وعده ربیعی برای تصویب حق مسکن کارگران/ مصوبه شورای عالی کار روی میز کمیسیون اقتصادی دولت شهید بابایی، خلبانی که شوق پرواز او را آسمانی کرد تصویب قانون مالیات بر خانه های خالی / چه خانه هایی مستثنی از پرداخت مالیات هستند فیلم| بارگیری 150جهیزیه در اراک برای اهدا به زوجهای جوان کم بضاعت گزارش تصویری| آماده سازی 150 جهیزیه برای زوج های نیازمند در اراک مجلس شفافیت را از خود شروع کرده است/ شفافیت به اعتماد بیشتر مردم به‌نظام و مسئولین کمک خواهد کرد کرامت و سربلندی ملت ها در گرو پایبندی به ارزش ها است کمک مومنانه کار بسیار پسندیده ای است/افراد متمکن اگر فرصت کمک به نیازمندان را غنیمت نشمارند، باخته‌اند لزوم ارائه مشوق‌های لازم به خانواده‌ها برای فرزند آوری بیشتر 9 کاروان شادی در شهرهای استان مرکزی به حرکت در می‌آید
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۵
کد خبر: 74463
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۹

دولت روحانی رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌های پس از انقلاب است

عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: قیمت ارز از ابتدای روی کار آمدن دولت آقای روحانی کمتر از 4 هزار تومان بوده و تاکنون جهش بیش از 5 برابری داشته است که رکورددار جهش در تمام دولت‌های پس از انقلاب است.

به گزارش دیار آفتاب؛ حجت‌الاسلام سیدناصر موسوی لارگانی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به طرح سوال نمایندگان مجلس از رئیس جمهور درباره مسائل اقتصادی اظهار داشت: ظرف 6 ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد از حدود 14 هزار تومان به بیش از 20 هزار تومان در تیر ماه رسیده است.

وی افزود: قیمت ارز از ابتدای روی کار آمدن دولت آقای روحانی کمتر از 4 هزار تومان بوده و تاکنون جهش بیش از 5 برابری داشته است که رکورددار جهش ارز در تمام دولت‌های پس از انقلاب است. چنین جهشی در نرخ ارز موجب کاهش ارزش ریال، کاهش قدرت خرید شهروندان، ناامنی اقتصادی، جهش تورم و گرانی کالا و خدمات شده است. شهروندان احساس می کنند که سرمایه‌های ریالی‌شان روز به روز در حال کاهش است و حق هم دارند.

وی تصریح کرد: ظاهرا دولت قصد دارد با گرانی نرخ ارز و رها کردن فنر تورم به جبران کسری بودجه سال 99 آن هم از جیب مردم طبقه متوسط و حقوق بگیران ثابت بپردازد و در عین حال برخی اغراض سیاسی را هم دنبال می کند که به هیچ وجه چنین رویه‌ای قابل قبول نیست. طی 7 سال گذشته همین سیاست دنبال شده است و اکنون مردم بیش از نیمی از قدرت خریدشان را در نتیجه عملکرد ارزی دولت آقای روحانی از دست داده‌اند و باید پاسخگو باشند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: نرخ مسکن طی 7 سال گذشته بیش از 6 برابر و طی همین یکسال گذشته و طبق آمار رسمی دولت بیش از 120 درصد گران شده است؛ وضعیت قیمت و کیفیت  خودرو هم که نیازی به توضیح ندارد.

وی در همین رابطه اضافه کرد: چرا و چگونه است که دولت طرح مسکن مهر دولت گذشته را تعطیل و خود هم هیچ طرح جدیدی را شروع نکرده است؟ چرا مسکن در 7 سال گذشته تعطیل بوده و اکنون کار به جایی رسیده که مردم از تامین یک واحد مسکن استیجاری مناسب و حتی کوچک ناتوان مانده‌اند؟

موسوی لارگانی بیان کرد: پاسخ آقای رئیس جمهور به چنین فاجعه‌ای چیست؟ درباره خودرو هم که روز به روز شاهد افت کیفیت و افزایش قیمت هستیم. چرا دولت در این زمینه هیچ اقدام موثری انجام نداده و مافیای خودرو در دل نهادهای دولتی شکل گرفته و مشغول گرفتن پول از مردم هستند؟

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در همین راستا به موضوع برجام نیز اشاره کرد و گفت: آقای روحانی روز امضای برجام اعلام کرد که مسئولیت کامل برجام را شخصا بر عهده می‌گیرد و پاسخگو خواهد بود. اکنون روز پاسخ است.

وی خطاب به رئیس جمهور تصریح کرد: اعلام کردید تمام تحریم‌ها روز عملیاتی شدن برجام لغو شده و دیگر بازگشتنی هم نیست. گفتید هم باید چرخ سانتریفیوژها بچرخد و هم چرخ اقتصاد. متاسفانه هر دو چرخ از کار افتاده است. تحریم ها برگشته است.

موسوی لارگانی بر همین اساس اضافه کرد: آقای روحانی! آمریکا بدون پرداختن هزینه از برجام خارج شده است و دولت جنابعالی هیچ ابزاری از قبل در برجام پیشبینی نکرده‌ است. در این موضوع به هشدار کارشناسان هم توجه لازم را نکردید تا مانع خروج بدون هزینهی آمریکا شوید. اروپا هم جز شعار در حمایت از برجام کاری نکرده است؛ حتی طرح مالی اینستکس را هم فعال نکرده و نماینده شان در جلسه شورای امنیت از ایران می‌خواهد تمام و کمال به تعهدات خود ذیل برجام اقدام کند؛ آیا این بود برجام شما؟

طراح طرح سوال از رئیس جمهور همچنین خاطرنشان کرد: کرونا باعث شده است تا بسیاری از واحدهای تولیدی و خدماتی دچار تعطیلی یا رکود شدید شوند. در چنین شرایطی وظیفه دولت است که به کمک بخشهای مختلف تولیدی، صنعتی، خدماتی و ... بشتابد و با اعطای کمکهای متنوع مالی مانع از ورشکستگی بخش تولید، خدمات، صنعت و کشاورزی شود. اما در این زمینه دولت کارنامه قابل قبولی ندارد و صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. بسیاری از واحدهای تولیدی تعطیل و بخش خدمات در حال ورشکستگی است. بفرمایید در این زمینه چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ لطفا شفاف با ذکر عدد و رقم و به دور از شعار به تشریح عملکردتان بپردازید چرا که با شعار و طفره رفتن از پاسخ مشکلی حل نمی شود.

وی تصریح کرد: بیش از دو سال از اعلام نرخ دلار دولتی به قیمت 4200 تومان گذشته است. هدف دولت از اعلام چنین نرخی جلوگیری از تورم کالا و خدمات مخصوصا مایحتاج عمومی از قبیل قیمت گوشت، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن و ... بود.

موسوی لارگانی خاطرنشان کرد: دو سال پس از چنین سیاستی شاهد مسابقه قیمتی در همه کالاها و خدمات هستیم چه آنهایی که دلار 4200 تومانی گرفتند و چه آنهایی که دلار دولتی نگرفتند.

وی بیان کرد: رئیس جمهور بگوید نتیجه سیاست دلار 4200 تومانی چه بوده است؟ چه میزان دلار 4200 تومانی طی بیش از دو سال گذشته از خزانه دولت و در واقع از جیب ملت به چه کسانی پرداخت کرده‌اید؟ چرا دولت در این راه شفافیت لازم را به خرج نمی‌دهد؟

انتهای پیام/

captcha