طرح جدید نمایندگان برای تغییر سهمیه بندی بنزین رشد ۸۳ درصدی مشارکت‌های مردمی در فراهان هدف اصلی تحولات لبنان ضربه زدن به محور مقاومت است رزمایش کمک مؤمنانه در شازند دیدار فاتحان شیاکوه در اراک دعوت 4 فوتسالیست استان مرکزی به اردوی انتخابی تیم ملی توزیع 2000 بسته اطعام غدیر در مناطق حاشیه نشین اراک جریان تحریف برخی مسئولین را ترسانده است/غرب‌گرایی فاجعه می‌آفریند تلاش مجلس برای کاهش انحراف در بودجه‌ عمرانی/ جلوی انحراف در اعتبارات عمرانی را می‌گیرم هشدار نسبت به کاهش شدید درآمدهای صادراتی ناشی از شیوع کرونا/ درآمد امسال فقط 30 میلیارد دلار خواهد بود
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۹
کد خبر: 74381
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۵
رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی؛

مرغداران با قیمت فعلی باز هم ضرر می کنند/ نهاده های دولتی برسد، نیازی به افزایش قیمت نیست

حیدری رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی، با اشاره به اینکه نهاده های دامی(سویا و ذرت و ...) که با ارز دولتی به دست مرغداران می رسد، کفایت نمی کند و مرغدار مجبور است مابقی نیازش را از بازار آزاد تهیه کند گفت: البته اگر نهاده های دولتی به میزان بیشتری تامین شود تا مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد نشود، قیمت فعلی مرغ در بازار مناسب است.

حیدری رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی در گفتگو با دیار آفتاب در خصوص قیمت این روزهای گوشت مرغ، گفت: قیمت مرغ زنده در استان حدود 12هزار تومان است، قیمت گوشت مرغ هم که بدست مشتری می رسد حدود 16 تا 16هزار و پانصد تومان است. قیمت جوجه یک روزه هم حدود 3هزار تومان است.

وی افزود: با این قیمت باز هم مرغداران ضرر می کنند. چرا که نهاده های دامی(سویا و ذرت و ...) که با ارز دولتی به دست مرغداران می رسد، کفایت نمی کند و مرغدار مجبور است مابقی نیازش را از بازار آزاد تهیه کند. سویا که قیمت دولتی آن کیلویی حدود 2هزار و ششصد تومان است در بازار آزاد به کیلویی حدودا 8هزار تومان رسیده و ذرت کیلویی هزار و پانصد تومان به کیلویی دو هزار و ششصد تومان.

حیدری ادامه داد: هر مرغ تقریبا در طول زمان پرواربندی 2.2 تا 2.3 کیلو نهاده مصرف می کند که حدود 60 تا 70درصد آن با نرخ دولتی و 30 تا 40درصد آن با نرخ آزاد خریداری می شود و تقریبا قیمت هر کیلو دان مرغ (میان دان) با این تناسب به کیلویی 5هزار و ششصد تومان می رسد که با احتساب خوراک حدودا 2.2 تا 2.3 کیلویی، تنها قیمت خوراک مرغ به حدود 11تا 12 هزار تومان می رسد. این هزینه در کنار هزینه های تلفات و واکسن و هزینه های جاری به میزانی می رسد که مرغدار باز هم ضرر می کند. لذا پیشنهاد ما برای قیمت مرغ زنده، کیلویی 13هزار و پانصد تومان است تا مرغدار ضرر نکند. با این حساب قیمت مشتری هم حدود 18هزار تومان می شود. البته اگر نهاده های دولتی به میزان بیشتری تامین شود تا مرغدار مجبور به خرید از بازار آزاد نشود، همین قیمت فعلی هم مناسب است.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به افزایش نرخ کرایه کامیون داران، گفت: اگر قبلا قیمت یک بار 6میلیون تومان می شد، الان همان بار حدود 8 میلیون تومان می شود که این هم فشار دیگری بر مرغدار وارد می کند.

حیدری با بیان اینکه نقدینگی مرغداران به دلیل ضرر مالی شب عید و بحران کرونای پس از آن بسیار کاهش یافته است، تصریح کرد: زمانی که به دلایل مختلف قیمت مرغ در بازار به زیر 9هزار تومان رسید مرغداران ضرر های بسیار سنگینی را متحمل شدند. به طوری که مثلا یک واحد 10هزار قطعه ای حدود صد میلیون تومان و واحد 20هزار قطعه ای دویست میلیون تومان ضرر کرد. به همین علت نقدینگی این روزهای مرغداران آن قدری نیست که بتوانند جوجه ریزی زیادی داشته باشند.

وی با بیان اینکه قیمت فعلی قیمت نامعقولی برای مصرف کننده نیست، افزود: در دنیا قیمت گوشت مرغ حدود یک چهارم گوشت قرمز است ولی قیمت فعلی مرغ در ایران حدود یک هفتم قیمت گوشت قرمز است. این ضرر را امروز مرغداران می پردازند ولی در آینده دود آن به چشم همه خواهد رفت چرا که با این وضعیت، تولید به تدریج کاهش می یابد و تقاضا بیشتر می شود. بعدا مجبور می شوند با دلار 20هزار تومانی مرغ وارد کنند که قیمت ها بسیار بیشتر از قیمت فعلی خواهد شد. لذا تقاضا داریم تا نهاده های دولتی به میزان بیشتری در اختیار مرغداران قرار بگیرد تا برای مرغدار این قیمت صرفه اقتصادی داشته باشد و نیازی به افزایش قیمت نباشد.

رئیس اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد اگر به وضعیت نهاده ها و قیمت مرغ رسیدگی نشود تا چند ماه آینده بسیاری از تولید کنندگان مرغ گوشتی توان جوجه ریزی نداشته و ورشکسته شوند.

حیدری تاکید کرد: زمزمه هایی مبنی بر احتمال بسته شدن برخی رستوران ها و تالارهای پذیرایی به گوش می رسد، همین امر باعث می شود تا باز تقاضا کاهش پیدا کرده و قیمت به زیر 10هزار تومان برسد. اگر این اتفاق بیفتد برای اینکه مرغداران ورشکسته نشوند دولت باید مرغ را کیلویی 13هزار و پانصد تومان از مرغدار بخرد که امیدواریم وضعیت به آنجا نکشد.

انتهای پیام/

captcha