ضیافت غدیر با مشارکت عموم مردم در حال برگزاری است/ توزیع 1.5تن گوشت قربانی میان نیازمندان ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم حاشیه جشن قهرمانی پرسپولیس| بی نظمی در مراسم و حضور استوکس در جشن/ تعارف حسینی و رسول پناه برای بالا بردن جام! درس‌هایی که از خطبه‌ غدیر باید آموخت گام دوم رزمایش کمک مومنانه در فراهان آغاز شد زنده نگه‌داشتن غدیر، زنده نگه‌داشتن اسلام است/ امامت یعنی اوج مطلوب اداره جامعه دلار ۲۴ هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ ۲۵۰صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟ روبرتو کارلوس ایران کیست؟ پرسپولیس صفر - ذوب آهن یک/ یحیی باخت و جام گرفت چرا برایان هوک استعفا کرد؟
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴
کد خبر: 74488
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۷

مدیریت خانه امیرکبیر برای تأسیس بنیاد امیرکبیر واگذار شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: مدیریت خانه تاریخی امیرکبیر در روستای هزاوه برای تأسیس بنیاد امیرکبیر واگذار شد.

به گزارش دیار آفتاب؛ مصطفی مرزبان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در جمع خبرنگاران گفت: خانه تاریخی امیرکبیر طبق تفاهم نامه منعقد شده  اداره کل میراث فرهنگی با هیئت امناء خانه امیرکبیر که اعضا آن از سوی استانداری انتخاب شده اند واگذار شد.

مرزبان افزود: بر اساس این تفاهم نامه، مدیریت و بهره وری از این بنای تاریخی با رعایت ضوابط  بناهای تاریخی، با کاربری فرهنگی بنیاد امیرکبیر  و با نظارت اداره کل میراث فرهنگی به این هیئت امنا واگذار شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان مرکزی گفت: بنیاد امیرکبیر به منظور معرفی و شناخت بهتر شخصیت و انجام فعالیت های پژوهشی در خصوص امیرکبیر با عنایت به شان و جایگاه امیرکبیر تشکیل شده است.

وی گفت: استان مرکزی بیش از یک چهارم مفاخر سرزمین ایران را در خود پرورش داده  و با تشکیل این بنیاد همه ساله بسیاری از اساتید و محققان در مورد شناخت هر چه بیشتر  این بزرگان به عنوان الگو برای ساختن ایرانی آبادتر و آزادتر گرد هم خواهند آمد.

مرزبان بیان کرد: امیرکبیر شخصیت بزرگی است که در دوران صدارت خود اصلاحات عظیمی انجام داد که در تاریخ ماندگار است از این رو افتخار می کنیم که زادگاه این شخصیت بزرگ، روستای هزاوه شهرستان اراک است.

 منزل تاریخی امیرکبیر که قدمت آن به اواخر دوره زندیه برمی گردد جنب رودخانه محله عباس آباد قدیم شهر هزاوه واقع شده است و مصالح دیوارهای این اتاق از جنس آجر با نمای داخلی گچ و نمای بیرونی کاهگل و طرح هندسی و منظم بنا  از رعایت معماری خاصی که درخانه های ایرانی است حکایت دارد.

این بنای تاریخی در فهرست آثار ملی ایران  به شماره 29706 درتاریخ 16/11/89ثبت شده است. میرزا تقی خان امیرکبیر تا 6 سالگی در این منزل زندگی و پس از این سالها به همراه پدر به تبریز مهاجرت کرد از این پس این منزل منسوب به امیرکبیر بوده و به این نام خوانده می شود.

انتهای پیام/

captcha