های داخلی موتور کمباین برنج را تولید کرده است که احتمالا در آینده از آن استفاده شود.

مدیر اطلاع‌رسانی و روابط عمومی شرکت کمباین‌سازی اراک تاکید کرد: این موضوع که گفته می شود 80 درصد قطعات کمباین برنج وارداتی است، صحبت صحیحی نیست و هر فردی که چنین ادعا یا شکی دارد می تواند با هماهنگی با شرکت، از خط تولید بازدید کند.

وی با اشاره به ادعای شرکت مبنی بر تولید هزار دستگاه کمباین برنج در طول سال، تشریح کرد: این میزان عنوان شده ظرفیت اسمی شرکت است ولی در حال حاضر که محدودیت های اقتصادی بر کشور حاکم است، اگر هزار دستگاه تولید و در انبار ذخیره کردیم ولی از آن طرف دستگاه های خارجی با ارز دولتی وارد شد و قیمت آن پایین تر از تولیدات ما بود، تکلیف چه می شود.

مهمترین درخواست کمباین سازی اراک، عقد قرارداد تولید کمباین برنج است

راد، با بیان اینکه برای رسیدن به ظرفیت اسمی، نیاز است تا قراردادی با شرکت بسته شود تا از فروش محصولات مطمئن باشیم، گفت: اگر دولت عنوان می کند نیاز کشور دو هزار و 500 دستگاه کمباین برنج در سال است، طی قراردادی با شرکت کمباین سازی اراک این درخواست را داشته باشد تا ما تولید این دستگاه را با قدرت آغاز کنیم چرا که اگر از فروش محصولات اطمینان پیدا نکنیم نمی توان تولید را با ظرفیت بالا آغاز کرد.

وی افزود: لذا اگر قراردادی با شرکت منعقد شود می توان برنامه ریزی کرد و سفارش تامین قطعات را به قطعه سازان داد. در واقع اگر نیاز کشور مشخص باشد و ما از فروش محصولات خود مطمئن باشیم سفارش قطعات را با تیراژ بالا به قطعه سازان می دهیم و همین امر باعث می شود هم قیمت تمام شده محصول پایین تر بیاید هم به تدریج بومی سازی کمباین صورت بگیرد. ولی اگر این مهم صورت نگیرد مجبور به وارد کردن قطعات از خارج کشور هستیم و باعث عدم بومی سازی دستگاه می شود.

راد، با بیان اینکه شرکت کمباین سازی نیازی به تخصیص ارز دولتی برای تولید کمباین برنج ندارد، گفت: درخواست اصلی ما تخصیص ارز دولتی نیست بلکه مدیرعامل و چهارصد نفر کارگر مشغول به کار در شرکت کمباین سازی اراک درخواست انعقاد قرارداد با شرکت را دارند تا ما بدانیم چه تعداد دستگاه باید تولید کنیم. ذکر این نکته هم مفید است که در حال حاضر هیچ گونه ارز دولتی دریافت نمی کنیم و تمام تولیدات را با ارز آزاد انجام می دهیم. لازم به ذکر است تفاوت قیمت دستگاه های تولید شده توسط ما با نمونه های مشابه خارجی که با ارز دولتی وارد می شود حدود 200میلیون تومان است.

راد، ادامه داد: شرکت کمباین سازی ایران(اراک) حتی پیشنهاد می دهد به جای اینکه ارز دولتی به این شرکت اختصاص پیدا کند، ما به التفاوت آن با ارز آزاد را به عنوان یارانه یا وام در اختیار کشاورزان قرار دهند.

وی تصریح کرد: این درخواست را هم داریم که اگر شرکت کمباین سازی اراک در حال ساخت دستگاه با ارز آزاد است، تمام تولید کنندگان و وارد کنندگان این محصول هم با ارز آزاد کار کنند تا رقابت شکل بگیرد. نه اینکه تولید کننده داخلی با ارز آزاد کار کند ولی وارد کننده با ارز دولتی نمونه مشابه را وارد کند که قیمت تمام شده آن کمتر باشد. اگر این کار صورت نگیرد در واقع اختلاف قیمت ارز دولتی 4200 تومانی با ارز آزاد در جیب شرکت خارجی و وارد کننده می رود.

قول می دهیم کشور را از واردات کمباین برنج بی نیاز کنیم

مدیر اطلاع‌رسانی و روابط عمومی شرکت کمباین‌سازی اراک اضافه کرد: شرکت کمباین سازی ایران قول برطرف کردن نیاز کشور به دستگاه کمباین برنج را می دهد. ولی این مهم حتما نیاز به انعقاد قرارداد دارد. اگر دولت قرارداد تولید دستگاه کمباین برنج را با شرکت منعقد کند، ما روزی 3 دستگاه، مجموعا هزار دستگاه در طول سال تولید می کنیم. به بیان دیگر به محض اینکه قرارداد بسته شود به فاصله چند روز، خط تولید روزانه 3 دستگاه شروع به کار می کند. در غیر این صورت مگر چقدر نقدینگی در شرکت وجود دارد که روزی 3 دستگاه تولید کنیم ولی کسی از ما نخرد.

وی با اشاره به گفته مسئولین وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر اختصاص ارز دولتی به کالاهای مانده در گمرک، گفت: دولت و وزارت جهاد کشاورزی ادعا دارد ارز دولتی به کالاهای رسوب شده در گمرکات کشور تخصیص داده شده در حالی که کمباین هایی هم وجود دارد که ثبت سفارش شده و روی کشتی در حال حمل به سمت ایران است. دولت مدعی است این کالا قبلا ثبت سفارش شده، حالا آمده در ایران و ما مجبوریم به آن ارز دولتی اختصاص دهیم. سوال ما این است که وقتی تولید داخلی می تواند این نیاز را برطرف کند چه نیازی به اختصاص ارز دولتی به کالای خارجی است تا ما به التفاوت آن به جیب وارد کننده برود.

راد، در جمع بندی سخنانش گفت: شرکت کمباین سازی ایران شرکتی است که با حدود نیم قرن سابقه ادعای تولیدات ماشین آلات کشاورزی را دارد و آن را بارها اثبات کرده است که نمونه آن خودکفایی کشور در تولید دستگاه کمباین غلات است. همین دستگاهی که امروز با 90درصد بومی سازی در 75 نمایندگی شرکت در کشور عرضه می شود و نمونه اثبات حرف ماست. از آن طرف ادعای تولید کمباین برنج را داریم، در این راستا هم اگر قراردادی با شرکت بسته شود قول بی نیازی کشور به واردات این محصول را می دهیم.

انتهای پیام/

captcha
آخرین اخبار