گام دوم رزمایش کمک مومنانه در فراهان آغاز شد زنده نگه‌داشتن غدیر، زنده نگه‌داشتن اسلام است/ امامت یعنی اوج مطلوب اداره جامعه دلار ۲۴ هزارتومانی بی ربط و غیر واقعی/ ۲۵۰صادرکننده متخلف معرفی‌شده به قوه قضائیه چه کسانی بودند؟ روبرتو کارلوس ایران کیست؟ پرسپولیس صفر - ذوب آهن یک/ یحیی باخت و جام گرفت چرا برایان هوک استعفا کرد؟ نصرالله: انفجار بیروت ربطی به حزب‌الله ندارد؛ عوامل حادثه جدای از وابستگی سیاسی و مذهبی، محاکمه شوند ائمه جمعه پل میان مسئولان و مردم در رزمایش مواسات و همدلی هستند ایجاد یاس و ناامیدی ابراز جریان تحریف است جریان عظیم غدیر دانشگاه بزرگ انسان سازی و عدالت است/ هیئت های مذهبی در عزاداری ها پایبند پروتکل های بهداشتی باشند
شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۶
کد خبر: 74430
تاریخ انتشار: ۱۸ تیر ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۱
رئیس اتحادیه مرغداران تخم گذار استان مرکزی خبر داد؛

کمبود نهاده های دولتی اصلی ترین مشکل مرغداران/ ادامه روند فعلی بخش عظیمی از صنعت مرغ و تخم مرغ را نابود می کند

رئیس اتحادیه مرغداران تخم گذار استان مرکزی به تشریح وضعیت این روزهای مرغداران استان پرداخت و گفت: اگر روند فعلی در تخصیص ناقص نهاده های دولتی ادامه داشته باشد، میزان تولید فعلی را هم از دست خواهیم داد و همین باعث افزایش بسیار بالای قیمت تخم مرغ در کشور می شود که نشئت گرفته از نابودی بخش عظیمی از صنعت مرغ و تخم مرغ است.

عزیزنیا رئیس اتحادیه مرغداران تخم گذار استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص وضعیت قیمت تخم مرغ در استان، گفت: متاسفانه در تامین نهاده ها مشکل بسیار اساسی وجود دارد و مرغدار، نمی تواند تخم مرغش را به قیمتی که مصوب شده (9500 تومان) بفروشد.

وی افزود: نهاده های تخصیص داده شده کفاف نیاز مرغدار را نمی کند و مجبور است از بازار آزاد ما بقی نیاز خود را تامین کند. در حال حاضر سویای دولتی حدود 75 تا 80درصد و ذرت دولتی حدود 15 تا 20درصد نیاز مرغدار را تامین می کند.

عزیزنیا اصلی ترین علت به وجود آمدن این وضعیت را عدم تخصیص ارز به نهاده ها دانست و تصریح کرد: زمانی که خوراک لازم مرغ از سوی دولت تامین نشود، مرغدار مجبور می شود حتی ماشین خود را بفروشد تا بتواند خوراک مورد نیاز را از بازار آزاد و با قیمتی بسیار بیشتر از قیمت دولتی تامین کند. همین باعث شده تا قیمت تخم مرغ در بازار از 9500 تومان مصوب تنظیم بازار به بیش از 12هزار و 500تومان برسد.

وی با گلایه از افزایش بیش از حد قیمت نهاده در بازار آزاد، گفت: سویا که تا چند وقت پیش با قیمت 5 هزار تومان به فروش می رسید در حال حاضر به 7500 تومان رسیده و با افزایش تقاضا باز هم بیشتر خواهد شد.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم گذار استان مرکزی به تشریح وضعیت این روزهای مرغداران استان پرداخت و گفت: با توجه به عدم تامین نهاده های دولتی، برخی مرغداران نمی توانند خوراک مورد نیاز را از بازار ازاد تامین کنند و همین باعث می شود تا بعضی روزها به مرغ ها غذایی نرسد یا غذای کافی و کاملی نرسد. همین امر باعث می شود تا کیفیت و وزن تخم مرغ ها کاهش پیدا کند.

وی با اشاره به وضعیت صادرات تخم مرغ طی سال های گذشته، عنوان کرد: مشکلات مختلف در طی این ماه ها باعث شده تا میزان تولید تخم مرغ کاهش بسیار زیادی را داشته باشد و برای تنظیم بازار کل تولید تخم مرغ را صرفا در بازار داخلی عرضه کنیم. همین امر باعث شده تا مشتری های دو سه ساله صادراتی را از دست دهیم و خسارت زیادی به مرغداران برسد. همچنین بسیاری از مرغدارانی که به دلایل مشکلات مالی، از این کار دست کشیدند هم دیگر هیچ اقبالی به تولید مجدد ندارند.

عزیزنیا ادامه داد: اگر همین روند در تخصیص نهاده ها ادامه داشته باشد، میزان تولید فعلی را هم از دست خواهیم داد و همین باعث افزایش بسیار بالای قیمت تخم مرغ در کشور می شود که نشئت گرفته از نابودی بخش عظیمی از صنعت مرغ و تخم مرغ است.

رئیس اتحادیه مرغداران تخم گذار استان مرکزی تنها راهکار نجات کشور از وضعیت فعلی را ورود مستقیم بانک مرکزی، وزارت صمت و وزارت جهادکشاورزی به مسئله دانست و تصریح کرد: اگر این سه نهاد مستقیما وارد عمل شده و نهاده مورد نیاز را کاملا تامین کنند، قیمت مصوب 9500 تومانی هم برای مرغدار به صرفه است.

وی بهبود وضعیت فعلی را از دست مسئولین استانی هم خارج دانست و تاکید کرد: این وضعیت صرفا با ورود مستقیم دولت حل شدنی است و مسائل مطرح شده در اکثر استان های کشور وجود دارد و صرفا به استان مرکزی محدود نیست.

عزیزنیا خاطرنشان کرد: قیمت 9500 تومان مصوب در حال حاضر و با این وضعیت اصلا برای مرغدار به صرفه نیست و قیمت تمام شده برای مرغدار حدود 12500 تومان است ولی با توجه به اینکه وظیفه تنظیم بازار هم به عهده ماست مجبوریم قیمت ها را پایین بیاوریم.

انتهای پیام/

captcha