ضیافت غدیر با مشارکت عموم مردم در حال برگزاری است/ توزیع 1.5تن گوشت قربانی میان نیازمندان ترامپ: اگر در انتخابات پیروز شوم سریع با ایران به توافق می‌رسیم حاشیه جشن قهرمانی پرسپولیس| بی نظمی در مراسم و حضور استوکس در جشن/ تعارف حسینی و رسول پناه برای بالا بردن جام! درس‌هایی که از خطبه‌ غدیر باید آموخت گام دوم رزمایش کمک مومنانه در فراهان آغاز شد زنده نگه‌داشتن غدیر، زنده نگه‌داشتن اسلام است/ امامت یعنی اوج مطلوب اداره جامعه دلار ۲۴ هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ ۲۵۰صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟ روبرتو کارلوس ایران کیست؟ پرسپولیس صفر - ذوب آهن یک/ یحیی باخت و جام گرفت چرا برایان هوک استعفا کرد؟
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۱
کد خبر: 74450
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۶

با شدیدترین و پیشرفته‌ترین تدابیر برگزاری کنکور در روز‌های کرونایی آشنا شوید / ۷ سال حبس مجازات متخلفان

شیوع کرونا شرایط برگزاری گردهمایی‌های بزرگی همچون آزمون‌های سراسری را با مشکل مواجه کرد، اما اعمال قوانین سختگیرانه برخی کشور‌ها تاکنون مانع لغو برگزاری کنکور شده است.

به گزارش دیار آفتاب؛ به نقل از گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، چین برگزاری آزمون سراسری دانشگاه‌ها و را با شدیدترین و پیشرفته‌ترین پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی آغاز کرد، اقدامی که می‌تواند الگوی برگزاری کنکور در ایران باشد تا دیگر داوطلبان دغدغه و نگرانی نداشته باشند.

مقامات و نهاد‌های بهداشتی و پزشکی سراسر چین از جمله شهر پکن برای برگزاری این آزمون تدابیر ویژه‌ای اندیشیده اند تا به هیچ وجه کرونا شانس مجددی برای شیوع پیدا نکند. در سراسر کشور هزاران مدرسه و مرکز برای برگزاری آزمون در نظر گرفته شده و کمیسیون بهداشت ملی چین اعلام کرده است که یک مامور و یک کارشناس پزشکی را در هر مدرسه مستقر می‌کند.

در حالی که کنکور سراسری چین موسوم به «گائوکائو» طی دو روز برگزار می‌شود برای حدود هر ۱۵ شرکت کننده اتاقی تدارک دیده شده و میز‌ها به فاصله دو متر از یکدیگر تعبیه شده اند هر مدرسه و مرکز امتحانی نیز موظف است چند اتاق پشتیبانی در نظر بگیرد تا در موارد اضطراری از آن‌ها استفاده شود.

عبور داوطلبان از اتاقک‌های مخصوص بهداشتی

در بدو ورود به جلسه امتحان، دانش آموزان تب سنجی و ضدعفونی می‌شوند و از اتاقک‌های مخصوص بهداشتی عبور می‌کنند. در تمام طول مدت امتحان همه ماسک بر صورت دارند و فاصله گذاری هم رعایت می‌شود.

پکن که از اوایل ماه گذشته میلادی درگیر شوک دوم کرونا شده بود حالا می‌گوید که برای ۸ روز متوالی فقط یک نفر در این شهر به کرونا مبتلا شده است و این باعث خرسندی خانواده‌هایی شده که فرزندانشان قرار است در کنکور سراسری شرکت کنند.

وزارت امنیت عمومی و وزارت آموزش و پرورش هم در بیانیه‌هایی بر صحت و درستی آزمون و جلوگیری از هر گونه تقلب تاکید کرده و گفته اند با کوچکترین تخلفی بشدت برخورد خواهد شد. پنج سال پیش بود که چین برای اولین بار در تاریخ برگزاری کنکور سراسری، تقلب در این امتحان را جرم اعلام کرد و برای متخلفین مجازات تا هفت سال زندان در نظر گرفت در همین راستا اعلام شده بود وسایل همه داوطلبان قبل از ورود به محل آزمون بازرسی و اثر انگشت آن‌ها نیز ثبت خواهد شد.

