خواص شگفت انگیز پوست موز در درمان بیماری‌های مختلف داودآباد، معطر به عطر شهید گمنام شد پمپئو: فقط امیدوارم آمریکا بیابان سوریه را بمباران نکرده باشد! محمد بن نایف بهترین جایگزین برای ولیعهد بی‌کفایت و خطرناک سعودی است «آزادراه غدیر» محصول همت و اراده ایرانی در عصر جنگ اقتصادی دشمن حذف دفترچه بیمه تأمین اجتماعی و سردرگمی مردم غذا‌هایی که پوستتان را جوان و درخشان می‌کنند استان مركزي داراي كمترين نرخ تورم كشور 900تُن میوه تنظیم بازاری از هفته آخر اسفندماه در استان توزیع خواهد شد سازمان برنامه آمارهای خودش را تکذیب کرد/ بازی با کلمات برای پوشاندن هزینه سنگین طرح تحول سلامت
شنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳
کد خبر: 74521
تاریخ انتشار: ۲۱ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
وقتی «هپکو» گوشت قربانی می شود؛

از وعده ی بازگشت «هپکو» به دولت تا واگذاری غیرمنتظره به «شستا» بابت رد دیون

در حالی طی ماه های اخیر مباحثی پیرامون بازگشت شرکت هپکو به دولت و واگذاری آن به مجموعه ی «ایمیدرو» مطرح می شد اما در روزهای گذشته ناگهان دولت این شرکت را بابت طلب خود به سازمان تأمین اجتماعی به هلدینگ «شستا» واگذار کرد.

به گزارش دیار آفتاب؛ روز چهارشنبه 18 تیر هیئت دولت با پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر واگذاری ۳۲ هزار میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی در تأدیه بدهی‌اش به سازمان تأمین اجتماعی موافقت کرد.

محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر گفت: بر اساس مصوبه هیئت دولت که با پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و امور اقتصادی و دارایی صادر شد، بخشی از سهام دولت در ۹ شرکت مهم دولتی به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد.

تمام این سهام تقریباً غیر مدیریتی است که بخشی از سهام شرکت دخانیات ایران، شرکت آلومینیوم جنوب، پتروشیمی دماوند، تولید تجهیزات سنگین هپکو، توسعه گردشگری، پالایشگاه نفت امام خمینی شازند، آلومینیوم جاجرم، طلای زرشوران و ماشین‌سازی تبریز جمعاً به میزان ۳۲ هزار میلیارد تومان با این مصوبه در اختیار سازمان تأمین اجتماعی و مجموعه ی «شستا» قرار می‌گیرد.

«شستا» شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند و ۲۷ فروردین ۱۳۹۹ ده درصد از سهام آن برای اولین بار در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شد.

اما قابل تأمل است که واگذاری این سهام به شستا در حالی اتفاق می افتد که روحانی در اسفندماه سال 97 خطاب به مسئولین وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی گفته بود: «باید صرفاً به شرکت‌های شستا نظارت کرد و آن‌ها را واگذار کرد. حتی اگر بخش خصوصی می‌تواند به‌درستی شرکت‌ها را به سوددهی برساند باید به آن‌ها مجانی واگذار کنیم.»

نامی که در این بین بیش از همه بحث بر انگیز است نام شرکت تولید تجهیزات سنگین هپکو است، شرکتی که تجربه دو خصوصی سازی شکست خورد را در کارنامه دارد و اخیرا بحث بازگشت مجدد آن به دولت و واگذاری ان به مجموعه ی «ایمیدرو» بصورت جدی مطرح شده بود اما حالا حرف از انتقال سهام مالکیتی آن به سازمان تأمین اجتماعی به عنوان رد دیون دولت به این سازمان مطرح است.

حال در شرایطی که دولت روحانی بر واگذاری شستا و شرکت‌های تابعه آن حتی به‌رایگان اصرار می‌کند و سازمان تأمین اجتماعی برای وصول مطالبات خود و پرداخت مستمری بازنشستگان این سازمان مجبور به واگذاری شرکت‌های زیرمجموعه شستا است آیا تضمینی بر عدم واگذاری مجدد هپکو توسط این مجموعه وجود دارد؟