با شدیدترین و پیشرفته‌ترین تدابیر برگزاری کنکور در روز‌های کرونایی آشنا شوید / ۷ سال حبس مجازات متخلفان

پهپادها مراقبان کنکور می‌شوند

مقامات کشور چین حتی سال‌های گذشته که این آزمون در فضا‌های باز و یا فضا‌های بزرگتری برگزار می‌شد به منظور جلوگیری از تقلب شرکت کنندگان در کنکور از پهپاد‌ها نیز کمک می‌گرفتند تا این وسایل پرنده با به پرواز در آمدن در محل برگزاری آزمون، ضمن فیلمبرداری و کشف گوشی‌های تلفن همراه داوطلبان، امواج رادیویی مشکوک در محیط را نیز شناسایی کنند.

مرحله اول آزمون از امروز سه شنبه شروع می‌شود و بر اساس اعلام این وزارتخانه بیش از ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای شرکت در آزمون سال ۲۰۲۰ میلادی ثبت نام کرده اند.

هر مدرسه مشخصه‌هایی را روی پلاکارت‌هایی برای دانش آموزان نصب کرده است که هفت مرحله شست و شوی دست‌ها و ضدعفونی را به آن‌ها یادآوری می‌کند دانش آموزانی که در این آزمون شرکت می‌کنند باید از مدت‌ها پیش روزانه درجه تب خود را به مدیران مدرسه اعلام کنند.

بزرگترین گردهمایی پس از شیوع کرونا

آزمون ملی ورودی مراکز آموزش عالی یا همان کنکور سراسری برای نخستین بار در سال ۱۹۵۲ میلادی برگزار شد، ولی پس از آن تا ۱۴ سال متوقف شد در سال ۲۰۰۸ میلادی تعداد دانش آموزان برای شرکت در این امتحان به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید و رکورد سال‌های قبلی شکسته شد.

نزدیک به ۷ هزار مرکز با ۴۰۰ هزار اتاق در سراسر کشور برای برگزاری این آزمون در نظر گرفته شده است برخی آمار‌ها شمار شرکت کنندگان را ۱۰ میلیون و ۷۱۰ هزار نفر نشان می‌دهد که رکورد تازه‌ای پس از سال ۲۰۰۸ میلادی خواهد بود. برگزاری کنکور چین از آن جهت اهمیت دارد که بزرگترین گردهمایی در سراسر کشور از زمانی است که کرونا در پایان سال ۲۰۱۹ میلادی در چین شیوع پیدا کرد.

با شدیدترین و پیشرفته‌ترین تدابیر برگزاری کنکور در روز‌های کرونایی آشنا شوید / ۷ سال حبس مجازات متخلفان

استقرار اتاق‌های ایزوله برای شرایط اضطرار

اتاق‌های ایزوله هم در مراکز برگزاری آزمون کنکور دایر شده است هر دانش آموزی که تب و یا علایمی از بیماری را داشته باشد توسط کارشناسان مراکز بهداشتی فورا معاینه و به این اتاق‌ها منتقل می‌شود تا کارش را آنجا پیگیری کند.

وانگ خویی مقام ارشد وزارت آموزش و پرورش چین در مصاحبه‌ای از تدابیر سرسختانه ضد همه گیری کرونا در برگزاری آزمون و ضدعفونی شدن همه مراکز خبر داد و گفت: ماموران با دقت همه تدابیر را اجرا می‌کنند.

وی گفت که دانش آموزان دست کم از ۱۴ روز قبل درجه تب خود را روزانه به مدارس اعلام می‌کرده اند پلیس نیز گشتی‌هایی را برای مراکز آماده کرده است دانش آموزان از لحاظ روحی و روانی نیز برای شرکت در این آزمون تحت آموزش قرار گرفته اند.

کنکور سراسری چین اساسی‌ترین و مهمترین آزمون برای دانش آموزان سراسر چین در جریان حضور در مراحل بعدی اجتماعی و آموزشی محسوب می‌شود و بسیاری آن را سنگ بنای زندگی آینده دانش آموزان در این کشور می‌دانند.

آزمون کنکور در چین همه ساله در دو گروه رشته‌های «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، بیولوژی، فیزیک و شیمی» و گروه «ادبیات چینی، ریاضیات، زبان انگلیسی، جغرافیا، تاریخ و سیاست» برگزار می‌شود.

captcha