آصفری، نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی؛

 واگذاری «هپکو» به «شستا» هیچ توجیهی ندارد و اشتباه است

محمدحسن آصفری نماینده مردم اراک کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیارآفتاب ضمن تائید اخبار مربوط به واگذاری سهام شرکت هپکو به مجموعه‌ی شستا گفت: واگذاری هپکو به شستا اشتباه است و امروز مجموعه‌ای که می‌تواند هپکو را نجات بدهد بخش صنعت و معدن است که کار تخصصی دارد و مطرح‌شدن واگذاری هپکو به شستا که هیچ کار تخصصی مرتبط با هپکو ندارد نمی‌تواند آینده کارگران را تضمین کند و مطمئناً مشکل جدی برای شرکت هپکو ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: دولت باید هپکو را در اختیار وزرات صمت و ایمیدرو قرار دهد که بتواند مشکلات نبود کار و بازار را برای این شرکت حل کند، اگر چتر حمایتی وزارت صمتیا وزارت راه و شهرسازی و سازمان همیاری و دهیاری‌های کشور که به تولیدات هپکو نیاز دارند بر سر این شرکت نباشد با مشکل مواجه خواهد بود، پس هیچ توجیهی برای واگذاری هپکو به شستا وجود ندارد و این اتفاق شرایط را بدتر خواهد کرد.

رنجبر، نایب رئیس شورای اسلامی کار شرکت هپکو اراک؛

تنها راه نجات «هپکو» بازگشت به وزارت صمت و «ایمیدرو» است/نگران شرایط «هپکو» هستیم

ابوالفضل رنجبر نایب رئیس شورای اسلامی کار شرکت هپکو اراک در گفتگو با دیارآفتاب در رابطه با موضوع واگذاری سهام مالکیتی شرکت هپکو به «شستا» و قرار دادن مدیرت در اختیار «ایمیدرو» گفت: ما نگران شرایط هپکو هستیم چراکه با دوگانگی در مدیریت و مالکیت شرکت درنهایت به مشکل خواهیم خورد.

وی در ادمه گفت: این واگذاری به‌صورت رد دیون است و شستا و مجموعه تأمین اجتماعی با وجود طلب زیاد از دولت اما مشکلات مالی هم دارند و این مجموعه مدیریتی نیست و مجبور خواهد بود مدیریت را به بخش خصوصی واگذار کند که درنتیجه تناقض ایجاد خواهد کرد.

نایب رئیس شورای اسلامی کار شرکت هپکو اراک تصریح کرد: در این زمینه کاری از کارگران ساخته نیست و باید نقش نمایندگان مجلس و مسئولین استان پررنگ باشد و اگر بعد از دو بار واگذاری اشتباه به بخش خصوصی سومین بار نیز بخواهد چنین اتفاقی برای شرکت هپکو بیفتد جای تأسف است.

رنجبر افزود: همان‌طور که ۶۸ نماینده از دولت درباره واگذاری هپکو به ایمیدرو درخواست شفاف‌سازی داشتند الآن هم این انتظار را از نمایندگان اراک داریم که نمایندگان مجلس را جمع کنند و یک نامه به دولت بزنند، حتی از نماینده ولی‌فقیه در استان درخواست داریم چراکه ایشان در مقابل واگذاری پالایشگاه شازند به بخش خصوصی هم ایستادگی کردند.

این فعال کارگری با اشاره به بی تفاوتی مسئولین به درخواست های کارگران گفت: کارگران شرکت و ما به‌عنوان نماینده خسته شده‌ایم چراکه هر چه در جلسات راهکارها و نظرات کارشناسان را ارائه می‌دهیم و مسائل را مطرح می کینم در عمل اتفاقی نمی‌افتد.

نایب رئیس شورای اسلامی کار شرکت هپکو اراک اظهار داشت: تنها راه نجات هپکو بازگشت به وزارت صمت و مجموعه‌های «ایدرو» یا «ایمیدرو» است که نظر بر ایمیدرو است و علیرغم اینکه نظر قوه قضائیه و ریاست آن نیز بر واگذاری شرکت هپکو به ایمیدرو بود ولی دولت تصمیم خود را می‌گیرد و دراین‌بین فقط به طلب تأمین اجتماعی نگاه میکند اما کارگر بلاتکلیف شرکت هپکو دیده نمی‌شود.

میرناصری، فعال کارگری شرکت هپکو اراک؛

واگذاری «هپکو» به «شستا» نشانه بی تدبیری دولت

سیدامیر میرناصری، یکی از فعالان کارگری شرکت هپکو نیز در توییتی از واگذاری ناگهانی این شرکت به هلدینگ سازمان تامین اجتماعی خبر داد و نوشت: از بی برنامگی وبی تدبیری دولت همین بس که پس از ماه‌ها برنامه ریزی و هیاهوی تبلیغاتی و رسانه‌ای برای واگذاری هپکو به ایمیدرو، ناگهان امروز خبر واگذاری هپکو به تامین اجتماعی (شستا) بابت بدهی دولت به وزارت کار داده شد.

انتهای پیام/

captcha